Określenie sposobu organizacji zebrań obywateli oraz sposobu wysuwania przez te zebrania osób proponowanych na kandydatów na radnych.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 7 kwietnia 1988 r.
w sprawie określenia sposobu organizacji zebrań obywateli oraz sposobu wysuwania przez te zebrania osób proponowanych na kandydatów na radnych.

Na podstawie art. 48 ust. 4 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. - Ordynacja wyborcza do rad narodowych (Dz. U. z 1988 r. Nr 7, poz. 55) Rada Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
Statutowe organy samorządu mieszkańców lub ogniwa Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego organizujące na obszarze swego działania zebrania obywateli w celu wysunięcia osób proponowanych na kandydatów na radnych powinny określić w odniesieniu do każdego z planowanych zebrań:
1)
datę, godzinę i miejsce zebrania,
2)
minimalną liczbę uczestników zebrania, wymaganą do jego prawomocnego przeprowadzenia.
§  2.
Najpóźniej na 3 dni przed planowanym terminem każdego zebrania organizator obowiązany jest na obszarze swego działania wywiesić zawiadomienia o miejscu, terminie i celu tego zebrania, a także o ustalonej minimalnej liczbie uczestników wymaganej do jego prawomocnego przeprowadzenia.
§  3.
1.
Zebraniu przewodniczy wyznaczony przedstawiciel organizatora. Przed rozpoczęciem zebrania obowiązany jest on ustalić na podstawie listy obecności liczbę uczestniczących w nim obywateli.
2.
Po stwierdzeniu, że zostały spełnione warunki ustalone przez organizatora dla przeprowadzenia tego zebrania, jego uczestnicy uchwalają porządek zebrania.
3.
Porządek zebrania powinien obejmować:
1)
omówienie zasad wysuwania, konsultowania i zgłaszania kandydatów na radnych,
2)
przyjmowanie zgłoszeń osób wysuwanych na kandydatów na radnych przez uczestników zebrania,
3)
wypowiedzi osób zgłoszonych i dyskusję,
4)
przeprowadzenie głosowania nad zgłoszonymi kandydaturami,
5)
ustalenie osób wysuniętych na kandydatów na radnych przez zebranie.
§  4.
Każdy obywatel, zgłaszający na zebraniu osobę proponowaną na kandydata na radnego, obowiązany jest podać:
1)
nazwisko i imię, wiek, zawód, miejsce pracy i miejsce zamieszkania osoby zgłaszanej,
2)
krótką charakterystykę tej osoby, uzasadniającą jej wysunięcie,

a także określić radę narodową, do której zgłasza kandydaturę.

§  5.
Przewodniczący zebrania obowiązany jest ustalić, czy:
1)
osoba zgłoszona odpowiada ustawowym warunkom określonym dla kandydowania, tj. czy osiągnęła odpowiedni wiek, stale mieszka lub pracuje na obszarze działania rady narodowej, do której zebranie zamierza wysunąć jej kandydaturę.
2)
osoba zgłoszona jest obecna na zebraniu i wyraża zgodę na wysunięcie jej kandydatury przez zebranie obywateli; zgłoszenie kandydatury osoby nieobecnej wymaga zgody zebrania.
§  6.
1.
Po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń kandydatur od uczestniczących w zebraniu obywateli przeprowadza się dyskusję dotyczącą kandydatów.
2.
Po dyskusji przewodniczący zebrania poddaje zgłoszone kandydatury pod głosowanie.
3.
Głosowanie jest jawne. Każdą kandydaturę poddaje się pod głosowanie osobno, odnotowując przy jej nazwisku liczbę głosów "za".
§  7.
W wyniku przeprowadzonego głosowania osobami wysuniętymi na kandydatów na radnych przez zebranie są ci spośród zgłoszonych, którzy otrzymali więcej niż połowę głosów (50 % + 1 głos) osób uczestniczących w zebraniu.
§  8.
1.
Z przeprowadzonego zebrania sporządza się protokół. Wymienia się w nim:
1)
liczbę uczestników wymaganą do jego prawomocnego przeprowadzenia,
2)
liczbę uczestników zebrania,
3)
nazwiska i imiona osób zgłoszonych przez uczestników zebrania i przy każdym z nich otrzymaną w głosowaniu liczbę głosów "za",
4)
osoby, które w wyniku głosowania zostały wysunięte na kandydatów na radnych przez zebranie obywateli, z wyszczególnieniem przy każdym z nich wieku, zawodu, miejsca pracy, miejsca zamieszkania, rady narodowej, do której zostali zgłoszeni, a także z podaniem krótkiego uzasadnienia każdej z kandydatur.
2.
Protokół podpisuje przewodniczący zebrania i przekazuje wraz z listą obecności niezwłocznie do właściwego kolegium wyborczego.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.11.95

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Określenie sposobu organizacji zebrań obywateli oraz sposobu wysuwania przez te zebrania osób proponowanych na kandydatów na radnych.
Data aktu: 07/04/1988
Data ogłoszenia: 18/04/1988
Data wejścia w życie: 07/04/1988