Społeczna opieka nad zabytkami.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 26 stycznia 1963 r.
w sprawie społecznej opieki nad zabytkami. *

Na podstawie art. 71 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury i muzeach (Dz. U. Nr 10, poz. 48) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ilekroć w dalszych przepisach mowa jest o konserwatorze, należy przez to rozumieć wojewódzkiego konserwatora zabytków (konserwatora miasta wyłączonego z województwa).
2.
Użyty w dalszych przepisach skrót "PTTK" oznacza Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.
§  2.
1.
Przedmiotem opieki społecznej nad zabytkami może być każdy zabytek nieruchomy.

Zakres opieki społecznej obejmuje:

1)
podejmowanie starań o utrzymanie w należytym stanie zabytku i jego najbliższego otoczenia,
2)
troska o należyte zagospodarowanie zabytku,
3)
popularyzację znaczenia historycznego, naukowego lub artystycznego zabytku dla celów dydaktyczno-oświatowych.
2.
Organizację opieki społecznej nad zabytkami powierza się Polskiemu Towarzystwu Turystyczno-Krajoznawczemu.
§  3.
1.
Opiekę społeczną nad zabytkami sprawują opiekunowie społeczni nad zabytkami, zwani dalej opiekunami.
2.
Opiekunami mogą być:
1)
osoby fizyczne pełnoletnie, nie karane sądownie za przestępstwa z chęci zysku,
2)
osoby prawne,
3)
zespoły osób zarejestrowane w instytucjach, organizacjach, stowarzyszeniach lub szkołach, które wykazały zainteresowanie celami opieki społecznej nad zabytkami lub posiadają pewien dorobek w tej dziedzinie.
§  4.
Kandydat na opiekuna zgłasza zamiar sprawowania opieki nad wybranym przez siebie zabytkiem lub grupą zabytków zarządowi okręgu PTTK, właściwemu ze względu na miejsce znajdowania się zabytku.
§  5.
1.
Zarząd okręgu PTTK wpisuje kandydata na listę opiekunów po uzyskaniu zgody właściwego konserwatora.
2.
Konserwator wyrażając zgodę na osobę kandydata określa zabytek lub grupę zabytków powierzonych jego opiece.
§  6.
1.
Zarząd okręgu PTTK zawiadamia kandydata o wpisaniu na listę opiekunów.
2.
Odpisy zawiadomień przesyła się do wiadomości właściwym ze względu na miejsce znajdowania się zabytku:
1)
prezydium gromadzkiej rady narodowej lub rady narodowej osiedla,
2)
prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej,
3)
konserwatora.
§  7.
1.
Opiekun otrzymuje legitymację wystawioną przez Zarząd Główny PTTK na wniosek zarządu okręgu PTTK i poświadczoną przez konserwatora.
2.
Wzór legitymacji ustala Zarząd Główny PTTK w porozumieniu z Zarządem Muzeów i Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Sztuki.
§  8.
Zakres czynności opiekuna obejmuje udzielanie pomocy organom służby konserwatorskiej w sprawach dotyczących ochrony zabytku lub zabytków powierzonych jego opiece, a w szczególności:
1)
zawiadamianie właściwego konserwatora oraz prezydium rady narodowej właściwych ze względu na miejsce położenia zabytku o zagrożeniu całości lub części zabytku, a ponadto
2)
zawiadomienie organów Milicji Obywatelskiej o okolicznościach, stanowiących bezpośrednie zagrożenie zabytku, jeżeli zwłoka w działaniu mogłaby spowodować szkodę.
§  9.
W działalności swojej opiekun obowiązany jest stosować się do zarządzeń i wskazówek organów służby konserwatorskiej.
§  10.
1.
W razie odbywania podróży na zlecenie konserwatora opiekunowi przysługuje zwrot kosztów podróży oraz diety w wysokości i na zasadach ustalonych dla pracowników państwowych.
2.
Wydatki z tego tytułu pokrywa się z kredytów budżetu terenowego, przewidzianych na ochronę zabytków.
§  11.
Wykonanie zarządzenia zleca się dyrektorowi Zarządu Muzeów i Ochrony Zabytków, wojewódzkim konserwatorom zabytków (konserwatorom zabytków miast wyłączonych z województw) oraz zarządowi głównemu PTTK.
§  12.
Traci moc zarządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 20 grudnia 1954 r. w sprawie społecznych opiekunów nad zabytkami (Monitor Polski z 1955 r. Nr 18, poz. 189).
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Niniejsze zarządzenie traci moc z dniem 1 stycznia 1999 r. w części sprzecznej z ustawą z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (Dz.U.62.10.48) w brzmieniu ustalonym przez art. 18 pkt 26 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U.98.106.668).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.17.97

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Społeczna opieka nad zabytkami.
Data aktu: 26/01/1963
Data ogłoszenia: 04/03/1963
Data wejścia w życie: 04/03/1963