Ustalanie rozkładu czasu służby funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa.

ZARZĄDZENIE
SZEFA URZĘDU OCHRONY PAŃSTWA
z dnia 17 września 1997 r.
w sprawie ustalania rozkładu czasu służby funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa.

Na podstawie art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 30, poz. 180, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107, poz. 461, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214 oraz z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 59, poz. 269, Nr 106, poz. 469 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 70, poz. 443 i Nr 88, poz. 554) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W urzędzie Ochrony Państwa obowiązuje 8-godzinny czas służby od poniedziałku do piątku.
2. 1
W rozkładach czasu służby, w których ze względu na rodzaj służby lub jej organizację dopuszcza się przedłużenie czasu służby do 12 godzin na dobę, czas służby w tych rozkładach nie może przekraczać średnio 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie dłuższym niż jeden kwartał.
3.
Służba rozpoczyna się o godzinie 815, a kończy o godzinie 1615.
4.
Dyrektor zarządu, biura (równorzędnej jednostki organizacyjnej), szef delegatury oraz komendant ośrodka szkolenia, zwany dalej "kierownikiem jednostki organizacyjnej", może w razie potrzeby określić godziny rozpoczęcia i zakończenia służby odmiennie niż przewiduje przepis ust. 3.
5.
Przedłużenie czasu służby ponad czas określony w ust. 3 następuje na polecenie kierownika jednostki organizacyjnej.
6.
Funkcjonariusz, który na polecenie kierownika jednostki organizacyjnej pełnił służbę w sobotę lub innym dniu tygodnia wolnym zamiast soboty, zwanym dalej "dniem dodatkowo wolnym od służby", niedzielę, święto lub dniu harmonogramowo wolnym od służby, otrzymuje dzień wolny w innym dniu tygodnia. Dni wolne z tego tytułu na wniosek funkcjonariusza lub za jego zgodą mogą być udzielone najpóźniej do końca roku kalendarzowego.
7.
W razie niewykorzystania przez funkcjonariusza dnia dodatkowo wolnego od służby, nie przysługuje w zamian dzień wolny w innym terminie.
§  2.
1.
W granicach czasu służby, o którym mowa w § 1 ust. 2, kierownik jednostki organizacyjnej może wprowadzić inny niż określony w § 1 ust. 1 rozkład czasu służby, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem służby lub jej organizacją, a zwłaszcza koniecznością:
1)
funkcjonowania służby w systemie zmianowym,
2)
dostosowania służby do godzin pracy urzędów i innych instytucji.
2.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, dopuszczalne jest w szczególności:
1)
przedłużanie czasu służby do 12 godzin na dobę, z zastrzeżeniem § 3 i § 5,
2)
stosowanie 4-brygadowej lub podobnej organizacji służby,
3)
stosowanie równoważnych norm służby.
3.
Dla funkcjonariusza pełniącego służbę według zasad, o których mowa w ust. 2, okres rozliczeniowy nie może być dłuższy niż jeden miesiąc, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach może być przedłużony, nie więcej jednak niż do jednego kwartału.
4.
Funkcjonariusz pełniący służbę według zasad, o których mowa w ust. 2, ma prawo do dni harmonogramowo wolnych od służby w liczbie wynikającej z sumy co najmniej niedziel, świąt i dni dodatkowo wolnych od służby przypadających w danym okresie rozliczeniowym.
5.
Na stanowisku, na którym służba trwa również w niedzielę, funkcjonariusz powinien korzystać co najmniej raz na trzy tygodnie z niedzieli wolnej od służby. Nie dotyczy to funkcjonariusza pełniącego służbę w systemie 4-brygadowym lub podobnej organizacji służby.
§  3.
Czas służby funkcjonariusza, do którego obowiązków należy prowadzenie pojazdów samochodowych, może być przedłużony do 12 godzin na dobę, w tym nie więcej niż 10 godzin na dobę prowadzenia pojazdu. Przepis § 2 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  4.
1.
Czasu służby funkcjonariusza pełniącego służbę w warunkach:
1)
dużego ciągłego napięcia psychicznego oraz koncentracji wpływu zmiennych warunków atmosferycznych przy prowadzeniu tajnej obserwacji zewnętrznej,
2)
ciągłego napięcia i koncentracji przy nagrywaniu i odtwarzaniu zapisów magnetycznych w styczności ze zmiennym natężeniem i zakresem fal dźwiękowych, a także przy nasłuchu radiowym,

- wynosi 6 godzin dziennie.

2.
Kierownik jednostki organizacyjnej ustala stanowiska, na których występują warunki, o których mowa w ust. 1.
§  5.
1.
Czas służby:
1)
funkcjonariusza pełniącego służbę na stanowisku, na którym występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia,
2)
funkcjonariusza - kobiety w ciąży,
3)
funkcjonariusza - kobiety opiekującej się dzieckiem do lat 4 oraz funkcjonariusza będącego jedynym opiekunem takiego dziecka, bez ich zgody,

- nie może przekroczyć 8 godzin na dobę.

2.
Kierownik jednostki organizacyjnej ustala stanowiska, o których mowa w ust. 1 pkt 1, na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie najniższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
§  6.
Do czasu służby funkcjonariusza wykonującego zawód lekarza (stomatologa), radcy prawnego, informatyka lub nauczyciela wlicza się także nie więcej niż dwie godziny dziennie przeznaczone na podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
§  7.
1.
W razie zaistnienia zagrożenia dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo klęski żywiołowej zagrażającej życiu, zdrowiu ludzkiemu lub mogącej wywołać poważne zakłócenia w gospodarce narodowej, a także w razie przestępczego zagrożenia życia lub zdrowia funkcjonariusza, wykonującego zadania służbowe, kierownik jednostki organizacyjnej, za zgodą lub na polecenie Szefa Urzędu Ochrony Państwa, może do czasu ustąpienia zagrożenia przedłużyć czas służby funkcjonariuszy ponad normy określone w § 2, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 5.
2.
W rozkładzie służby, o którym mowa w ust. 1, powinien być uwzględniony czas na wypoczynek funkcjonariusza po służbie, nie krócej niż 8 godzin.
§  8.
1.
Kierownik jednostki organizacyjnej może wyznaczyć funkcjonariusza do pełnienia dyżuru domowego, w wymiarze nie przekraczającym 16 godzin na dobę. Czasu dyżuru domowego nie wlicza się do czasu służby, jeżeli podczas dyżuru funkcjonariusz nie wykonywał czynności służbowych.
2.
Dyżuru domowego nie należy wyznaczać częściej niż 4 razy w miesiącu, w tym nie więcej niż jeden dzień ustawowo lub dodatkowo wolny od pracy (służby).
3.
Jeżeli funkcjonariusz wykonywał na polecenie przełożonego czynności służbowe w czasie dyżuru domowego pełnionego:
1)
po godzinach służby, to za czas ich wykonywania udziela się w tym samym wymiarze czasu wolnego od służby,
2)
w dniu dodatkowo wolnym od służby, niedzielę, święto lub w dniu harmonogramowo wolnym od służby, przysługuje mu dzień dodatkowo wolny od służby.

Przepis § 1 ust. 7 stosuje się odpowiednio.

§  9.
W jednostkach organizacyjnych prowadzi się ewidencję czasu służby, którą udostępnia się funkcjonariuszowi na każde jego żądanie. W szczególności prowadzone są: lista obecności, ewidencja wyjść w godzinach służbowych i harmonogram służby.
§  10.
Traci moc zarządzenie nr 1 Szefa Urzędu Ochrony Państwa z dnia 15 stycznia 1991 r. w sprawie zasad ustalania, rozkładu i wymiaru czasu służby funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa, zmienione zarządzeniem nr 1 z dnia 27 stycznia 1995 r.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 1997 r. o sprostowaniu błędu (M.P.97.85.854).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.68.672

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalanie rozkładu czasu służby funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa.
Data aktu: 17/09/1997
Data ogłoszenia: 06/10/1997
Data wejścia w życie: 06/10/1997