Ministerstwo Zdrowia ogłosiło projekt rozporządzenia z 4 kwietnia, które zmienia rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (MZ 1665).

Brakuje lekarzy w karetkach

Jak wynika z danych z Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, odsetek braku lekarzy w specjalistycznych Zespołach Ratownictwa Medycznego (ZRM S) wynosi średnio w 2024 r. 55 proc. Zatem rzeczywista obsada zespołów lekarzami to tylko 45 proc. w stosunku do 100 proc. wymaganych. W stosunku do ubiegłego roku spadek zapotrzebowania na lekarzy w karetkach to tylko 1 proc. różnicy – pod koniec 2023 r. zapotrzebowanie wynosiło średnio 56 proc. W tym roku najwięcej lekarzy w zespołach ratownictwa potrzeba w województwach wielkopolskim i dolnośląskim (faktyczny brak obsady lekarskiej wynosi 67 i 68 proc.).

Zobacz również: Lekarze uciekają z ratownictwa medycznego >>

Czas na rekrutację lekarzy

Dlatego MZ po raz drugi w przeciągu kilku miesięcy wydłuża do 31 grudnia 2024 r. termin (ostatnio był to 30 czerwca br.), w którym NFZ nie będzie stosował kar umownych za nieposiadanie w ZRM S lekarza. Konieczny jednak będzie inny warunek. Chodzi o zapewnienie w składzie zespołu co najmniej trzech osób uprawnionych do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym ratownika medycznego lub pielęgniarki. - Przedłużenie o kolejne pół roku takiego stanu zapewni dysponentom potrzebny czas na przeprowadzenie skutecznych postępowań rekrutacyjnych w celu zapewnienia obsady lekarskiej w zespołach specjalistycznych – czytamy w ocenie skutków regulacji do projektu rozporządzenia.

Jak podaje MZ, na 30 kwietnia 2023 r. było 319 specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego w Polsce. Konsultacje publiczne projektu potrwają trzy tygodnie.