Szczegółowy zakres działania i organizacji specjalistycznych organów kolejowego dozoru technicznego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 5 lipca 1990 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania i organizacji specjalistycznych organów kolejowego dozoru technicznego.

Na podstawie art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 19 listopada 1987 r. o dozorze technicznym (Dz. U. Nr 36, poz. 202) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Specjalistycznymi organami kolejowego dozoru technicznego są:
1)
Główny Inspektorat Kolejowego Dozoru Technicznego, zwany dalej Głównym Inspektoratem, podległy Ministrowi Transportu i Gospodarki Morskiej,
2)
okręgowe inspektoraty kolejowego dozoru technicznego w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu, zwane dalej inspektoratami, podległe Głównemu Inspektoratowi.
2.
Głównym Inspektoratem kieruje główny inspektor kolejowego dozoru technicznego, zwany dalej głównym inspektorem, powoływany przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej.
3.
Organizację wewnętrzną Głównego Inspektoratu określa regulamin organizacyjny zatwierdzony przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej.
4.
Na czele inspektoratów stoją okręgowi inspektorzy kolejowego dozoru technicznego, powoływani przez głównego inspektora.
5.
Inspektoraty mają siedziby w dyrekcjach okręgowych kolei państwowych.
6.
Zakres terytorialny działalności inspektoratów obejmuje teren okręgów kolei państwowych, z wyjątkiem inspektoratu w Poznaniu, który obejmuje swoją działalnością zachodni i pomorski okręg kolei państwowych.
7.
Strukturę organizacyjną inspektoratów ustala główny inspektor.
8.
Czynności z zakresu dozoru technicznego wykonują pracownicy kolejowego dozoru technicznego, zwani dalej inspektorami, na podstawie upoważnienia wydanego przez głównego inspektora i legitymacji służbowej.
9.
Główny Inspektorat i inspektoraty używają okrągłych pieczęci z godłem państwa.
§  2.
Specjalistycznemu dozorowi technicznemu organów kolejowego dozoru technicznego podlegają urządzenia techniczne:
1)
zainstalowane na obszarze kolejowym, w kolejowych pojazdach szynowych oraz na bocznicach kolejowych,
2)
osobowe koleje linowe i wyciągi narciarskie,
3)
zbiorniki cystern w ruchu kolejowym, drogowym i żegludze śródlądowej, przeznaczone do transportu cieczy lub gazów oraz materiałów sypkich pod ciśnieniem różnym od atmosferycznego, a także bezciśnieniowe do transportu materiałów niebezpiecznych, których przewóz jest dopuszczony na podstawie odrębnych przepisów.
4)
inne urządzenia techniczne podlegające dozorowi technicznemu, eksploatowane i naprawiane przez przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe" oraz inne przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Transportu i Gospodarki Morskiej.
§  3.
Do zakresu działania Głównego Inspektoratu należy:
1)
nadzór i kontrola stosowania i przestrzegania przepisów o dozorze technicznym i norm oraz zasad z zakresu bezpieczeństwa techniki,
2)
organizacja i nadzór nad wykonywaniem dozoru technicznego - przez podległe inspektoraty,
3)
wydawanie decyzji w sprawach wynikających z wykonywania dozoru technicznego,
4)
nadawanie uprawnień zakładom (jednostkom organizacyjnym) do wytwarzania materiałów i elementów do budowy i napraw specjalistycznych urządzeń technicznych oraz do wytwarzania i napraw specjalistycznych urządzeń technicznych,
5)
wydawanie świadectw dopuszczenia typu cysterny do eksploatacji,
6)
inicjowanie działalności normalizacyjnej w zakresie specjalistycznych urządzeń technicznych podlegających kolejowemu dozorowi technicznemu, opracowywanie i współudział w opracowywaniu odpowiednich projektów norm,
7)
opracowywanie projektów przepisów i warunków technicznych dla specjalistycznych urządzeń technicznych,
8)
ustalanie wymagań technicznych i wytycznych w zakresie projektowania, wytwarzania, eksploatacji i napraw specjalistycznych urządzeń technicznych,
9)
uzgadnianie wymagań technicznych dla importowanych specjalistycznych urządzeń technicznych oraz materiałów i elementów stosowanych do budowy tych urządzeń podlegających kolejowemu dozorowi technicznemu,
10)
prowadzenie analizy przyczyn i skutków uszkodzeń urządzeń technicznych podlegających kolejowemu dozorowi technicznemu oraz ocena zagrożeń stwarzanych przez te urządzenia,
11)
inicjowanie działalności mającej na celu podnoszenie zawodowych kwalifikacji projektantów, wytwórców i użytkowników specjalistycznych urządzeń technicznych oraz pracowników organów kolejowego dozoru technicznego,
12)
współpraca z Urzędem Dozoru Technicznego oraz innymi organami i instytucjami w zakresie dozoru technicznego,
13)
ustalanie wymagań kwalifikacyjnych dla pracowników kolejowego dozoru technicznego,
14)
upoważnianie pracowników jednostek gospodarki uspołecznionej do wykonywania niektórych czynności z zakresu dozoru technicznego,
15)
rozpatrywanie odwołań od decyzji inspektoratów.
§  4.
Do zakresu działania inspektoratów należy:
1)
wykonywanie dozoru technicznego w zakresie projektowania, wytwarzania, eksploatacji i napraw urządzeń technicznych oraz wytwarzania materiałów i elementów stosowanych do budowy i naprawy urządzeń technicznych,
2)
wydawanie decyzji w sprawach wynikających z wykonywania dozoru technicznego,
3)
kontrola przestrzegania przepisów w zakresie dozoru technicznego i norm,
4)
sprawdzanie kwalifikacji osób wytwarzających, naprawiających, obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne oraz osób wytwarzających elementy tych urządzeń.
5)
prowadzenie ewidencji urządzeń technicznych nad którymi inspektorat sprawuje dozór techniczny.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1990.28.221

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowy zakres działania i organizacji specjalistycznych organów kolejowego dozoru technicznego.
Data aktu: 05/07/1990
Data ogłoszenia: 24/07/1990
Data wejścia w życie: 24/07/1990