Zasady przyznawania kart zaopatrzenia dla osób chorych, kobiet ciężarnych i zasłużonych krwiodawców.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 1 września 1986 r.
w sprawie zasad przyznawania kart zaopatrzenia dla osób chorych, kobiet ciężarnych i zasłużonych krwiodawców.

Na podstawie § 7 ust. 3 uchwały nr 221 Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1985 r. w sprawie reglamentowanej sprzedaży towarów (Monitor Polski Nr 46, poz. 300 z 1986 r. Nr 14, poz. 96) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Normy zaopatrzenia określone w § 7 ust. 1 pkt 3 lit. c) i f), pkt 5, 7 i 8, lit. a) uchwały nr 221 Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1985 r. w sprawie reglamentowanej sprzedaży towarów (Monitor Polski Nr 46, poz. 300 i z 1986 r. Nr 14, poz. 96) przysługują osobom uprawnionym do otrzymania kart zaopatrzenia i legitymującym się zaświadczeniem stwierdzającym rozpoznaną chorobę lub ciążę albo stwierdzającym, że osoba jest zasłużonym krwiodawcą.
2.
Kobiety ciężarne, poczynając od 17 tygodnia ciąży, mogą zamiast zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, legitymować się aktualną kartą przebiegu ciąży.
§  2.
1.
Zaświadczenie, o którym mowa w § 1 ust. 1, wydaje:
1)
lekarz (pediatra, internista, ginekolog, lekarz ogólny) poradni rejonowej (zakładowej, akademickiej, szkolnej, gminnego lub wiejskiego ośrodka zdrowia) właściwej dla miejsca zamieszkania (pracy lub nauki) osoby chorej lub kobiety ciężarnej - na podstawie posiadanej dokumentacji i niezbędnych badań specjalistycznych oraz aktualnych wyników badań diagnostycznych potwierdzających stan chorobowy lub ciąży:
a)
osobom powyżej 18 lat chorym na: cukrzycę (insulinozależnym), czynną gruźlicę, chorobę nowotworową przebiegającą z wyniszczeniem, choroby przewodu pokarmowego (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, marskość wątroby), zespół nerczycowy - z utratą białka powyżej 3,5 grama na dobę oraz chorobę nerek leczoną powtarzalnymi dializami,
b)
dzieciom i młodzieży (w przedziałach wieku 1-6 lat, 7-10 lat, 11-18 lat) chorym na: cukrzycę, czynną gruźlicę, chorobę nowotworową przebiegającą z wyniszczeniem, choroby przewodu pokarmowego (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół złego wchłaniania, marskość wątroby), zespół nerczycowy - z utratą białka powyżej 3,5 grama na dobę, chorobę nerek leczoną powtarzalnymi dializami, endokrynopatię przewlekłą przebiegającą z wyniszczeniem; choroby układu krwiotwórczego przebiegające z wyniszczeniem oraz mukowiscydozę przebiegającą z wyniszczeniem,
c)
osobom powyżej 18 lat chorym na zespół złego wchłaniania oraz chorobę Addisona,
d)
kobietom ciężarnym od rozpoczęcia 17 tygodnia ciąży,
2)
kierownik punktu krwiodawstwa lub stacji krwiodawstwa, albo Instytutu Hematologii w Warszawie - zasłużonym krwiodawcom, którzy oddali powyżej 6 l krwi i oddają w dalszym ciągu rocznie: kobiety powyżej 600 ml, a mężczyźni powyżej 800 ml krwi.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do służb zdrowia podległych Ministrom: Komunikacji, Obrony Narodowej, Sprawiedliwości oraz Spraw Wewnętrznych.
§  3.
1.
Termin ważności zaświadczenia ustala się dla:
1)
osób chorych na cukrzycę - na okres roku,
2)
osób chorych nie wymienionych w pkt 1 oraz zasłużonych krwiodawców - na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy,
3)
kobiet ciężarnych - na okres 3 miesięcy.
2.
Zaświadczenie jest drukiem ścisłego zaewidencjonowania. Zaświadczenie należy opatrzyć kolejnym numerem oraz odnotować jego wydanie w dokumentacji chorego (zasłużonego krwiodawcy) i na zbiorczej liście wydanych zaświadczeń, znajdującej się u kierownika jednostki organizacyjnej służby zdrowia.
3.
Wzór zaświadczenia określa załącznik do zarządzenia.
§  4.
Wątpliwości w sprawach związanych z wydawaniem zaświadczeń uprawniających do uzyskania karty zaopatrzenia rozstrzyga główny lekarz wojewódzki, na którego obszarze działania ma siedzibę jednostka organizacyjna służby zdrowia.
§  5.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 15 maja 1983 r. w sprawie zasad przyznawania kart zaopatrzenia dla osób chorych, kobiet ciężarnych i zasłużonych krwiodawców (Dz. Urz. MZiOS Nr 6, poz. 36).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Zaświadczenie nr ...

organizacyjnej

służby zdrowia

Uprawnia do uzyskania karty zaopatrzenia według norm

określonych w § 7 ust. 1 pkt .... lit. ... uchwały nr 221 Rady

Ministrów z dnia 27 grudnia 1985 r. w sprawie reglamentowanej

sprzedaży towarów (Monitor Polski Nr 46, poz. 300 i z 1986 r.

Nr 14, poz. 96).

1. Imię i nazwisko osoby chorej (kobiety ciężarnej, zasłużonego

krwiodawcy) ................................................

2. Data urodzenia .............................................

2. Adres zamieszkania .........................................

4. Rodzaj karty zaopatrzenia ..................................

5. Liczba kart zaopatrzenia ...................................

Zaświadczenie jest ważne na okres od .... do ... licząc od

dnia wystawienia zaświadczenia.

Data i podpis lekarza rejonowego

(kierownika punktu krwiodawstwa

lub stacji krwiodawstwa albo

Instytutu Hematologii)

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1986.29.213

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady przyznawania kart zaopatrzenia dla osób chorych, kobiet ciężarnych i zasłużonych krwiodawców.
Data aktu: 01/09/1986
Data ogłoszenia: 01/10/1986
Data wejścia w życie: 01/10/1986