Ogłoszenie statutu Morskiego Instytutu Technicznego.

OBWIESZCZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 3 kwietnia 1950 r.
w sprawie ogłoszenia statutu Morskiego Instytutu Technicznego.

Na podstawie § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 marca 1950 r. w sprawie utworzenia Morskiego Instytutu Technicznego (Dz. U. R. P. Nr 9, poz. 91) ogłasza się w załączeniu statut Morskiego Instytutu Technicznego.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

MORSKIEGO INSTYTUTU TECHNICZNEGO

Rozdział I.

Zadania Instytutu.

§  1.
Morski Instytut Techniczny, zwany w dalszym ciągu niniejszego statutu "Instytutem", jest samodzielną placówką naukowo-badawczą pozostającą pod nadzorem Ministra Żeglugi.
§  2.
Zadaniem Instytutu jest prowadzenie prac badawczych na użytek polityki gospodarczej Państwa w zakresie budownictwa okrętowego oraz eksploatacji i rozbudowy portów, celem naukowego zracjonalizowania i unowocześnienia procesów technologicznych, w szczególności prowadzenie prac badawczych dotyczących zagadnień:
1)
geotalassologii oraz robót podwodnych,
2)
racjonalizacji budownictwa portowego i urządzeń przeładunkowych,
3)
konstrukcji statków, oporów kadłubów statków,
4)
radionautycznych,
5)
napędów statków,
6)
korozji w warunkach morskich, oraz
7)
prowadzenia badań naukowych w innych dziedzinach związanych z budownictwem okrętowym oraz eksploatacją i rozbudową portów.
§  3.
Prace te Instytut wykonuje przez komórki własne, jak również przez zakłady szkół wyższych bądź też wspólnie z zakładami innych instytucji.
§  4.
Instytut może wydawać we własnym zakresie prace naukowe, czasopisma lub inne publikacje.

Rozdział  II.

Organizacja Instytutu.

§  5.
Instytut posiada osobowość prawną.
§  6.
Siedzibą Instytutu jest Gdańsk.

Instytut może zakładać za zgodą Ministra Żeglugi placówki na terenie całej Rzeczypospolitej Polskiej.

§  7.
Instytut ma prawo używania pieczęci okrągłej z godłem państwowym pośrodku i napisem "Morski Instytut Techniczny" w otoku.
§  8.
Organami Instytutu są:
1)
Dyrekcja,
2)
Rada Instytutu.
§  9.
Dyrektora mianuje i zwalnia Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Żeglugi i Ministra Oświaty.

Stałym zastępcą Dyrektora jest Wicedyrektor, mianowany i zwalniany przez Ministra Żeglugi w porozumieniu z Ministrem Oświaty.

§  10.
Do zakresu działania Dyrektora należy kierownictwo i nadzór nad pracami Instytutu. W szczególności do zadań Dyrektora należy:
1)
kierowanie pracami Instytutu i reprezentowanie go przed władzami, urzędami i wobec osób trzecich,
2)
wydawanie zleceń na przeprowadzanie prac badawczych w zakresie własnym, bądź za pośrednictwem właściwych instytucji lub osób, na podstawie umowy o dzieło,
3)
podpisywanie wszelkich pism, dokumentów oraz aktów o charakterze prawnym dotyczących spraw Instytutu,
4)
przedkładanie do opinii Rady Instytutu planów prac, sprawozdań kwartalnych i rocznych oraz preliminarza budżetowego Instytutu.
§  11.
Rada Instytutu składa się:
1)
z 16 członków, powoływanych i odwoływanych przez Ministra Żeglugi w porozumieniu z Ministrem Oświaty, spośród pracowników naukowych i praktyków - racjonalizatorów produkcji i eksploatacji, będących znawcami problemów wchodzących w zakres działania Instytutu,
2)
z Dyrektora i Wicedyrektora Instytutu.
§  12.
Przewodniczącego Rady Instytutu i dwóch jego zastępców powołuje i zwalnia Minister Żeglugi w porozumieniu z Ministrem Oświaty, spośród członków Rady Instytutu.
§  13.
Radę Instytutu zwołuje Przewodniczący, a w czasie jego nieobecności zastępca Przewodniczącego, przynajmniej raz na kwartał.
§  14.
Uchwały Rady Instytutu zapadają zwykłą większością głosów, a w razie równości, rozstrzyga głos Przewodniczącego.
§  15.
Do zakresu działania Rady Instytutu należy:
1)
ustalenie wytycznych dla planów prac Instytutu,
2)
opiniowanie planów prac Instytutu,
3)
opiniowanie sprawozdań kwartalnych i rocznych z działalności Instytutu,
4)
opiniowanie preliminarza budżetowego Instytutu,
5)
opracowywanie regulaminów wewnętrznych Instytutu określających jego strukturę i zatwierdzanych przez Ministra Żeglugi i Ministra Oświaty.

Rozdział  III.

Sprawy majątkowe.

§  16.
Ogół dochodów i wydatków Instytutu objęty jest budżetem Ministerstwa Żeglugi.
§  17.
Instytut może posiadać, nabywać, zbywać i obciążać majątek ruchomy oraz nieruchomy, jak też przyjmować darowizny i zapisy.

Nabycie i zbycie przez Instytut oraz obciążenie majątku nieruchomego i przyjęcie pod warunkiem obciążającym darowizny lub zapisu wymaga zgody Ministra Żeglugi i Ministra Finansów.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-37.441

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Ogłoszenie statutu Morskiego Instytutu Technicznego.
Data aktu: 03/04/1950
Data ogłoszenia: 12/04/1950
Data wejścia w życie: 12/04/1950