Zasady i warunki prowadzenia działalności w dziedzinie rekreacji ruchowej przez osoby fizyczne.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I SPORTU
z dnia 29 czerwca 1985 r.
w sprawie zasad i warunków prowadzenia działalności w dziedzinie rekreacji ruchowej przez osoby fizyczne.

Na podstawie art. 12 ust. 6 ustawy z dnia 3 lipca 1984 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 34, poz. 181) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przez działalność usługową w dziedzinie rekreacji ruchowej, zwaną dalej "działalnością usługową", rozumie się:
1)
prowadzenie kursów i szkółek nauczania początkowego,
2)
prowadzenie zajęć indywidualnych i grupowych,
3)
organizowanie obozów,
4)
organizowanie imprez,
5)
wynajmowanie obiektów i urządzeń,
6)
prowadzenie wypożyczalni specjalistycznej odzieży sportowej, obuwia sportowego oraz sprzętu rekreacyjno-sportowego,
7)
prowadzenie punktów informacji i poradnictwa.
§  2.
Działalność usługowa może być prowadzona po uzyskaniu zezwolenia w trybie określonym w przepisach o zezwoleniach na prowadzenie działalności artystycznej, rozrywkowej i sportowej.
§  3.
1.
W razie prowadzenia działalności usługowej, o której mowa w § 1 pkt 1 i 2, w obiekcie zamkniętym, należy zapewnić:
1)
salę odpowiednią do prowadzenia zajęć,
2)
szatnię,
3)
urządzenia higienicznosanitarne.
2.
W razie prowadzenia działalności usługowej, o której mowa w § 1 pkt 1 i 2, na terenie otwartym, należy zapewnić:
1)
szatnię,
2)
urządzenia higienicznosanitarne.
§  4.
W razie prowadzenia działalności usługowej, o której mowa w § 1 pkt 3, należy zapewnić:
1)
zakwaterowanie, z uwzględnieniem odpowiednich warunków higienicznosanitarnych,
2)
obiekty i tereny do prowadzenia zajęć.
§  5.
W razie prowadzenia działalności usługowej, o której mowa w § 1 pkt 4, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące organizowania i prowadzenia publicznej działalności sportowej.
§  6.
1.
W razie prowadzenia działalności usługowej, o której mowa w § 1 pkt 6, należy zapewnić odpowiednie pomieszczenie z oświetleniem i wentylacją, zgodnie z odrębnymi przepisami.
2.
Odzież i obuwie, o których mowa w § 1 pkt 6, mogą być wypożyczane wyłącznie po uprzednim wypraniu lub zdezynfekowaniu.
§  7.
1.
Obiekty, sprzęt i urządzenia służące do prowadzenia działalności usługowej powinny odpowiadać warunkom zgodnym z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny jego użytkowania.
2.
Obiekty, w których jest prowadzona działalność usługowa, oraz sprzęt i urządzenia powinny być w należytej czystości i w pełni sprawne.
§  8.
W miejscu powadzenia działalności usługowej powinna znajdować się apteczka pierwszej pomocy.
§  9.
Osoba prowadząca działalność usługową na podstawie wydanego zezwolenia jest obowiązana oznaczyć na zewnątrz siedzibę wykonywania działalności, podając imię i nazwisko oraz bliższe określenie rodzaju świadczonych usług.
§  10.
Osoba prowadząca działalność usługową jest obowiązana zapoznać uczestników zajęć z zasadami bezpiecznego korzystania z urządzeń i sprzętu, używanych w trakcie prowadzenia zajęć.
§  11.
Obiekty i urządzenia wykorzystywane w działalności usługowej mogą być użytkowane po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego terenowego państwowego inspektora sanitarnego, określającej ich przydatność do świadczenia usług, oraz powinny spełniać wymagania techniczno-eksploatacyjne przewidziane w odrębnych przepisach.
§  12.
1.
Nadzór merytoryczny nad prowadzeniem działalności usługowej sprawuje organ administracji państwowej, który wydał zezwolenie na prowadzenie tej działalności.
2.
Osoba prowadząca działalność usługową jest obowiązana przedstawić do zatwierdzenia organowi, o którym mowa w ust. 1, program prowadzenia działalności.
3.
Zmiany programu wymagają ponownego zatwierdzenia w trybie określonym w ust. 2.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.19.151

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i warunki prowadzenia działalności w dziedzinie rekreacji ruchowej przez osoby fizyczne.
Data aktu: 29/06/1985
Data ogłoszenia: 25/07/1985
Data wejścia w życie: 25/07/1985