Zm.: zarządzenie w sprawie treści i sposobu wypełniania kart zgonu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 23 grudnia 1970 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie treści i sposobu wypełniania kart zgonu.

Na podstawie art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. Nr 11, poz. 62) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dotychczasowe załączniki Nr 1, 2 i 3 do zarządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 27 września 1962 r. w sprawie treści i sposobu wypełniania kart zgonu (Monitor Polski Nr 77, poz. 357) zastępuje się załącznikami Nr 1, 2 i 3 do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lutego 1971 r.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK Nr 1

KARTA ZGONU

ZAŁĄCZNIK Nr 2

KARTA STATYSTYCZNA

ZAŁĄCZNIK Nr 3

SPOSÓB WYPEŁNIANIA KART ZGONU

I.

Karta zgonu składa się z dwóch części:
1)
karty zgonu dla celów pochowania zwłok,
2)
karty statystycznej do karty zgonu.

II.

Karta zgonu dla celów pochowania zwłok.
1.
Pierwszą stronę karty zgonu wypełnia lekarz bądź inna osoba upoważniona do stwierdzenia zgonu, stronę drugą wypełnia urząd stanu cywilnego.
2.
Pozycje 1-5 wypełnia się na podstawie dowodu osobistego osoby zmarłej, a jeżeli chodzi o osoby nie posiadające takiego dowodu - na podstawie dokumentu rodziców (opiekunów), innych dokumentów albo oświadczenia członków rodziny, opiekunów lub osób podejmujących się pochowania zwłok.
3.
Pozycje 6 i 7 wypełnia się na podstawie oświadczeń osób podejmujących się pochowania zwłok, jeżeli osoba stwierdzająca zgon nie była przy zgonie.
4.
Pozycję 8 wypełnia się zgodnie z zasadami ujętymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
5.
Pozycje 9-11 wypełnia urząd stanu cywilnego, zgodnie z zarządzeniem nr 14 Dyrektora Departamentu Społeczno-Administracyjnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z dnia 29 listopada 1967 r. w sprawie uproszczenia trybu postępowania w sprawach związanych ze zgłoszeniem urodzenia dziecka, zgonu osoby oraz zmiany nazwiska, powstałej na skutek zawarcia małżeństwa (Dz. Urz. MSW Nr 14, poz. 39).

III.

Karta statystyczna do karty zgonu.
1.
Stronę pierwszą wypełnia osoba upoważniona do stwierdzenia zgonu, stronę drugą wypełnia urząd stanu cywilnego zgodnie z zasadami, które określi Główny Urząd Statystyczny w odrębnej instrukcji.
2.
Pozycje 4 i 8 wypełnia się zgodnie z zasadami, które określi Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w oddzielnych przepisach, przy czym w poz. 8 należy podać wagę noworodka przy urodzeniu, jeżeli waga ta jest znana.
3.
W pozycjach 5, 6, 7, 12, 13, 15, 16 należy podkreślić właściwą odpowiedź. Nie należy przekreślać odpowiedzi ani dopisywać innych określeń.

IV.

1.
Kartę zgonu dla celów pochowania zwłok wypełnioną przez osobę upoważnioną do stwierdzenia zgonu i przez urząd stanu cywilnego urząd stanu cywilnego wręcza osobie zajmującej się chowaniem zwłok w celu przedstawienia zarządowi cmentarza.
2.
Kartę statystyczną do karty zgonu urząd stanu cywilnego zatrzymuje u siebie i w terminie przewidzianym instrukcją Głównego Urzędu Statystycznego przesyła do wskazanego w instrukcji adresata.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.3.16

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie w sprawie treści i sposobu wypełniania kart zgonu.
Data aktu: 23/12/1970
Data ogłoszenia: 16/01/1971
Data wejścia w życie: 01/02/1971