Nowe zasady rozliczenia wynagrodzeń

Przepisy ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym zmieniają zasady rozliczeń kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorców zatrudniających członków rodziny.

Od stycznia 2019 r. kosztem podatkowym będzie mogło być wynagrodzenie małżonka i małoletnich dzieci podatnika. W przypadku prowadzenia działalności w formie spółki osobowej kosztem będzie także wartość wynagrodzenia małżonków i małoletnich dzieci wspólników spółki.

Zobacz więcej: Jak zawrzeć umowę zlecenia z małoletnim? >>

 


Autorem zmiany jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Weszła ona w skład dużego pakietu uproszczeń dla małych i średnich przedsiębiorstw. – Przestanie tym samym istnieć różnica w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia za pracę osoby małżonka i małoletnich dzieci i wynagrodzenia innych osób zatrudnionych przez przedsiębiorcę – wynika z uzasadnienia do projektu ustawy. Konieczność zmiany tłumaczono także faktem, że wyłączenie z kosztów aktualnie obejmuje jedynie małżonków i małoletnie dzieci przedsiębiorcy lub wspólnika. Przepis nie znajduje więc zastosowania w przypadku zatrudnienia przez przedsiębiorców osób pozostających z nimi w nieformalnych związkach, pełnoletnich dzieci czy dalszych krewnych przedsiębiorcy.

- Wprowadzenie możliwości zaliczania do kosztów podatkowych wynagrodzenia małżonków i małoletnich dzieci jest korzystnym rozwiązaniem – ocenia Izabela Rutkowska, doradca podatkowy, prowadząca własną kancelarię prawną. Jej zdaniem, zmiana jest korzystna przede wszystkim dla firm rodzinnych. Ekspertka wskazuje, że zna wiele przypadków przedsiębiorców, którzy tracili na braku możliwości zaliczenia do kosztów pensji małżonków. Podkreśla, że takie małżeństwo traciło dwukrotnie: raz, gdy przedsiębiorca nie mógł zaliczyć wynagrodzenia do kosztów i drugi, gdy zatrudniony małżonek musiał od zarobionych pieniędzy zapłacić podatek dochodowy i składki ubezpieczeniowe.

 

Nowe zasady rozliczania straty

Ustawa wprowadza dodatkowo także kilka innych udogodnień dla przedsiębiorców. Jedną z nich jest nowelizacja zasad rozliczania straty podatkowej. O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. jej wysokości. Taka zasada obowiązuje aktualnie. Po zmianie przepisów będzie można rozliczyć stratę jednorazowo w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5 mln zł. Nieodliczona kwota będzie podlegała rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu. Kwota dalszego obniżenia w którymkolwiek z tych lat również nie będzie mogła przekroczyć 50 proc. wysokości tej straty.

Zobacz więcej: Prezydent za uproszczeniami w podatkach i rachunkowości >>

PODATKI - przewodnik po zmianach na 2019 r. >>

Zeznania podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych >>