Dorian Lesner

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończył jednolite studia magisterskie na kierunku Prawo oraz studia licencjackie na kierunku Administracja. Nagradzany przez Rektora UG za bardzo dobre wyniki w nauce i osiągnięcia w pracy społecznej na rzecz środowiska akademickiego.

Z Wolters Kluwer Polska współpracuje od października 2015 r.

Artykuły autora

WSA: Niekorzystne orzeczenie lekarskie oznacza dla kierowcy cofnięcie uprawnień

Transport

Decyzja organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami została zaskarżona. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał, że w sytuacji istnienia orzeczenia o przeciwwskazaniach zdrowotnych do kierowania pojazdami, nie można w drodze uznania odstąpić od wydania decyzji o cofnięciu uprawnień. Organ jest bowiem związany treścią wydanego orzeczenia i nie może dokonywać jego merytorycznej oceny.

16.05.2024

NSA: Faktury z odroczonym terminem płatności potwierdzały naruszenie zakazu

Samorząd terytorialny

Radny był wspólnikiem w spółce prowadzącej market budowlany, w którym zaopatrywały się jednostki organizacyjne gminy. Na przestrzeni trzech lat spółka wystawiła około 200 faktur VAT z odroczonym terminem płatności. Sprzedaż miała więc charakter regularny i zorganizowany, a umowy nie były typowe i ogólnodostępne. Oznacza to, że radny naruszył zakaz łączenia sprawowanej funkcji z prowadzeniem działalności gospodarczej, co wiązało się z wygaśnięciem mandatu.

13.05.2024

WSA: Zatrudnienie można podjąć najwcześniej w dniu otrzymania bonu na zasiedlenie

Domowe finanse Prawo pracy

Celem przyznania bonu jest aktywizacja osoby bezrobotnej, która na rynku lokalnym nie może znaleźć zatrudnienia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku ocenił jako niecelowe przyznawanie środków w ramach bonu, w sytuacji gdy wnioskodawca rozpoczął już pracę. Tym samym do podjęcia zatrudnienia może dojść najwcześniej w dniu otrzymania bonu, a nie po złożeniu wniosku o jego przyznanie.

11.05.2024

WSA: Nieważność uchwały podjętej na sesji zwołanej przez osobę nieuprawnioną

Samorząd terytorialny

Rada gminy obraduje na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego. Mandat osoby pełniącej tę funkcję wygasł jednak z mocy prawa w dniu uprawomocnienia się orzeczenia sądu powszechnego. Pomimo tego zwołała ona sesję rady, na której podjęto uchwałę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał, że rada może podejmować ważne prawnie rozstrzygnięcia należące do jej właściwości wyłącznie na sesji zwołanej zgodnie z obowiązującym prawem.

09.05.2024

NSA: Punktem odniesienia dla inwestycji może być wyłącznie legalna zabudowa

Budownictwo

Dla ustalenia porządku planistycznego ma znaczenie to, jak kształtuje się zabudowa danego terenu, ale także, czy została zrealizowana zgodnie z prawem. Dlatego punktem odniesienia dla inwestycji, której dotyczy wniosek o ustalenie warunków zabudowy może być wyłącznie legalna zabudowa. Do podważenia jej legalności nie wystarczą gołosłowne twierdzenia o samowoli budowlanej. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

07.05.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    278