W Polsce nadal jest czynnych około 360 tys. kredytów frankowych z 700 tys. wszystkich kredytów w CHF. Pod koniec 2023 r. w polskich sądach toczyło się około 150 tys. spraw związanych z kredytami frakowymi. Z czego prawomocnych rozstrzygnięć było ponad 11 tys. w ciągu 9 miesięcy 2023 r. Zatem nadal połowa wszystkich kredytobiorców frankowych biernie spłaca toksyczny kredyt w CHF. Dlaczego aż tylu frankowiczów waha się przed złożeniem pozwu do sądu przeciwko bankowi? Czy są przyczyny obiektywne, które wpływają bezpośrednio na bierne pogodzenie się z pechowym losem, czy też to wydumane mity sektora bankowego występującego w roli straszaka. Niestety frankowicze mają niską świadomość jak gigantyczne zyski niesie wygrana w sądzie oraz błędne przekonanie o za drogim i za długim procesie sądowym.
Czytaj też: Upadłość Getin Noble Bank zakończy się za kilka lat, w tym czasie frankowicze muszą spłacać kredyt
Dlatego też świadomy kredytobiorca frankowy powinien w 2024 r. podjąć dojrzałą decyzję i zacząć wreszcie działać w swojej sprawie. Przecież nowy rok skłania do nowych postanowień, nowych wyzwań czy podjęcia ostatecznych decyzji.
Zobacz procedurę: Wybór podstawy prawnej złożenia reklamacji >
Optymistyczne statystyki sądowe
Statystyki sądowe są nader optymistyczne, szanse na wygranie sprawy frankowej w sądzie to około 98 proc., a niektóre wyspecjalizowane kancelarie gwarantują 100 proc. wygraną.
Cena promocyjna: 69 zł
|Cena regularna: 69 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 51.74 zł
Dla niezdecydowanych, którzy obawiają się przewlekłego procesu sądowego jest dobra informacja, że od kwietnia 2023 r. zmieniła się właściwość miejscowa sądów w sprawach frankowych. Nowa regulacja przyczyniła się do równomiernego rozłożenia spraw między sądy krajowe, tym samym odciążając najbardziej oblegany tzw. wydział frankowy Sądu Okręgowego w Warszawie.
Ponadto od września 2023 r. przywrócono jednoosobowe składy sędziowskie w sądach apelacyjnych, dzięki czemu jest więcej i szybciej wydawanych prawomocnych wyroków.
Cyfryzacja w sądach
W 2024 r. postępowania frankowe ulegną znacznemu przyspieszeniu, gdyż zostaną wprowadzone dalsze rozwiązania cyfryzacji sądów takie jak e-doręczenia oraz możliwość przeglądania przez pełnomocników akt sprawy za pośrednictwem portalu informacyjnego czy pobierania cyfrowych wyciągów. Od 14 marca 2024 r. zostaną wprowadzone do sądów na stałe rozprawy zdalne oraz e-doręczenia.
Od tej pory rozprawy zdalne staną się rozwiązaniem stałym, a nie tymczasowym, jak w czasie pandemii. Takie rozwiązanie zasadniczo wpłynie na skrócenie czasu trwania procesu sądowego oraz zmniejszy stres związany z osobistym uczestnictwem w sądzie.
Czytaj w LEX: Krok po kroku - Doręczenia elektroniczne dla profesjonalnych pełnomocników i notariuszy >
Zwiększona liczba sędziów i personelu pomocniczego
Według wiceministra sprawiedliwości wkrótce nastąpi również zwiększenie liczby sędziów oraz personelu pomocniczego sądów dedykowanych do spraw frankowych. Liczba etatów zwiększy się o 58 dodatkowych sędziów, o 58 więcej asystentów oraz o 118 więcej urzędników sądowych.
Korzystne orzecznictwo TSUE
Orzecznictwo TSUE jest jednoznacznie prokonsumenckie, a nowe wyroki umocniły jeszcze pozycję frankowiczów w sporach z bankami. Najważniejsze rozstrzygnięcia TSUE ostatecznie zablokowały obawy przed kontrpozwami banków. Wyrok TSUE z 15 czerwca 2023 r. w sprawie C-520/21 oraz postanowienie TSUE z 11 grudnia 2023 r. w sprawie C-756/22 zanegowało prawo banków do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału lub jego waloryzacji.
Czytaj więcej w LEX: Węgrzynowski Łukasz, Waloryzacja kredytu frankowego a dyrektywa 93/13. Omówienie postanowienia TS z dnia 11 grudnia 2023 r., C-756/22 (Bank Millenium) >
Wyrok TSUE z 15 czerwca 2023 r. w sprawie C-287/22 przyczynił się do ułatwienia uzyskania wstrzymania spłat rat kredytu na cały czas trwania procesu poprzez zabezpieczenie roszczeń.
Czytaj więcej w LEX: Bujalski Rafał, Frankowicze mogą żądać zawieszenia spłaty rat. Omówienie wyroku TS z dnia 15 czerwca 2023 r., C-287/22 (Getin Noble Bank) >
Dzięki wyrokom grudniowym TSUE w sprawach C-140/22 oraz C-28/22 Frankowicze odzyskali prawo do odsetek za opóźnienie za cały czas trwania sporu, już od przedsądowego wezwania do zapłaty skierowanego do banku albo najpóźniej od daty doręczenia przez Sąd bankowi odpisu pozwu.
Polecamy szkolenie: Rogoziński Dawid, Wyrok TSUE w sprawie C-28/22, czyli o przedawnieniu i zarzucie zatrzymania w sprawach frankowych >
Koszty związane z profesjonalną obsługą prawną z pewnością zwrócą się po wygranej sprawie. Warto pamiętać, że każdy obywatel ma prawo do sądu, wynikający z art. 45 Konstytucji RP.
Podsumowanie
Na skutek wszystkich korzystnych wyroków TSUE najlepszą inwestycją dla frankowiczów w 2024 r. będzie złożenie pozwu do sądu przeciwko bankowi, gdyż takich zysków nie przyniesie nawet najlepsza lokata. Wskutek cyfryzacji i wzmocnienia kadrowego w sądach sprawy dotyczące kredytów frankowych będą rozstrzygane sprawnie i na pewno szybciej. Negatywne czynniki, które powinny skłonić jeszcze niezdecydowanych frankowiczów do podjęcia słusznej decyzji o pozwanie banku to rekordowa inflacja, wzrost stóp procentowych, wzrost cen i kosztów życia oraz wysoki kurs franka szwajcarskiego.
Marcin Szołajski, radca prawny w Szołajski Legal Group
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.