Wprowadzenie zmian do instrukcji B-IX "Pomiary uzupełniające i aktualizacja map i operatów".

OBWIESZCZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU GEODEZJI I KARTOGRAFII
z dnia 25 września 1959 r.
o wprowadzeniu zmian do instrukcji B-IX "Pomiary uzupełniające i aktualizacja map i operatów".

Główny Urząd Geodezji i Kartografii podaje do wiadomości, że do wydanej na podstawie art. 8 ust. 1 dekretu z dnia 13 czerwca 1956 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 25, poz. 115) instrukcji B-IX "Pomiary uzupełniające i aktualizacja map i operatów" (Monitor Polski z 1959 r. Nr 27, poz. 128) zostały wprowadzone zarządzeniem nr 36 Prezesa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii z dnia 7 września 1959 r. następujące zmiany:
1)
w pkt 86 po ust. 4 dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5) Projektowanie można uważać za wykonane z wystarczającą dokładnością, jeżeli różnica pomiędzy powierzchnią określoną w założeniach do projektu (żądaną powierzchnią) i każdą wielkością powierzchni, obliczoną na podstawie różnych elementów wyznaczających projektowany obszar (działka), nie przekracza wartości dP, określonej tabelą nr 22 dla danego obszaru. Jako wynikową - przyjmuje się wielkość powierzchni określoną stosownie do wymagań pkt 68 ust. 3 i 4. Wyrównanie należy wykonać w myśl zasad podanych w pkt 89 instrukcji.";

2)
pkt 88 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1) Różnica dwukrotnego obliczenia powierzchni nie powinna przekraczać podanej w tabeli nr 22:

a) wartości dP - przy obliczaniu powierzchni obszarów wymienionych w pkt 85 ust. 1 do 4,

b) wartości 2 dP - przy obliczaniu powierzchni użytków i konturów klasyfikacyjnych (pkt 85 ust. 5).";

3)
w pkt 83 po ust. 3 dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4) W przypadku projektowania obszaru (działki) o ściśle określonej powierzchni - jako ostateczną i nie podlegającą wyrównaniu przyjmuje się (wykazuje się) powierzchnię, określoną w założeniach projektu bądź przez wnioskodawcę.";

4)
pkt 89 otrzymuje brzmienie:

"1) Sumę jednoimiennych elementów powierzchniowych należy porównać z uprzednio obliczaną i wyrównaną powierzchnią obszaru, w którego skład te elementy wchodzą, a mianowicie:

a) sumę pow. arkuszy z powierzchnią ogólną,

b) sumę pow. kompleksów z powierzchnią arkusza,

c) sumę pow. działek z powierzchnią kompleksu,

d) sumę pow. użytków i konturów klas z powierzchnią działki.

Jeżeli w wyniku pomiaru uzupełniającego lub realizacji projektu będzie sporządzony "Wykaz zmian gruntowych" (pkt 90 ust. 1), to za "uprzednio obliczoną i wyrównaną" należy w pierwszej kolejności uważać powierzchnię "ewidencyjną" danego obszaru, określoną w kolumnie 11 tego wykazu na podstawie danych z operatu ewidencji gruntów.

2) Dopuszczalną przepisem pkt 83 ust. 1 i tabelą nr 22 różnicę porównywanej sumy powierzchni z powierzchnią uprzednio wyrównaną należy rozdzielić proporcjonalnie do wielkości powierzchni sumowanych, z wyjątkiem powierzchni obszarów (działek) określonych w sposób przewidziany przepisem pkt 88 ust. 4, które nie otrzymują poprawek wyrównawczych. Wielkość poprawek wyrównawczych na poszczególne działki nie powinna przekraczać 1/2 dP przewidzianych tabelą nr 22 dla danej działki. Równocześnie z wyrównaniem należy poszczególne powierzchnie zaokrąglić:

a) zaliczone do terenów kat. A, B i C - do 1 m2,

b) zaliczone do terenów kat. D - do 10 m2.

3) W przypadku otrzymania niedopuszczalnych różnic z porównania powierzchni, jak podano w ust. 1, należy sprawdzić obliczenia (pkt 87 ust. 5). Po wykryciu niedokładności obliczenie należy powtórzyć w myśl przepisu pkt 88 ust. 2 i doprowadzić do wymaganej zgodności, po czym wyrównać, jak podano w ust. 2. Powierzchnie "ewidencyjne", które po ich obliczeniu na podstawie danych z poprawnie wykonanego pomiaru uzupełniającego wykazują niedopuszczalne różnice, należy skorygować czerwonym atramentem w kolumnie 11 wykazu zmian gruntowych. Tryb i sposób przeprowadzenia korekty (aktualizacji) danych powierzchniowych w operacie ewidencji gruntów określają przepisy instrukcji o zakładaniu i prowadzeniu ewidencji gruntów."

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.87.467

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Wprowadzenie zmian do instrukcji B-IX "Pomiary uzupełniające i aktualizacja map i operatów".
Data aktu: 25/09/1959
Data ogłoszenia: 22/10/1959
Data wejścia w życie: 22/10/1959