Utworzenie państwowych przedsiębiorstw pod nazwą: "Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe" i nadanie im statutu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ ORAZ BUDOWNICTWA
z dnia 30 stycznia 1950 r.
o utworzeniu państwowych przedsiębiorstw pod nazwą: "Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe" i o nadaniu im statutu.

Na podstawie art. 1, 3, 9 ust. 1 i 11 ust. 1 dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42) zarządza się w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się w każdym powiecie przedsiębiorstwo państwowe, prowadzone w ramach narodowych planów gospodarczych według zasad rozrachunku gospodarczego pod nazwą: "Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe w (siedziba starosty powiatowego), przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione", zwane w dalszych przepisach niniejszego zarządzenia "przedsiębiorstwem".
2.
Termin rozpoczęcia działalności przedsiębiorstwa określi Minister Budownictwa w drodze zarządzenia, ogłoszonego w Monitorze Polskim.
§  2.
1.
Siedzibą przedsiębiorstwa jest siedziba starosty powiatowego, a terenem działalności obszar powiatu.
2.
Działalność przedsiębiorstwa - do czasu wydania zarządzeń o rozpoczęciu działalności przedsiębiorstw w powiatach sąsiednich - może być rozciągnięta zarządzeniem Ministra Budownictwa w trybie, określonym w § 1 ust. 2, na obszar tych powiatów.
§  3.
Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest:
a)
zaspakajanie potrzeb w zakresie wykonawstwa inwestycji budowlanych o zasięgu lokalnym ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa wiejskiego, bądź w formie bezpośredniego prowadzenia robót budowlanych, bądź też w drodze organizowania wykonawstwa, przeprowadzanego przez osoby trzecie w trybie określonym szczegółowo w statucie;
b)
wykonywanie innych robót w zakresie budownictwa o zasięgu lokalnym w miarę potrzeb terytorialnych;
c)
organizowanie pomocniczej produkcji materiałów i elementów budowlanych dla potrzeb lokalnych.
§  4.
Zwierzchni nadzór nad przedsiębiorstwem sprawuje Minister Budownictwa przy pomocy przedsiębiorstwa państwowego "Dyrekcja Miejscowych Przedsiębiorstw Budowlanych" oraz Wojewódzkiego Delegata Ministra Budownictwa.
§  5.
Bezpośredni nadzór nad działalnością przedsiębiorstwa sprawuje starosta powiatowy przy współudziale powiatowych organów kontroli społecznej w trybie, szczegółowo określonym w statucie.
§  6.
Organem zarządzającym przedsiębiorstwa jest Dyrekcja, składająca się z kierownika przedsiębiorstwa i podległego mu kierownika finansowego, powoływana i zwalniana na wniosek starosty powiatowego przez Dyrekcję Miejscowych Przedsiębiorstw Budowlanych.

Kierownik przedsiębiorstwa reprezentuje Dyrekcję samodzielnie.

§  7.
Do ważności zobowiązań, zaciąganych przez przedsiębiorstwo, wymagany jest podpis kierownika przedsiębiorstwa i kierownika finansowego lub osób wyznaczonych w trybie określonym w statucie do ich zastępowania.
§  8.
Przy przedsiębiorstwie powołana będzie Rada Nadzoru Społecznego, której zakres działania, sposób powoływania i odwoływania jej członków, organizację i sposób wykonywania powierzonych czynności określi rozporządzenie Rady Ministrów, wydane na podstawie art. 10 dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42).
§  9.
1.
Przekazaniu na rzecz przedsiębiorstwa ulega majątek Skarbu Państwa, oznaczony przez Ministra Budownictwa.
2.
Minister Budownictwa zarządzi protokólarne przekazanie przedsiębiorstwu majątku nieruchomego w zarząd i użytkowanie, a ruchomego na własność.
§  10.
Szczegółowe zasady organizacji i zakres działania przedsiębiorstwa ustala statut, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim z mocą obowiązującą od dnia 1 lutego 1950 r.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

przedsiębiorstw państwowych pod nazwą: "Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe".

Rozdział I.

Postanowienia ogólne.

§  1.
Przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą: "Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe w (siedziba starosty powiatowego) przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione", utworzone zarządzeniem Ministrów: Budownictwa oraz Administracji Publicznej z dnia 30 stycznia 1950 r. (Monitor Polski Nr A-19, poz. 199), zwane w dalszym ciągu "przedsiębiorstwem", działa na podstawie dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42) oraz niniejszego statutu.
§  2.
Przedsiębiorstwo posiada osobowość prawną i prowadzone jest w ramach narodowych planów gospodarczych według zasad rozrachunku gospodarczego na podstawie planu finansowo-gospodarczego.
§  3.
1.
Siedzibą przedsiębiorstwa jest siedziba starosty powiatowego.
2.
Przedsiębiorstwo działa na obszarze powiatu.
3.
Przedsiębiorstwo może działać również na obszarze powiatów sąsiednich w trybie § 2 ust. 2 zarządzenia Ministra Budownictwa z dnia 30 stycznia 1950 r. (Monitor Polski Nr A-19, poz. 199).
§  4.
Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest:
a)
zaspakajanie potrzeb w zakresie wykonawstwa inwestycji budowlanych o zasięgu lokalnym ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa wiejskiego, bądź w formie bezpośredniego prowadzenia robot budowlanych, bądź też w drodze organizowania wykonawstwa, przeprowadzanego przez inwestora na zasadach gospodarczych przy użyciu dostarczanej przezeń siły roboczej, sprzętu i materiałów w części lub w całości,
b)
wykonywanie innych robót w zakresie budownictwa o zasięgu lokalnym w miarę potrzeb terytorialnych,
c)
organizowanie pomocniczej produkcji materiałów i elementów budowlanych dla potrzeb lokalnych.

Rozdział  II.

Władze przedsiębiorstwa.

§  5.
Organem zarządzającym przedsiębiorstwa jest dyrekcja, powoływana i zwalniana przez Dyrekcję Miejscowych Przedsiębiorstw Budowlanych na wniosek starosty powiatowego, składająca się z kierownika przedsiębiorstwa, reprezentującego dyrekcję samodzielnie oraz z podległego mu kierownika finansowego.
§  6.
1.
Do ważności zobowiązań, zaciąganych przez przedsiębiorstwo, wymagane jest współdziałanie:
a)
dwóch członków dyrekcji łącznie, albo
b)
jednego członka dyrekcji łącznie z osobą wyznaczoną w trybie określonym w § 7 do ich zastępowania.
2.
Przepisy powyższe nie wykluczają możności udzielenia pełnomocnictw samodzielnych lub łącznych do dokonywania poszczególnych czynności prawnych lub czynności określonego rodzaju w sprawach nie związanych z zaciąganiem zobowiązań.
§  7.
Na wypadek niemożności pełnienia czynności przez kierownika przedsiębiorstwa lub kierownika finansowego, starosta powiatowy wyznaczy zastępcę.
§  8.
1.
Niezależnie od odpowiedzialności kierownika przedsiębiorstwa, kierownik finansowy odpowiedzialny jest za przestrzeganie przepisów normujących gospodarkę finansową przedsiębiorstwa, a w szczególności za stan księgowości, sporządzanie planu finansowego oraz za właściwe i terminowe sporządzanie bilansów i innych sprawozdań finansowych.
2.
Jeżeli kierownik finansowy uzna, że czynność przedsiębiorstwa jest niezgodna z przepisami normującymi gospodarkę finansową, winien przedstawić swą opinię na piśmie do wiadomości kierownika przedsiębiorstwa, a w przypadku nieuwzględnienia tej opinii - staroście powiatowemu i bankowi finansującemu przedsiębiorstwo.
3.
W przypadkach zamierzonego dokonania czynności, które kierownik finansowy uznał za niezgodne z przepisami normującymi gospodarkę finansową, powinien on zastosować się do otrzymanego na piśmie polecenia kierownika przedsiębiorstwa, jednocześnie przedstawiając swoją opinię staroście powiatowemu i bankowi finansującemu.
4.
Regulamin zatwierdzony przez Ministra Budownictwa ustali, kiedy kierownik przedsiębiorstwa powinien zasięgać opinii kierownika finansowego.
§  9.
Do dyrekcji należy prowadzenie wszystkich spraw przedsiębiorstwa. Dyrekcja pełni czynności zgodnie z obowiązującymi przepisami, niniejszym statutem i regulaminem przedsiębiorstwa oraz jest odpowiedzialna za prowadzenie spraw przedsiębiorstwa.
§  10.
Zwierzchni nadzór nad działalnością przedsiębiorstwa sprawuje Minister Budownictwa przy pomocy Dyrekcji Miejscowych Przedsiębiorstw Budowlanych oraz Wojewódzkiego Delegata Ministra Budownictwa.
§  11.
1.
Bezpośredni nadzór nad działalnością przedsiębiorstwa sprawuje starosta powiatowy przy pomocy aparatu starostwa i przy współudziale powiatowych organów kontroli społecznej.
2.
Starosta przedstawia do zaopiniowania powiatowym organom kontroli społecznej plany: produkcyjny i finansowy oraz sprawozdania z wykonania tych planów.
§  12.
Przy przedsiębiorstwie powołana będzie Rada Nadzoru Społecznego, której zakres działania, sposób powoływania i odwoływania jej członków, organizację i sposób wykonywania powierzonych czynności określi rozporządzenie Rady Ministrów, wydane na podstawie art. 10 dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42).

Rozdział  III.

Zasady działalności przedsiębiorstwa.

§  13.
1.
Przedsiębiorstwo prowadzi działalność w ramach rocznych planów produkcyjnych i finansowych.
2.
Przedsiębiorstwo obejmuje swoim planem produkcyjnym roboty przewidziane w planie inwestycyjnym, które nie są objęte planami produkcyjnymi innych przedsiębiorstw państwowych. Ponadto może ono w miarę możliwości oraz w miarę potrzeb lokalnych przejmować inne roboty z zakresu budownictwa.
§  14.
Przedsiębiorstwo kieruje się w swej działalności obok przepisów niniejszego statutu instrukcjami i dyspozycjami Dyrekcji Miejscowych Przedsiębiorstw Budowlanych, normującymi działalność Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych w zakresie ich organizacyjnej struktury, metod działalności technicznej, sporządzania planów finansowo-gospodarczych, sprawozdawczości, inwestycji własnych przedsiębiorstw oraz normatywów środków obrotowych.
§  15.
Rokiem operacyjnym przedsiębiorstwa jest rok kalendarzowy.
§  16.
1.
Przedsiębiorstwo sprawuje zarząd i użytkowanie majątku nieruchomego, oddanego mu protokólarnie przez Skarb Państwa.
2.
W ramach planu gospodarczego i finansowego przedsiębiorstwo może nabywać majątek nieruchomy na własność Skarbu Państwa, zatrzymując go w swym użytkowaniu.
3.
Majątek ruchomy, przeznaczony dla przedsiębiorstwa, wyodrębnia się protokólarnie z majątku Skarbu Państwa i przekazuje się przedsiębiorstwu na własność.
4.
Przedsiębiorstwo może we własnym imieniu nabywać i zbywać majątek ruchomy.
5.
Majątek nieruchomy Skarbu Państwa, znajdujący się w zarządzie i użytkowaniu przedsiębiorstwa, wykazuje się w aktywach przedsiębiorstwa tak, jak gdyby stanowił jego własność.
6.
Za zobowiązania zaciągnięte przez przedsiębiorstwo, niezależnie od odpowiedzialności przedsiębiorstwa jego majątkiem, jest odpowiedzialny Skarb Państwa do wysokości majątku nieruchomego stanowiącego własność Skarbu Państwa, użytkowanego i zarządzanego przez przedsiębiorstwo.
§  17.
1.
Przedsiębiorstwo sporządza bilans, sprawozdanie z działalności oraz plany finansowo-gospodarcze. Zatwierdzenie bilansu oraz rachunku wyników należy do kompetencji starosty powiatowego.
2.
Zasady prowadzenia księgowości, terminy sporządzania bilansów, planów finansowo-gospodarczych i inwestycyjnych oraz tryb ich zatwierdzania, jak również sposób podziału zysków lub pokrycia strat, zasady tworzenia funduszów specjalnych oraz sposobu ich użycia i deponowania, ustalają odrębne przepisy i zarządzenia właściwych władz.
§  18.
1.
Kontrola działalności przedsiębiorstwa przeprowadzona przez Ministerstwo Budownictwa dotyczy w szczególności:
a)
zgodności działania przedsiębiorstwa z planem finansowo-gospodarczym,
b)
przestrzegania obowiązujących przepisów rachunkowych,
c)
przestrzegania wytycznych i poleceń władz nadzorczych.
2.
Kontrola działalności przedsiębiorstwa, przewidziana przepisami specjalnymi, dokonywana będzie zgodnie z tymi przepisami.
§  19.
Przekształcenie lub likwidacja przedsiębiorstwa mogą być dokonane zarządzeniem Ministrów: Budownictwa i Administracji Publicznej, wydanym w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-19.199

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Utworzenie państwowych przedsiębiorstw pod nazwą: "Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe" i nadanie im statutu.
Data aktu: 30/01/1950
Data ogłoszenia: 21/02/1950
Data wejścia w życie: 21/02/1950, 01/02/1950