Środki na zapobieganie i leczenie uzależnienia i chorób będących następstwem palenia tytoniu.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 26 lipca 1991 r.
w sprawie środków na zapobieganie i leczenie uzależnienia i chorób będących następstwem palenia tytoniu.

Liczne badania przeprowadzone w kraju i na świecie dobitnie świadczą o dramatycznym wpływie nałogu palenia tytoniu na stan zdrowia populacji, a co za tym idzie niezdolność do pracy, konieczność intensywnego, drogiego leczenia, znaczną śmiertelność ze wszystkimi jej konsekwencjami.
Udowodniono, że co najmniej 1/3 nowotworów złośliwych zależy od nałogu palenia tytoniu. Palacze tytoniu 3 razy częściej chorują na chorobę wieńcową i 4 razy częściej umierają na zawał serca; tzw. palacze bierni są w podobnym stopniu narażeni jak i czynni.

Poza aspektami humanitarnymi powstają tu bardzo znaczne problemy ekonomiczne. Paląca część społeczeństwa wymaga kilkakrotnie wyższych nakładów na ochronę zdrowia i ubezpieczenia aniżeli niepalący. Leczenie chorób spowodowanych paleniem tytoniu wymaga środków nieproporcjonalnie wysokich do kosztów innych chorób.

W tej sytuacji uważamy, że występuje konieczność zmiany tego stanu rzeczy, gdzie niepalący ponoszą nakłady na rzecz palących, i uświadomienia palącym tytoń, że narażając społeczeństwo na znaczne straty ekonomiczne, winni, w części przynajmniej, rekompensować te nakłady.

Z uwagi na powyższe Sejm uznaje za konieczne:

- podwyższenie o 25% stawek podatku obrotowego pobieranych od wyrobów tytoniowych produkowanych w kraju, jak również importowanych,

- przeznaczenie wpływów ze wzrostu podatku na leczenie następstw nałogu palenia tytoniu, a w szczególności chorób układu krążenia, układu oddechowego, chorób nowotworowych i choroby wrzodowej,

- przekazanie dodatkowo uzyskanych w ten sposób środków do dyspozycji Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej,

- podjęcie działań zmierzających do całkowitego zakazu wszelkiej reklamy papierosów i innych wyrobów tytoniowych,

- wprowadzenie skutecznej ochrony prawnej tzw. palaczy biernych,

- wprowadzenie zakazu sprzedaży tytoniu i wyrobów tytoniowych dzieciom i młodzieży do lat 18,

- ustalenie norm jakościowych wyrobów tytoniowych.

Sejm wyraża przekonanie, że Rząd podejmie pilne działania prawno-administracyjne zmierzające do wykonania zaleceń wynikających z niniejszej uchwały.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1991.26.177

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Środki na zapobieganie i leczenie uzależnienia i chorób będących następstwem palenia tytoniu.
Data aktu: 26/07/1991
Data ogłoszenia: 19/08/1991