Z 427 osób, które przystąpiły do egzaminu, 158 osób ukończyło aplikację notarialną w 2022 r. To ok. 37 proc. zdających. Pozostali to osoby, które ukończyły aplikację w latach ubiegłych (165 osób) oraz uprawnieni do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów niż odbycie aplikacji (104 osoby).

Aplikanci świeżej daty mieli przewagę

To zróżnicowanie ma odzwierciedlenie w wynikach egzaminu. Najwyższy poziom zdawalności, tj. ok. 64 proc., uzyskały osoby, które przystąpiły do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji w 2022 r. Spośród osób, które ukończyły aplikację notarialną w latach ubiegłych, pozytywny wynik uzyskało ok. 47 proc. zdających.

Czytaj: Od wtorku egzaminy notarialne - zgłosiły się 434 osoby >

Czytaj w LEX: Egzamin notarialny nie zastępuje aplikacji >>>

Natomiast spośród osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów niż odbycie aplikacji notarialnej pozytywny wynik uzyskało ok. 31 proc. zdających.

Teraz wniosek o powołanie

Wszystkim, którzy zdali egzamin, Minister Sprawiedliwości wyda zaświadczenie o uzyskaniu statusu zastępcy notarialnego, zgodnie z art. 76 par. 2 ustawy – Prawo o notariacie.

Osoby, które zdały egzamin, mogą również złożyć do Ministra Sprawiedliwości wniosek o powołanie na stanowisko notariusza, zgodnie z art. 10 par. 1 w zw. z art. 11 tej ustawy.         

Od uchwały o negatywnym wyniku egzaminu zdający może odwołać się do komisji egzaminacyjnej II stopnia ds. odwołań od wyników egzaminu notarialnego przy Ministrze Sprawiedliwości.   

Czytaj w LEX: Status prawny zastępcy notarialnego >>>

Czytaj w LEX: Powoływanie notariuszy - KOMENTARZ PRAKTYCZNY >>>

Zadania odręcznie lub na komputerze


Zdający w czasie egzaminu mieli możliwość pisania prac egzaminacyjnych odręcznie lub przy użyciu sprzętu komputerowego. 99 procent z nich zamierza skorzystać z tej drugiej możliwości. Mieli odpowiednio przygotowane własne laptopy, spełniające wymagania techniczne ogłoszone przez przewodniczących komisji egzaminacyjnych.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało też wyposażoną w edytor tekstu aplikację egzaminacyjną, która blokuje dostęp do zasobów komputera i uniemożliwia łączność z urządzeniami zewnętrznymi. Podczas rozwiązywania zadań w trakcie egzaminu notarialnego zdający mogli korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa.