Powodem tak długiego oczekiwania na komisję orzeczniczą jest duża liczba wpływających wniosków i brak lekarzy orzeczników, o czym Prawo.pl informowało już we wrześniu. Z kolei 31 grudnia miała upłynąć ważność niektórych orzeczeń przedłużanych automatycznie podczas epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego. 

Czytaj także na Prawo.pl: Na wiele miesięcy osoby z niepełnosprawnościami tracą uprawnienia

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności zakłada przedłużenie ważności tzw. orzeczeń covidowych, których ważność upłynęła w pandemii (ich ważność została wówczas "automatycznie" przedłużona; miały zacząć wygasać stopniowo już pod koniec 2023 r. ) a także po 5 sierpnia tego roku. Zarówno orzeczenia covidowe, jak i te wygasające po 5 sierpnia, będą ważne do 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne.

Orzeczenia o niepełnosprawności - wydłużenie obowiązywania ważności

Dodatkowo ważność do 30 września 2024 r. zachowały także karty parkingowe, nie dłużej jednak niż do wydania nowego, prawomocnego orzeczenia. 

Czytaj w LEX: Orzecznictwo o niepełnosprawności - poradnik na przykładach >> 

 

Prawo do świadczeń - zostanie przywrócone 

Jeżeli decyzja przyznająca świadczenie z pomocy społecznej została wydana w związku z niepełnosprawnością potwierdzoną orzeczeniem i zależy do terminu ważności orzeczenia, to wydłużone zostaje także prawo do otrzymywania tego świadczenia. Będzie to decyzja podjęta z urzędu, bez konieczności przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego (lub jego aktualizacji). 

Analogicznie sytuacja ma wyglądać w przypadku prawa do świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, zasiłków dla opiekunów, albo świadczeń lub dodatków na pokrycie kosztów utrzymania dziecka lub osoby pełnoletniej w rodzinnej pieczy zastępczej. Prawo do świadczenia zostanie przedłużone na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności (a więc do 30 września 2024 r., nie dłużej niż do wydania nowego orzeczenia). 

Ustawę opublikowano w Dzienniku Ustaw. Weszła w życie 30 grudnia 2023 r. 

Czytaj też w LEX: Świadczenia opiekuńcze po wprowadzeniu świadczenia wspierającego >

Interwencja RPO w sprawie osób, które utraciły świadczenia

Projekt do Sejmu wniosła grupa posłów z Koalicyjnego Klubu Lewicy, Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, Klubu Parlamentarnego 2050 - Trzecia Droga i Klubu Parlamentarnego PSL - Trzecia Droga. 

Autorzy projektu przytaczają wystąpienie generalne RPO z 24 października 2023 r., w którym zwrócił uwagę na znaczne zatory i opóźnienia w wydawaniu orzeczeń w ramach zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności.  RPO powołał się na materiały prasowe, w tym na Prawo.pl, które o sprawie napisało jako pierwsze:

RPO powołuje się na Prawo.pl

(...)

- Opóźnienia powodują utratę świadczeń oraz form wsparcia: stypendiów na uczelni, kart parkingowych oraz świadczenia pielęgnacyjnego. - W przypadku tego świadczenia, są to jedyne środki, z których może utrzymywać się osoba z niepełnosprawnością i członek rodziny, który ją wspiera, bo świadczenie pielęgnacyjne wiąże się obecnie z zakazem pracy i dorabiania - czytamy w uzasadnieniu do projektu. 

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności

Ważność orzeczeń była przedłużana, jeśli wygasały podczas epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego, najpóźniej 5 sierpnia 2023 r. Zmiana jest konieczna ze względu na osoby, którym ważność orzeczenia wygasła po 5 sierpnia 2023 r. Komisje nie wyznaczyły terminu, który zapewniłby ciągłość ważności orzeczenia, a więc także prawa do świadczeń.