Rada pedagogiczna (art. 70 Prawa oświatowego) podejmuje uchwały w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów, do jej kompetencji należy również podejmowanie uchwał ws. skreślenia ucznia z listy. Ponadto do kompetencji rady pedagogicznej należy:
Więcej w LEX: Sierpniowe posiedzenie rady pedagogicznej - obowiązki dyrektora >
W sierpniu najważniejsze uchwały na przyszły rok szkolny>>
Zebrania zaplanowane lub ad hoc
Zebrania rady pedagogicznej odbywają się zgodnie z przyjętym na początku roku szkolnego harmonogramem zebrań oraz w miarę bieżących potrzeb -te ostatnie odbywają się z inicjatywy:
- dyrektora szkoły,
- rady szkoły,
- organu prowadzącego szkołę,
- co najmniej jednej trzeciej członków rady pedagogicznej.
W skład rady pedagogicznej wchodzą wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole. Może w szkole zachodzić sytuacja, że w skład rady pedagogicznej wchodzą również pracownicy innych zakładów pracy pełniący funkcję instruktorów praktycznej nauki zawodu lub prowadzący pracę wychowawczą z młodocianymi pracownikami w placówkach zbiorowego zakwaterowania, dla których praca dydaktyczna i wychowawcza stanowi podstawowe zajęcie. Wystąpienia o organizację zebrania rady pedagogicznej powinny być kierowane w formie pisemnej do przewodniczącego rady. Powinny one określać przyczynę zorganizowania zebrania oraz pożądany termin jego przeprowadzenia.
Wzory dokumentów w LEX:
- Uchwała Rady Pedagogicznej w sprawie zaopiniowania projektu planu finansowego >
- Uchwała Rady Pedagogicznej w sprawie ustalenia sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego >
- Uchwała Rady Pedagogicznej w sprawie wprowadzenia eksperymentu pedagogicznego >
- Uchwała rady pedagogicznej w sprawie zatwierdzenia planu pracy szkoły >
Dyrektor jest przewodniczącym rady pedagogicznej (art. 69), a także:
- prowadzi i przygotowuje zebrania rady pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania zgodnie z regulaminem rady,
- przedstawia radzie pedagogicznej, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym, ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności szkoły;
- wstrzymuje wykonanie uchwał rady pedagogicznej niezgodnych z przepisami prawa;
- jest odpowiedzialny za realizację zadań zgodnie z uchwałami rady pedagogicznej i rady szkoły, podjętymi w ramach ich kompetencji stanowiących, oraz zarządzeniami organów nadzorujących szkołę.
Przewodniczący rady pedagogicznej opracowuje roczny plan pracy rady, przygotowuje, zwołuje i prowadzi zebrania rady, podpisuje i realizuje uchwały rady pedagogicznej oraz monitoruje i informuje radę o stopniu ich realizacji.
Sprawdź w LEX: Czy w szkole podstawowej niepublicznej musi funkcjonować rada pedagogiczna? >
Tryb działania rady pedagogicznej
Rada pedagogiczna podejmuje decyzje poprzez uchwały, które są zatwierdzane zwykłą większością głosów, pod warunkiem, że na zebraniu obecna jest co najmniej połowa jej członków. W przypadku uchwał dotyczących osób na stanowiskach kierowniczych w szkole lub dotyczących opiniowania kandydatów na takie stanowiska, głosowanie jest tajne.
Rada pedagogiczna samodzielnie ustala regulamin swojej działalności, a wszystkie zebrania są protokołowane. Uczestnicy zebrań są zobowiązani do zachowania tajemnicy dotyczącej spraw poruszanych na zebraniach, które mogłyby naruszyć dobra osobiste uczniów, ich rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły.
Sprawdź też w LEX:
Czy rozkład zajęć dydaktycznych musi być opiniowany przez radę pedagogiczną? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.