Już 1 lipca 2024 r. mają wejść w życie przepisy wdrażające dyrektywę DAC7, która reguluje kwestię raportowania handlu w internecie. Rząd przyjął na początku kwietnia projekt ustawy, zakładający iż operatorzy platform internetowych będą przekazać szefowi Krajowej Administracji Skarbowej raporty o tym, ile zarobili sprzedający. Co ważne, dane będą raportowane wstecz, ponieważ Polska spóźnia się z wdrożeniem dyrektywy. Do końca stycznia 2025 r. platformy przekażą raporty za 2023 r. i 2024 r.

Spać spokojnie mogą tylko drobni sprzedawcy towarów, którzy w ciągu roku dokonują mniej niż 30 transakcji, a ich łączne wynagrodzenie nie przekroczy 2 tys. euro (obecnie to ok. 8660 zł). Wystarczy jednak przekroczenie jednego z tych wskaźników, by raport trafił do skarbówki. Platforma będzie miała obowiązek przekazać danych, gdy ktoś ma w ciągu roku np. 35 transakcji po 100 zł (w sumie 3500 zł), albo 20 transakcji po 500 zł (w sumie 10 tys. zł).

Jak podkreśla Magdalena Jaworska, doradczyni podatkowa, radczyni prawna, partnerka w Quidea, nowe przepisy nie zmienią zasad opodatkowania handlu w internecie, ale administracja skarbowa zyska nowe dane dotyczące sprzedaży online, które wykorzysta do sprawniejszego typowania podatników do kontroli. Celem jest walka z szarą strefą. 

Czytaj w LEX: Wspólne kontrole w UE – nowe narzędzie transgranicznej współpracy organów podatkowych. Znaczenie dla cen transferowych >

 

Kogo sprawdzi skarbówka

Skarbówka już teraz sprawdza handel w internecie, ale dzięki DAC7 zyska więcej danych. Jak wyjaśnia Justyna Pasieczyńska, rzecznik prasowy szefa Krajowej Administracji Skarbowej, KAS sprawdza w szczególności te osoby, które handlują na dużą skalę przez internet, ale nie zarejestrowały działalności gospodarczej, mimo iż skala ich działań przekracza standardową sprzedaż rzeczy należących do majątku prywatnego. Sprawdza też osoby, które mają zarejestrowaną działalność gospodarczą, ale próbują ukryć swoją działalność lub jej rozmiar, by uniknąć płacenia podatków w ogóle albo zaniżyć ich wysokość. 

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zarejestruj się
Masz już konto na Moje Prawo.pl? Zaloguj się!