Zasady, warunki i tryb przyznawania i pozbawiania licencji sędziego sportowego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA URZĘDU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 18 lutego 1997 r.
w sprawie zasad, warunków i trybu przyznawania i pozbawiania licencji sędziego sportowego.

Na podstawie art. 46 ust. 3 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 25, poz. 113 i Nr 137, poz. 639) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy zarządzenia stosuje się do osób zamierzających wykonywać funkcję sędziego sportowego w określonej dyscyplinie sportu w ramach współzawodnictwa sportowego prowadzonego przez właściwy polski związek sportowy.
2.
Przepisy zarządzenia mogą być stosowane do osób zamierzających wykonywać funkcję sędziego sportowego w określonej dyscyplinie sportu w ramach współzawodnictwa sportowego prowadzonego przez związek sportowy zrzeszający sportowców niepełnosprawnych, chyba że przepisy organizacji międzynarodowych zajmujących się sportem osób niepełnosprawnych stanowią inaczej.
§  2.
1.
Polski związek sportowy przyznaje, odmawia przyznania i pozbawia licencji sędziego sportowego w dyscyplinie sportu objętej zakresem działania związku lub wchodzącej w skład dziedziny sportu, w której ten związek działa.
2.
Licencję sędziego sportowego przyznaje się na czas nie oznaczony, w zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Licencja sędziego sportowego może być przyznana na czas oznaczony na żądanie osoby ubiegającej się o przyznanie licencji.
§  3.
1.
Osoba ubiegająca się o przyznanie licencji sędziego sportowego składa we właściwym polskim związku sportowym pisemny wniosek zawierający:
1)
imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz adres zamieszkania wnioskodawcy,
2)
określenie dyscypliny sportu, w jakiej wnioskodawca zamierza pełnić funkcję sędziego sportowego,
3)
określenie okresu w wypadku, o którym mowa w § 2 ust. 3,
4)
datę sporządzenia wniosku i podpis wnioskodawcy.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, powinny być dołączone:
1)
oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystaniu z pełni praw publicznych,
2)
zaświadczenie właściwego polskiego związku sportowego, stwierdzające zdanie egzaminu na sędziego sportowego,
3)
zaświadczenie przychodni sportowo-lekarskiej o stanie zdrowia umożliwiającym wykonywanie funkcji sędziego sportowego,
4)
kopia polisy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków związanych z wykonywaniem obowiązków sędziego sportowego,
5)
zobowiązanie do uczestnictwa w szkoleniu i podnoszeniu kwalifikacji sędziowskich, organizowanym przez właściwy polski związek sportowy,
6)
zobowiązanie do wykonywania przewidzianych w regulaminach sportowych obowiązków sędziego sportowego.
§  4.
1.
Polski związek sportowy przyznaje licencję sędziego sportowego w drodze decyzji administracyjnej.
2.
Licencja powinna zawierać:
1)
imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz adres zamieszkania sędziego sportowego,
2)
numer licencji,
3)
dyscyplinę sportu, w której uprawniony może pełnić funkcję sędziego sportowego,
4)
datę wydania licencji,
5)
okres ważności licencji w wypadku, o którym mowa w § 2 ust. 3,
6)
podstawowe prawa i obowiązki sędziego sportowego.
3.
Licencja powinna być opatrzona zdjęciem i podpisem sędziego sportowego, pieczęcią polskiego związku sportowego oraz podpisem osoby upoważnionej w tym związku do przyznania licencji.
§  5.
1.
Polski związek sportowy może odmówić przyznania licencji sędziego sportowego, jeżeli wnioskodawca nie spełnił warunków określonych w § 3 i 7, a braki formalne we wniosku nie zostały usunięte mimo wezwania w wyznaczonym terminie.
2.
Licencji sędziego sportowego nie może uzyskać osoba, która pełniąc tę funkcję została przez właściwy organ polskiego związku sportowego pozbawiona licencji z przyczyn określonych w § 6 ust. 1 pkt 3 - w okresie dwóch lat od daty wydania tej decyzji.
3.
Odmowa przyznania licencji wymaga uzasadnienia.
§  6.
1.
Polski związek sportowy pozbawia, w drodze decyzji administracyjnej, sędziego sportowego licencji w razie:
1)
utraty lub ograniczenia zdolności do czynności prawnych albo utraty praw publicznych lub ograniczenia korzystania z tych praw, stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądowym,
2)
utraty zdrowia uniemożliwiającej wykonywanie obowiązków sędziego sportowego, potwierdzonej orzeczeniem przychodni sportowo-lekarskiej,
3)
popełnienia przez sędziego sportowego czynów zagrożonych w regulaminie dyscyplinarnym polskiego związku sportowego karą dyskwalifikacji w najwyższym wymiarze lub karą skreślenia z listy sędziów sportowych.
2.
Polski związek sportowy może pozbawić sędziego sportowego licencji również w razie:
1)
odmowy przedłużenia ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.
2)
odmowy lub zaprzestania uczestnictwa w procesie szkolenia i podnoszenia kwalifikacji sędziowskich,
3)
naruszenia innych podstawowych obowiązków sędziego sportowego.
3.
Pozbawienie sędziego sportowego licencji wymaga uzasadnienia.
§  7.
Osoba ubiegająca się ponownie o przyznanie licencji sędziego sportowego dołącza do wniosku oprócz dokumentów wymienionych w § 3 ust. 2, oświadczenie, że nie została pozbawiona licencji z przyczyn, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 3.
§  8.
Organem odwoławczym w sprawach przyznawania i pozbawiania licencji sędziego jest Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki.
§  9.
1.
Polski związek sportowy prowadzi ewidencję przyznanych licencji sędziego sportowego.
2.
Ewidencja powinna obejmować dane, o których mowa w § 3.
3.
Polski związek sportowy prowadzi odrębną ewidencję prawomocnych decyzji o odmowie przyznania i o pozbawieniu licencji sędziego sportowego oraz przechowuje dokumentację tych spraw i dokumentów, o których mowa w § 3 i 7.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.13.109

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady, warunki i tryb przyznawania i pozbawiania licencji sędziego sportowego.
Data aktu: 18/02/1997
Data ogłoszenia: 04/03/1997
Data wejścia w życie: 19/03/1997