Sejm uchwalił w czwartek ustawę przesuwającą termin wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).  Za uchwaleniem ustawy głosowało 237 posłów, 183 było przeciw, a 20 wstrzymało się od głosowania. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Ustawa zakłada, że obowiązkowy KSeF wejdzie w życie 1 lutego 2026 r. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, miałby wejść w życie już 1 lipca 2024 r. Wiceminister finansów Jarosław Neneman wyjaśniał w Sejmie, że data 1 lipca br. jest niemożliwa do zrealizowania.

- Audyt wykazał liczne wady tego projektu. Projekt nie miał szans na powodzenie, dlatego nie ma takiej technicznej możliwości, żeby dla wszystkich podatników wszedł w życie 1 lipca - powiedział Jarosław Neneman.

Zgodnie z uzasadnieniem, objęcie wszystkich podatników jedną datą obowiązku KSeF wynika z długiego terminu odroczenia KSeF oraz stanowi odpowiedź na postulaty przedsiębiorców kierowane w trakcie przeprowadzonych konsultacji.

Według MF, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane etapowe wejście w życie KSeF, zostanie przedstawione w drugim projekcie. 

- Uproszczenia obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF będą przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych. W drugim projekcie legislacyjnym będą również przedstawione propozycje Ministerstwa Finansów dotyczące etapowego wejścia w życie obowiązkowego KSeF. Resort proponuje, żeby od 1 lutego 2026 r. obowiązek objął przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r. Projekt zostanie poddany szczegółowym konsultacjom publicznym i opiniowaniu - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie z 30 kwietnia.

Czytaj więcej: MF: Obligatoryjny KSeF od lutego 2026 roku >>

Kamil Chmielewski, menedżer w Zespole ds. Podatków Pośrednich w KPMG w Polsce, zwraca uwagę, że obawy przedsiębiorców wzbudza, ogłoszona przez Ministerstwo Finansów, konieczność przebudowy architektury systemu z uwagi na potrzebę wyeliminowana zidentyfikowanych problemów.

- Podatnicy, którzy są w trakcie prac nad wdrożeniem KSeF w swojej organizacji, obawiają się, że może to oznaczać konieczność zmian w architekturze ich rozwiązań. Jednocześnie minister zapowiedział, iż będą podejmowane prace, aby KSeF był jak najbardziej zgodny z unijnym systemem VIDA (VAT in Digital Age). Należy pamiętać, że w ramach projektu VIDA Komisja Europejska będzie dążyć do harmonizacji rozwiązań e-fakturowych na poziomie unijnym. Koncepcja VIDA zakłada brak walidacji wystawianych e-faktur przez organy podatkowe, a zatem jest to zupełnie inne podejście niż to, na którym jest oparty KSeF (przesyłanie e-faktur za pośrednictwem centralnego systemu). W jaki sposób (czy?) te dwa rozwiązania będą ze sobą funkcjonować dowiemy się w przyszłości - mówi Kamil Chmielewski.