Uprawnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych w zakresie gospodarowania niektórymi surowcami miejscowymi.

UCHWAŁA Nr 316
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 października 1963 r.
w sprawie uprawnień prezydiów wojewódzkich rad narodowych w zakresie gospodarowania niektórymi surowcami miejscowymi.

W celu wzmocnienia potencjału produkcyjnego jednostek planu terenowego, wzmożenia wykorzystania surowców pochodzenia miejscowego oraz zapewnienia współdziałania wojewódzkich rad narodowych w zakresie właściwego gospodarowania tymi surowcami, a w szczególności intensyfikacji ich produkcji, skupu i racjonalnego wykorzystania, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Uchwała dotyczy następujących surowców, zwanych dalej "surowcami miejscowymi":
1)
drewna opałowego,
2)
grzybów,
3)
materiałów ściennych,
4)
nawozów wapiennych,
5)
owoców krajowych,
6)
piasku,
7)
pospółki,
8)
runa leśnego,
9)
siana,
10)
słomy,
11) 1
(skreślony),
12)
trzciny,
13)
warzyw,
14)
wikliny,
15)
żwiru.
§  2.
1.
Ustala się obowiązek sporządzania rocznych i wieloletnich wojewódzkich bilansów surowców miejscowych. Wojewódzkie bilanse surowców miejscowych stanowią podstawę do opracowania ogólnokrajowych bilansów surowców miejscowych.
2.
Wojewódzkie i ogólnokrajowe bilanse surowców miejscowych opracowują jednostki określone w załączniku do uchwały, zwane dalej "gestorami wojewódzkimi" - w odniesieniu do bilansów wojewódzkich oraz "gestorami centralnymi" - w odniesieniu do bilansów ogólnokrajowych.
3.
Gestorzy centralni w porozumieniu z prezydiami zainteresowanych wojewódzkich rad narodowych określą, w których województwach powinny być opracowane wojewódzkie bilanse surowców miejscowych, biorąc pod uwagę wielkość przychodu tych surowców i jego znaczenie dla bilansów ogólnokrajowych. W bilansach ogólnokrajowych przychód poszczególnych surowców miejscowych z województw, dla których nie sporządza się bilansów wojewódzkich, ustala się w sposób szacunkowy.
4.
Wojewódzki bilans surowców miejscowych powinien w szczególności określać przewidywane wielkości:
1)
skupu na terenie województwa,
2)
dostaw z innych województw,
3)
sprzedaży poza teren danego województwa, wraz ze wskazaniem ich przeznaczenia (np. na eksport, do zużycia na terenie innych województw),
4)
dostaw dla poszczególnych organizacji odbiorców oraz odbiorców działających na terenie województwa (np. przemysł terenowy, spółdzielczość itd.).
§  3.
1.
Lista bilansowanych surowców miejscowych (§ 1) może zostać rozszerzona przez gestora centralnego na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Jeżeli dodatkowa lista obejmuje surowce, dla których nie ma gestora wojewódzkiego, bilans wojewódzki opracowuje właściwy organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
3.
Spory co do rozszerzenia listy surowców miejscowych rozstrzyga Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  4.
1.
Projekty wojewódzkich bilansów surowców miejscowych powinny być przed ich zatwierdzeniem przez gestora centralnego przedstawione do zaopiniowania prezydiom właściwych wojewódzkich rad narodowych.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych opiniują projekty wojewódzkich bilansów surowców miejscowych w terminach przewidzianych na opracowanie narodowych planów gospodarczych, zwracając szczególną uwagę na sprawy:
1)
zwiększenia produkcji (uzysku) na terenie województwa,
2)
intensyfikacji wykorzystania innych rezerw przychodu z terenu województwa (ograniczenie marnotrawstwa, zwiększenie skupu itd.),
3)
zasadności i stopnia zaspokojenia potrzeb województwa,
4)
intensyfikacji wykorzystania innych, bardziej dostępnych surowców miejscowych,
5)
wyeliminowania zbędnych, gospodarczo nieuzasadnionych przewozów.
3.
Opinia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (ust. 2) powinna zawierać w razie potrzeby odpowiednie wnioski.
§  5.
1.
Gestorzy centralni przed zatwierdzeniem bilansu ogólnokrajowego oraz bilansów wojewódzkich surowców miejscowych powinni w miarę możliwości uwzględniać w projektach bilansów surowców miejscowych uzasadnione wnioski prezydiów wojewódzkich rad narodowych (§ 4 ust. 3) oraz informować prezydia zainteresowanych wojewódzkich rad narodowych o ustosunkowaniu się do tych wniosków. Opracowywane przez gestorów centralnych bilanse surowców miejscowych powinny zapewniać prawidłowe kierunki zbytu tych surowców w celu wyeliminowania zbędnych i nieuzasadnionych gospodarczo przewozów.
2.
W razie nieuwzględnienia w ogólnokrajowym bilansie surowców miejscowych wniosków prezydiów wojewódzkich rad narodowych gestor centralny obowiązany jest przedstawić je wraz z uzasadnieniem własnego stanowiska do rozstrzygnięcia ministrowi.
3.
W razie nieosiągnięcia porozumienia w sprawie wniosków prezydium wojewódzkiej rady narodowej w trybie określonym w ust. 2, sprawę rozstrzyga Rada Ministrów.
§  6.
Właściwe organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych mają obowiązek bieżąco analizować przebieg realizacji wojewódzkich bilansów surowców miejscowych oraz podejmować niezbędne środki do:
1)
intensyfikacji produkcji (skupu), szczególnie w razie deficytu danych surowców miejscowych na terenie województwa,
2)
wyeliminowania zbędnych, krzyżujących się przewozów.
§  7.
1.
Prawo decydowania o zagospodarowaniu nadwyżek powstających w toku realizacji wojewódzkiego bilansu surowców miejscowych przysługuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadkach, gdy gestor centralny musi przeznaczyć nadwyżki powstałe w toku realizacji wojewódzkiego bilansu surowców miejscowych na inne szczególnie ważne cele gospodarcze, a w szczególności na eksport, na zaspokojenie nieprzewidzianych potrzeb innych województw, na pokrycie deficytu innych województw z powodu niewykonania planów produkcji (skupu) itp. Gestor centralny obowiązany jest jednak powiadomić o tym prezydium zainteresowanej wojewódzkiej rady narodowej i podać motywy swej decyzji.
§  8.
1.
Ministrowie ustalą tryb i sposób opracowywania wojewódzkich bilansów surowców miejscowych, kierując się wytycznymi instrukcji Komisji Planowania przy Radzie Ministrów o opracowaniu projektu narodowego planu gospodarczego.
2.
Ministrowie ustalą, wspólnie z Prezesem Głównego Urzędu Stałystycznego zakres niezbędnej sprawozdawczości dla opracowania wojewódzkich bilansów surowców miejscowych oraz sprawozdań z wykonania tych bilansów.
§  9.
Uchwała nie narusza obowiązujących przepisów w sprawie zasad skupu niektórych surowców miejscowych od ludności.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  2

SPIS CENTRALNYCH I WOJEWÓDZKICH GESTORÓW w ZAKRESIE BILANSOWANIA SUROWCÓW MIEJSCOWYCH

Lp. Nazwa surowca Gestor centralny Gestor wojewódzki
1 2 3 4
1. Drewno opałowe Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego Okręgowe zarządy lasów państwowych
2. Grzyby Zjednoczenie Leśnej Produkcji Niedrzewnej Przedsiębiorstwa leśnej produkcji niedrzewnej "Las"
3. Materiały ścienne Centrala Materiałów Budowlanych Wojewódzkie centrale materiałów budowlanych
4. Nawozy wapienne Biuro Zbytu Wapna i Gipsu Biuro Zbytu Wapna i Gipsu
5. Owoce krajowe Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu Wydziały skupu prezydiów wojewódzkich rad narodowych
6. Piasek Centrala Materiałów Budowlanych Wojewódzkie centrale materiałów budowlanych
7. Pospółka Centrala Materiałów Budowlanych Wojewódzkie centrale materiałów budowlanych
8. Runo leśne Zjednoczenie Leśnej Produkcji Niedrzewnej Przedsiębiorstwa leśnej produkcji niedrzewnej "Las"
9. Siano Ministerstwo Rolnictwa Wydziały rolnictwa prezydiów wojewódzkich rad narodowych
10. Słoma Ministerstwo Rolnictwa Wydziały rolnictwa prezydiów wojewódzkich rad narodowych
11. (skreślona)
12. Trzcina Zespół Wikliniarsko-Trzciniarski przy Komitecie Drobnej Wytwórczości Wydziały przemysłu prezydiów wojewódzkich rad narodowych
13. Warzywa Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu Wydziały skupu prezydiów wojewódzkich rad narodowych
14. Wiklina Zespół Wikliniarsko-Trzciniarski przy Komitecie Drobnej Wytwórczości Wydziały przemysłu prezydiów wojewódzkich rad narodowych
15. Żwir Centrala Materiałów Budowlanych Wojewódzkie centrale materiałów budowlanych
1 § 1 pkt 11 skreślony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 182 z dnia 18 czerwca 1968 r. (M.P.68.26.168) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 czerwca 1968 r.
2 Załącznik:

-zmieniony przez § 3 ust.1 uchwały nr 108 z dnia 19 maja 1967 r. w sprawie zmiany nadzoru i koordynacji działalności gospodarczej związanej ze skupem oraz zagospodarowaniem owoców, warzyw i ziemniaków wczesnych (M.P.67.31.145) z dniem 3 czerwca 1967 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 182 z dnia 18 czerwca 1968 r. (M.P.68.26.168) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 czerwca 1968 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.75.371

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Uprawnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych w zakresie gospodarowania niektórymi surowcami miejscowymi.
Data aktu: 03/10/1963
Data ogłoszenia: 09/10/1963
Data wejścia w życie: 09/10/1963