Oszczędność węgla w gospodarce narodowej.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 8 listopada 1950 r.
w sprawie oszczędności węgla w gospodarce narodowej.

Zadania postawione przed gospodarką narodową w planie 6-letnim wymagają oszczędnego gospodarowania surowcami, a w szczególności węglem.
Dotychczasowe rezultaty gospodarki węglem dowodzą, że zużycie węgla jest u nas wyższe niż w innych krajach, a niekiedy wyższe niż przed wojną, co świadczy o niewykorzenionym jeszcze marnotrawstwie węgla.

W szczególności przyczynami złej gospodarki są:

1)
brak własnej klasyfikacji węgli krajowych, co uniemożliwia należyty dobór węgla dla każdego odbiorcy;
2)
używanie niewłaściwego pod względem klasy i asortymentu węgla dla różnych celów technicznych i opałowych;
3)
brak należytej aparatury kontrolnej w kotłowniach i innych urządzeniach zużywających węgiel;
4)
brak należytej obsługi kotłów i palenisk;
5)
niestaranne magazynowanie węgla, które doprowadza do strat substancji węglowej;
6)
brak należytego nadzoru nad urządzeniami cieplnymi ze strony kierownictwa zakładów pracy;
7)
brak norm technicznych lub wskaźników zużycia węgla w przemyśle i innych resortach gospodarczych, a także norm opałowych we wszystkich resortach;
8)
brak należytego premiowania palaczy kotłowych i piecowych z tytułu uzyskanych oszczędności węgla;
9)
brak sprecyzowanej polityki ogrzewniczej w zakresie opału domowego, a w szczególności wytycznych w zakresie projektowania i eksploatacji urządzeń centralnego ogrzewania.

W celu osiągnięcia oszczędności w gospodarce narodowej, niezbędnej dla realizacji planu oszczędności materiałowych i finansowych, zakreślonych w planie 6-letnim, Prezydium Rządu uchwala, co następuje:

A.

W zakresie bilansów węgla.

§  1.
1.
Zobowiązuje się Ministra Górnictwa do:
1)
opracowania w terminie do dnia 1 grudnia 1950 r. projektu, a Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (PKPG) do ostatecznego ustalenia klasyfikacji węgli polskich według klas i sortymentów,
2)
opracowania do dnia 31 grudnia 1950 r. planu wydobycia węgla na 1951 r. według ustalonej klasyfikacji.
2.
Ustala się, że po dniu 31 marca 1951 r. wszelkie bilanse węgla i przydziały dokonywane będą według przyjętej klasyfikacji.

B.

W zakresie oszczędności węgla w paleniskach kotłowych.

§  2.
1.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do wydania do dnia 1 grudnia 1950 r.:
1)
zarządzenia o obowiązku wprowadzenia pomiarowej aparatury kontrolnej w kotłowniach, w zależności od typu i wielkości kotłów;
2)
zarządzenia w sprawie doprowadzenia do stanu używalności oraz zainstalowania nowych urządzeń wpływających na oszczędnościowe zużycie paliw w kotłowniach;

a do dnia 15 grudnia 1950 r.:

3)
wytycznych co do stosowania różnych klas węgla w zależności od typu paleniska.
2.
Szkolenie i przeszkalanie palaczy kotłowych powinno się odbywać na zasadach, określonych w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 27 września 1950 r. w sprawie doszkalania i szkolenia palaczy kotłowych.
§  3.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Ciężkiego do opracowania harmonogramu uruchomienia pomiarowej aparatury kontrolnej w kotłowniach i do przedstawienia tego harmonogramu w terminie do dnia 15 lutego 1951 r. Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do zatwierdzenia.

C.

W zakresie oszczędności węgla w przemyśle poza zużyciem kotłowni.

§  4.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do wydania w terminie do dnia 31 grudnia 1950 r. zarządzeń dotyczących:
1)
w porozumieniu z Ministrami Górnictwa i Gospodarki Komunalnej - w sprawie klasyfikacji pieców gazowniczych i najwłaściwszych typów węgli do odgazowania;
2)
w sprawie właściwych typów czadnic i najodpowiedniejszych gatunków węgla do stosowania w czadnicach;
3)
w sprawie energetyki przemysłowej i zużywania ciepła odpadkowego.
§  5.
Zobowiązuje się wszystkich ministrów resortów gospodarczych do opracowania w terminie do dnia 28 lutego 1951 r. technicznych norm zużycia paliwa umownego do celów technologicznych na bazie nowej klasyfikacji. Normy te powinny być wzorowane na normach, wydanych przez Ministerstwo Górnictwa dla przemysłu węglowego.
§  6.
Używanie koksiku do niektórych celów technologicznych przemysłu powinno się odbywać zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 3 października 1950 r. w sprawie wykorzystania koksiku z koksowni i gazowni.

D.

W zakresie opału.

§  7.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do:
1)
przedstawienia w terminie do dnia 30 listopada 1950 r. projektu norm opałowych obowiązujących wszystkie resorty dla budynków budownictwa ogólnego;
2)
do wydania w terminie do dnia 30 listopada 1950 r. wytycznych co do budowy i projektowania centralnych ogrzewań.
§  8.
Zobowiązuje się wszystkich ministrów do wydania zarządzeń w sprawie stosowania przez podległe im jednostki instrukcji dla palaczy centralnych ogrzewań, opracowanej przez Ministerstwo Górnictwa. Instrukcja ta powinna być wywieszona w kotłowniach centralnych ogrzewań.
§  9.
Polska Agencja Prasowa rozpowszechniać będzie w prasie popularne artykuły o oszczędnym paleniu w piecach domowych, opracowywane przez Ministerstwo Górnictwa.

E.

W zakresie zmagazynowania opału i szkolenia nadzoru.

§  10.
1.
Zobowiązuje się Ministra Górnictwa do opracowania w terminie do dnia 1 grudnia 1950 r. projektu, a Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do ostatecznego zatwierdzenia wytycznych w zakresie magazynowania węgla kamiennego oraz wszystkich ministrów do stosowania tych wytycznych.
2.
Zobowiązuje się Ministra Górnictwa:
1)
do spowodowania wydania zbiorowej pracy o oszczędności węgla, zawierającej techniczne wytyczne gospodarki węglem z punktu widzenia oszczędności. Praca ta powinna być przedstawiona do druku w terminie do dnia 31 grudnia 1950 r.;
2)
do organizowania kursów dla instruktorów i kontrolerów gospodarki cieplnej z tym, że pierwszy kurs powinien być zorganizowany w IV kwartale 1950 r.;
3.
W przedsiębiorstwach i zakładach należy utworzyć stanowiska energetyków cieplnych na zasadach, ustalonych w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  11.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do wydania w terminie do dnia 1 grudnia 1950 r. zarządzenia o premiowaniu palaczy za oszczędność węgla.
§  12.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i wszystkim ministrom.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-123.1526

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Oszczędność węgla w gospodarce narodowej.
Data aktu: 08/11/1950
Data ogłoszenia: 17/11/1950
Data wejścia w życie: 17/11/1950