Zapewnienie bezpieczeństwa ruchu i ochrony pracy przy przewozie, przeładunku i magazynowaniu materiałów niebezpiecznych i szkodliwych.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 4 października 1950 r.
w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa ruchu i ochrony pracy przy przewozie, przeładunku i magazynowaniu materiałów niebezpiecznych i szkodliwych.

W celu zabezpieczenia zdrowia i życia ludzkiego oraz mienia przed szkodliwymi następstwami, jakie może spowodować niewłaściwe obchodzenie się z materiałami łatwopalnymi, wybuchowymi, trującymi, żrącymi, duszącymi i zakaźnymi, Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Materiały łatwopalne, wybuchowe, trujące, żrące, duszące i zakaźne, zwane dalej w skrócie "materiałami niebezpiecznymi", należy w czasie przewożenia, przeładunku i przechowywania w magazynach zabezpieczyć przed możliwością szkodliwego działania na zdrowie i życie ludzkie, oraz mienie, przez zastosowanie wszelkich środków i sposobów usuwających niebezpieczeństwo, a w szczególności przez przestrzeganie niżej podanych postanowień.
§  2.
1.
Opakowanie materiałów niebezpiecznych powinno być:
1)
szczelne, aby wykluczało wszelką możliwość wydostania się na zewnątrz jego zawartości;
2)
dostosowane do właściwości materiału i dostatecznie odporne na wpływy zewnętrzne i wewnętrzne, wynikające z czynności, wykonywanych przy przewożeniu, przeładunku i magazynowaniu.
2.
Opakowanie zwrotne (cysterny, tankowce, zbiorniki, beczki itp.) powinny być niezwłocznie po opróżnieniu uszczelnione i zaplombowane oraz zaopatrzone w napisy i znaki, o których mowa w § 3.
§  3.
1.
Opakowanie, zawierające materiały niebezpieczne oraz środki służące do ich przewożenia jak: cysterny kolejowe i samochodowe, wagony kolejowe, samochody, butle do gazów itp., powinno być zaopatrzone w napisy określające cechy zawartego materiału i podające zasadnicze środki ostrożności przy manipulowaniu oraz ogólnie przyjęte znaki ostrzegawcze.
2.
Wszelkie dokumenty, dotyczące przewozu materiałów niebezpiecznych jak: listy przewozowe, przekazowe, konosamenty rzeczne, zlecenia central dla spedytora, dyspozycje spedytora i inne, powinny być oznaczone naklejkami lub pieczątkami ostrzegawczymi i zaopatrzone uwagami wskazującymi na niebezpieczne cechy materiału.
§  4.
1.
Przewóz materiałów powinien odbywać się z zachowaniem wszelkich wymogów i rygorów, wynikających z przepisów ruchowych i bezpieczeństwa pracy.
2.
Przy przewozach materiałów z zagranicy powinna być dokonana na ustalonych punktach celnych kontrola, mająca na celu sprawdzenie, czy opakowanie i sposób transportu odpowiadają wymaganiom niniejszej uchwały; w razie stwierdzenia niezgodności powinny być dokonane odpowiednie uzupełnienia oraz umieszczone znaki ostrzegawcze w języku polskim.
§  5.
Przy przeładunku materiałów na stacjach kolejowych, w miejscach przeładunku samochodowego oraz w portach morskich i rzecznych powinny być przestrzegane następujące zasady:
1)
w portach morskich i rzecznych przeładunek na statki, tankowce i barki powinien być dokonywany w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych; w razie niemożności dokonania przeładunku w miejscach do tego przeznaczonych, należy dokonać przeładunku w innym miejscu z zachowaniem wszelkich środków ostrożności;
2)
tereny i obiekty, przeznaczone do przeładunku, powinny być zabezpieczone i znajdować się pod stałą ochroną;
3)
przeładunek powinien się odbywać przy użyciu takich urządzeń i takiego rodzaju odzieży, sprzętu ochronnego i przeładunkowego, które by w pełni gwarantowały bezpieczeństwo pracy i obiektów;
4)
przeładunku powinien dokonywać personel odpowiednio przeszkolony i przed przeładunkiem poinstruowany.
§  6.
1.
Magazyny przejściowe, w szczególności w portach i na stacjach przeładunkowych, powinny odpowiadać warunkom, zabezpieczającym materiały przechowywane i wykluczającym zagrożenie sąsiednich obiektów oraz składowanych towarów.
2.
Kierownictwo magazynów powinno:
1)
zaopatrzyć magazyny w szczegółową instrukcję, dotyczącą manipulacji i przechowywania materiałów;
2)
odpowiednio przeszkolić zatrudniony personel;
3)
zapewnić stalą kontrolę;
4)
zaprowadzić oddzielny rejestr materiałów niebezpiecznych.
§  7.
1.
W celu zapewnienia wykonania postanowień niniejszej uchwały, zainteresowani ministrowie, każdy w swoim zakresie, wydadzą w terminie do dnia 15 listopada 1950 r. niezbędne doraźne zarządzenia i nakażą przeszkolenie pracowników w tej dziedzinie. Wykonanie wydanych zarządzeń należy ponadto zabezpieczyć przez zwrócenie uwagi na odpowiedzialność karną, jaka grozi za nieprzestrzeganie przepisów, mających na celu zabezpieczenie życia i zdrowia ludzkiego oraz mienia (art. 217 k. k. i inne przepisy). W zarządzeniach ministrowie wskażą też osoby odpowiedzialne za prawidłowe wykonanie nałożonych obowiązków.
2.
W celu opracowania całokształtu zagadnień wynikających z uchwały, a w szczególności przeprowadzenia rewizji wszystkich ustaw, zarządzeń, rozporządzeń, regulaminów i instrukcji, dotyczących rodzaju opakowania, przewozu, przeładunku i magazynowania materiałów Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych powoła do dnia 1 grudnia 1950 r. Komisję, składającą się z rzeczoznawców zainteresowanych resortów i instytucji.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-109.1373

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zapewnienie bezpieczeństwa ruchu i ochrony pracy przy przewozie, przeładunku i magazynowaniu materiałów niebezpiecznych i szkodliwych.
Data aktu: 04/10/1950
Data ogłoszenia: 16/10/1950
Data wejścia w życie: 16/10/1950