Wyrok dotyczy portugalskiej spółki, która wydaje i sprzedaje czasopisma oraz inne teksty informacyjne dotyczące ochrony konsumentów. Produkty te sprzedawane są wyłącznie w drodze prenumeraty. W ramach kampanii promocyjnych spółka oferuje nowym prenumeratorom prezent do prenumeraty, którym może być tablet lub smartfon, o wartości jednostkowej wynoszącej zawsze poniżej 50 euro.
Nowi prenumeratorzy otrzymują prezent pocztą wraz z czasopismem, po uiszczeniu pierwszej miesięcznej raty prenumeraty, której wysokość wynosi tyle samo, co wysokość kolejnych rat. Nie ma ustalonego minimalnego okresu subskrypcji, więc prenumeratorzy zatrzymują prezent nawet w przypadku rezygnacji z prenumeraty. Prezenty nabywane są od spółek mających siedzibę w Unii Europejskiej w ramach systemu odwrotnego obciążenia VAT.
Portugalski fiskus uznał, że prezenty powinny opodatkowane VAT według stawki 23 proc., a podstawą opodatkowania powinna być cenę ich zakupu.
Sąd krajowy skierował w tej sprawie pytanie prejudycjalne do TSUE. Zapytał, czy jeśli przy wykupie prenumeraty nowym prenumeratorom wręczany jest prezent (gadżet), czy w rozumieniu art. 16 dyrektywy VAT jego przekazanie należy uznać:
- za nieodpłatną dostawę, odrębną od transakcji związanej z prenumeratą czasopism, czy
- za część jednej transakcji o odpłatnym charakterze, czy też
- za część pakietu handlowego, na który składają się transakcja główna (prenumerata czasopisma) i transakcja dodatkowa (przekazanie prezentu), przy czym ta ostatnia jest uważana za odpłatną dostawę o charakterze pomocniczym w stosunku do prenumeraty czasopisma.
TSUE uznał, że prenumerata czasopism z jednej strony i zaoferowanie tabletu lub smartfona o wartości jednostkowej mniejszej niż 50 euro za wykupienie nowej prenumeraty z drugiej strony stanowią jedną całość. Prenumerata stanowi świadczenie główne, a prezent – świadczenie pomocnicze, którego jedynym celem jest zachęcenie do wykupienia prenumeraty.
- Przekazanie prezentu do prenumeraty w zamian za wykupienie prenumeraty czasopism stanowi świadczenie pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego polegającego na dostawie czasopism, wchodzące w zakres pojęcia „odpłatnej dostawy towarów” w rozumieniu tych przepisów i nie należy uważać go za nieodpłatne przekazanie towarów w rozumieniu art. 16 akapit pierwszy dyrektywy Rady 2006/112/WE – orzekł TSUE.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.