Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpiła spółka akcyjna. Chciała się upewnić, czy ma rację twierdząc, że dodatkowy odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych stanowi koszty uzyskania przychodów.
Liczy się związek między kosztem a przychodem
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Podatnik ma zatem prawo zaliczyć do nich wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.
Zobacz również: Dopłaty do wczasów pod gruszą i wizyty u rodziny nie są wolne od PIT >>
Odpisy, które obciążają pracodawcę
Organ podatkowy zwrócił jednak uwagę, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika. Kosztem uzyskania przychodów są jednak podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy oraz odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu.
Czytaj w LEX:
- Odpisy i wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a koszty uzyskania przychodów >
- Odpisy i wpłaty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych a koszty uzyskania przychodów >
Według organu interpretacyjnego, dla celów podatkowych odpisy i zwiększenia na ZFŚS stanowią koszt uzyskania przychodów pracodawcy, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki: są tworzone na podstawie ustawy o ZFŚŚ, w rozumieniu ustawy o ZFŚS obciążają koszty działalności pracodawcy, a środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu.
Zgodnie z art. 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, fundusz tworzy się z odpisu podstawowego (odprowadzanego obowiązkowo) oraz zwiększeń, tzw. odpisu dodatkowego (odprowadzanego fakultatywnie), którego pracodawca może dokonać na zasadzie dobrowolności.
Interpretacja z 24 lipca 2019 r., nr 0111-KDIB2-3.4010.160.2019.2.AD
Cena promocyjna: 216.75 zł
Cena regularna: 289 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.