Zasady i tryb udzielania zezwoleń na wykonywanie prac projektowych w budownictwie przez pracowników zatrudnionych w organach administracji, przedsiębiorstwach i instytucjach resortu komunikacji oraz w wydziałach komunikacji prezydiów rad narodowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 7 kwietnia 1959 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania zezwoleń na wykonywanie prac projektowych w budownictwie przez pracowników zatrudnionych w organach administracji, przedsiębiorstwach i instytucjach resortu komunikacji oraz w wydziałach komunikacji prezydiów rad narodowych.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o pozwoleniach na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie (Dz. U. Nr 44, poz. 217) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pracownicy zatrudnieni w organach administracji, przedsiębiorstwach i instytucjach resortu komunikacji oraz w wydziałach komunikacji prezydiów rad narodowych mogą podejmować się doraźnie, jako zajęcia ubocznego, wykonywania prac projektowych w budownictwie dla gospodarki uspołecznionej i osób prywatnych, za zezwoleniem właściwego organu przełożonego.
2.
Na przyjęcie każdego zlecenia pracownik powinien uzyskać oddzielne zezwolenie.
§  2.
1.
Organem przełożonym, o którym mowa w § 1 ust. 1, jest:
1)
Minister Komunikacji - dla:
a)
dyrektorów departamentów i centralnych zarządów, dyrektorów okręgów kolei państwowych oraz jednostek organizacyjnych i przedsiębiorstw podległych bezpośrednio Ministrowi,
b)
zastępców pracowników wymienionych pod lit. a),
c)
radców Ministra;
2)
dyrektor departamentu, centralnego zarządu - dla pracownika departamentu, centralnego zarządu, z wyjątkiem pracowników określonych w pkt 1 lit. b);
3)
dyrektor centralnego zarządu (dyrektor jednostki nadrzędnej nad przedsiębiorstwami) - dla podległych mu dyrektorów przedsiębiorstw i ich zastępców;
4)
dyrektor okręgu kolei państwowych - dla wszystkich pracowników okręgu, z wyjątkiem zastępców dyrektora;
5)
dyrektor (kierownik) jednostki organizacyjnej Polskich Kolei Państwowych podległej Ministrowi Komunikacji - dla podległych mu pracowników, z wyjątkiem zastępców dyrektora (kierownika, naczelnika);
6)
dyrektor przedsiębiorstwa lub instytucji - dla wszystkich pracowników przedsiębiorstwa, z wyjątkiem zastępców dyrektora;
7)
przewodniczący prezydium rady narodowej - dla kierowników wydziałów komunikacji;
8)
kierownik wydziału komunikacji prezydium rady narodowej - dla podległych mu pracowników.
§  3.
1.
Zezwolenia mogą być udzielane na podstawie pisemnego wniosku pracownika, złożonego do właściwego organu przełożonego z zachowaniem drogi służbowej.
2.
Zezwolenie może uzyskać jedynie pracownik posiadający:
1)
uprawnienia budowlane przewidziane przepisami art. 360, 361, 362, 363, 364 i 365 prawa budowlanego lub
2)
kwalifikacje fachowe do sporządzania projektów innych specjalności w budownictwie, ustalone rozporządzeniem Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 10 października 1958 r. w sprawie określania kwalifikacji fachowych do sporządzania projektów w budownictwie w zakresie specjalności nie objętych przepisami prawa budowlanego oraz sposobu ich stwierdzania (Dz. U. Nr 66, poz. 328).
3.
Pracownik ubiegający się o zezwolenie powinien załączyć do wniosku uwierzytelniony odpis dokumentów stwierdzających posiadanie przez niego wymaganych kwalifikacji fachowych.
4.
Organ udzielający zezwolenia jest obowiązany do prowadzenia ewidencji tych zezwoleń.
5.
W ewidencji (ust. 4) powinny być uwidocznione:
1)
imię i nazwisko pracownika przyjmującego zlecenie,
2)
przedmiot pracy projektowej i jej zleceniodawca,
3)
termin, w którym zamówienie powinno być wykonane,
4)
wysokość wynagrodzenia za wykonanie pracy.
§  4.
1.
Niedopuszczalne jest udzielanie zezwolenia:
1)
pracownikowi, zatrudnionemu w jednostce zamawiającej, na wykonanie prac projektowych, które należą do normalnych obowiązków tego pracownika;
2)
pracownikowi państwowego biura (pracowni) projektów, do którego zakresu działania należy wykonywanie prac projektowych dla jednostki zamawiającej;
3)
na prace projektowe, których wykonanie przeszkadzałoby pracownikowi w należytym wykonywaniu czynności służbowych lub mogłoby wywołać uzasadnione podejrzenie o stronniczość;
4)
pracownikowi nie posiadającemu kwalifikacji, określonych w § 3 ust. 2.
2.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych jednostka nadrzędna nad państwowym biurem (pracownią) projektów może zezwolić na odstępstwa od przepisu ust. 1 pkt 2.
§  5.
Łączna suma wynagrodzenia uzyskanego przez pracownika w ciągu jednego roku nie może przekroczyć kwoty 30.000 zł, z tym że w szczególnie uzasadnionych przypadkach kwota ta może być podwyższona przez właściwy organ przełożony.
§  6.
Wykonywanie prac projektowych bez uzyskania zezwolenia ze strony organu przełożonego określonego w § 2 stanowi naruszenie obowiązków służbowych, za które pracownicy dopuszczający się tego naruszenia będą pociągani do odpowiedzialności z zastosowaniem najwyższych sankcji przewidzianych we właściwych przepisach.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.55.265

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb udzielania zezwoleń na wykonywanie prac projektowych w budownictwie przez pracowników zatrudnionych w organach administracji, przedsiębiorstwach i instytucjach resortu komunikacji oraz w wydziałach komunikacji prezydiów rad narodowych.
Data aktu: 07/04/1959
Data ogłoszenia: 20/06/1959
Data wejścia w życie: 20/06/1959