Początek obowiązku zależy od daty wpisu do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Dotyczy on nowych zawodów medycznych objętych ustawą z 7 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (Dz.U. z 2023 r., poz. 1972).

 

Rozpoczęcie okresu edukacyjnego z początkiem roku 2025 lub 2026

Od 1 stycznia 2025 r. osoby wykonujące zawody medyczne, tj.:

  1. asystentki stomatologiczne,
  2. elektroradiolodzy,
  3. higienistki stomatologiczne,
  4. instruktorzy terapii uzależnień,
  5. opiekunowie medyczni,
  6. optometryści,
  7. ortoptystki,
  8. podiatrzy,
  9. profilaktycy,
  10. protetycy słuchu,
  11. technicy farmaceutyczni,
  12. technicy masażyści,
  13. technicy ortopedzi,
  14. technicy sterylizacji medycznej oraz
  15. terapeuci zajęciowi

zobowiązane będą do rozpoczęcia realizacji nałożonego na nich, zgodnie z przepisami ww. ustawy, obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego, jeżeli jeszcze w roku 2024 uzyskają wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego (dalej zwanego „Centralnym Rejestrem”). Zgodnie bowiem z art. 39 ust. 1-2 ustawy realizacja obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego odbywać się będzie w ramach 5-letnich okresów edukacyjnych, z których pierwszy rozpocznie się z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym osoba wykonująca zawód medyczny uzyskała wpis do Centralnego Rejestru.

 

Obowiązek ten aktualizuje się więc z datą 1 stycznia 2025 r. wobec osób, które:

  • w 2024 r. będą dopiero rozpoczynały wykonywanie zawodu medycznego – wpis do Centralnego Rejestru jest bowiem tego niezbędnym warunkiem oraz
  • wobec osób, które na dzień wejścia w życie ustawy (tj. na dzień 26 marca br.) wykonywały już objęty nią zawód medyczny i pomimo tego, że zgodnie z przepisami przejściowymi mają czas na wpis do Centralnego Rejestru do dnia 26 marca 2025 r. – wpis ten uzyskają jeszcze w roku 2024.

Natomiast osoby, które na dzień wejścia w życie ustawy wykonywały już objęty nią zawód medyczny i wpis do Centralnego Rejestru uzyskają w okresie od 1 stycznia do 26 marca 2025 r. (który zgodnie z przepisami przejściowymi ustawy – jest dla nich ostateczną datą na jego uzyskanie),  zobowiązane będą do rozpoczęcia realizacji obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego dopiero od dnia 1 stycznia 2026 r.

Czytaj także na Prawo.pl: Rozpoczyna się rejestracja osób wykonujących zawody medyczne

 

Jedno z najbardziej podkreślanych zaniedbań

Dotychczasowy (tj. do dnia 26 marca br.) brak obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego, czyli obowiązku ciągłej aktualizacji swojej wiedzy i umiejętności zawodowych dla osób wykonujących zawody medyczne objętych regulacją ustawy z dnia 7 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych, był jednym z najbardziej podkreślanych przez środowiska zawodowe zaniedbań, skutkujących brakiem należytego podnoszenia kwalifikacji zawodowych w tej grupie – wynikało z uzasadnienia projektu ustawy, która unormowała powyższy obszar. Z uwagi na fakt, że system ochrony zdrowia charakteryzuje się dynamiką zmian związanych z postępem nauk medycznych oraz postępem technologicznym, zmiany te wymagają od osób wykonujących zawód medyczny ciągłego doskonalenia posiadanych już kwalifikacji, jak również gotowości do zdobywania nowych umiejętności. Brak regulacji w powyższym zakresie, w opinii przedstawicieli zawodów medycznych, był bardzo niekorzystny w kontekście prawidłowego wykonywania zawodów medycznych.

Polecamy nagranie szkolenia: Nowe zasady wykonywania zawodów medycznych w świetle ustawy o niektórych zawodach medycznych >

 

Sposoby realizacji ustawicznego rozwoju zawodowego

Ustawiczny rozwój zawodowy, który został wprowadzony zarówno jako prawo, jak i obowiązek osób wykonujących objęte regulacją zawody medyczne, może być realizowany w ramach:

  1. kształcenia podyplomowego lub
  2. doskonalenia zawodowego.

Kształcenie podyplomowe może być realizowane przez uczestnictwo w szkoleniu specjalizacyjnym lub kursie kwalifikacyjnym, a doskonalenie zawodowe z kolei – odbywać się w formie kursu doskonalącego lub samokształcenia. Każda z powyższych form edukacji została w ustawie obwarowana ścisłymi wymogami. I tak np.:

  • w kursach kwalifikacyjnych, które mogą prowadzić wyłącznie uczelnie oraz Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (dalej zwane „CMKP”), mogą brać udział tylko osoby, która wykonują zawód medyczny przez co najmniej 3 lata,
  • kursy doskonalące mogą prowadzić wyłącznie podmioty wpisane na listę podmiotów uprawnionych, prowadzoną przez dyrektora CMKP (lista wszystkich aktualnych kursów dla poszczególnych zawodów medycznych, dostępna jest pod adresem: https://kursy.cmkp.edu.pl/), a
  • akceptowalne formy samokształcenia będą sprecyzowane w akcie wykonawczym do ustawy. Na dzień dzisiejszy, rozporządzenie w powyższym zakresie nie zostało jeszcze przez resort zdrowia opracowane, ale można spodziewać się, że zostaną w nim uwzględnione takie formy samokształcenia, jak m.in. konferencje, zjazdy, warsztaty organizowane przez towarzystwa naukowe, stowarzyszenia zawodowe czy pracodawców.

 

Karty rozwoju zawodowego i punkty za każdą formę edukacji

Realizacja przez medyków obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego dokumentowana będzie w tzw. kartach rozwoju zawodowego, które będą wydawane przez wojewodów (według miejsca zamieszkania osoby wykonującej zawód medyczny). Po zakończeniu 5-letniego okresu edukacyjnego (który po raz pierwszy rozpocznie się w 2025 lub odpowiednio – 2026 r.) wojewodowie będą również potwierdzać dopełnienie przez daną osobę obowiązku doskonalenia zawodowego.

O zaliczeniu obowiązku doskonalenia zawodowego w danym okresie edukacyjnym decydować będzie liczba uzyskanych przez daną osobę punktów. Za udział w poszczególnych formach doskonalenia zawodowego przyznawana będzie bowiem z góry określona liczba punktów, która (podobnie jak łączna liczba punktów potrzebnych do zaliczenia danego okresu edukacyjnego) zostanie określona przez ministra zdrowia w akcie wykonawczym do ustawy. Na dzień dzisiejszy akt ten również nie został jeszcze opracowany.

Na podnoszenie kwalifikacji zawodowych każdej osobie wykonującej objęty ustawą zawód medyczny przysługiwać będzie rocznie 6 dni roboczych urlopu szkoleniowego, płatnego jak za okres urlopu wypoczynkowego.

 

Ponad 5-letnia przerwa w wykonywaniu zawodu skutkuje obowiązkiem nadzoru

Innym wprowadzonym przez ustawodawcę środkiem mającym na celu zapewnienie świadczenia usług medycznych wyłącznie przez wykwalifikowane i kompetentne osoby, zwiększającym tym samym bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, jest wprowadzenie swego rodzaju ograniczenia w wykonywaniu zawodu medycznego dla osób, które w ciągu ostatnich 6 lat nie wykonywały zawodu przez ponad 5 lat. Osoby takie, które ponownie zamierzają podjąć się wykonywania zawodu, przez pierwszych 6 miesięcy mogą go wykonywać wyłącznie pod nadzorem innej osoby, którą może być:

  • osoba wykonująca ten sam zawód medyczny albo
  • lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka, farmaceuta lub fizjoterapeuta, posiadający co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe oraz zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację czynności zawodowych przez osobę objętą nadzorem.

Czytaj też w LEX: Odpowiedzialność zawodowa osób wykonujących niektóre zawody medyczne >