Wewnętrzna organizacja i tryb postępowania odwoławczych komisji lokalowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 12 września 1950 r.
o wewnętrznej organizacji i trybie postępowania odwoławczych komisji lokalowych.

Na podstawie art. 23 ust. 3 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o publicznej gospodarce lokalami (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 36, poz. 343) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
W skład odwoławczej komisji lokalowej przy prezydium rady narodowej wchodzą: przewodniczący, zastępcy przewodniczącego i inni członkowie powołani przez prezydium rady narodowej. Przynajmniej połowa członków komisji powinna być powołana z listy kandydatów przedstawionej przez właściwe wojewódzkie rady związków zawodowych oraz co najmniej jeden członek komisji powinien być przedstawicielem wydziału (referatu) przemysłu prezydium właściwej rady narodowej.
§  2.
Liczbę zastępców przewodniczącego i członków komisji ustala prezydium rady narodowej.
§  3.
Komisje rozpoznają sprawy w kompletach trzyosobowych pod przewodnictwem przewodniczącego komisji lub jego zastępcy. Komplety powołuje przewodniczący komisji. W skład kompletu powinien wchodzić przynajmniej jeden członek powołany z listy kandydatów przedstawionej przez radę związków zawodowych. Protokólanta wyznacza kierownik wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
§  4. 2
Za udział w posiedzeniach komisji członkowie jej otrzymują wynagrodzenie w wysokości i na zasadach określonych w pkt IV ust. 2, 4, 5 i 9 uchwały nr 36 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagradzania za udział w posiedzeniach (Monitor Polski z 1951 r. Nr A.-9, poz. 134 i z 1953 r. Nr A-4, poz. 42). Protokolantowi może być przyznany przez prezydium rady narodowej ryczałt miesięczny w wysokości nie przekraczającej 19 zł od protokołu z posiedzenia, tj. w wysokości przysługującej członkom komisji za udział w posiedzeniu.
§  5.
W razie uczestniczenia w ciągu jednego dnia w posiedzeniach kilku kompletów należy się wynagrodzenie w wysokości przypadającej za udział w posiedzeniu jednego tylko kompletu.
§  6.
Komisje rozpoznają sprawy z odwołań od decyzji władz kwaterunkowych na rozprawie ustnej.
§  7.
O terminie rozprawy należy zawiadomić pisemnie osobę, która wniosła odwołanie i osobę, na korzyść której decyzja zapadła, oraz przełożone władze tych osób, jeżeli w sprawie przydziału lokalu składały one wniosek.

Zawiadomienie powinno nastąpić w takim czasie, by zawiadomione osoby (władze) miały możność wzięcia udziału w rozprawie.

§  8.
Na rozprawie referuje sprawę przewodniczący względnie wyznaczony przez niego członek kompletu albo wyznaczony na żądanie przewodniczącego pracownik oddziału (referatu) gospodarki mieszkaniowej prezydium rady narodowej.
§  9.
W naradach i głosowaniu komisji mogą brać udział wyłącznie członkowie kompletu. Przebieg narad i głosowania jest tajny.
§  10.
Orzeczenia komisji zapadają większością głosów.
§  11.
Przewodniczący komisji może przed odbyciem rozprawy zarządzić wstrzymanie wykonania decyzji władzy kwaterunkowej orzekającej natychmiastową wykonalność decyzji, od której wniesiono odwołanie, jeżeli wykonanie decyzji mogłoby spowodować dla strony niepowetowaną szkodę.
§  12.
Do postępowania komisji mają poza tym zastosowanie przepisy o postępowaniu administracyjnym.
§  13.
Posiedzenia komisji odbywają się w jej siedzibie, w wyjątkowych przypadkach na zarządzenie przewodniczącego poza tą siedzibą, jeżeli to znacznie ułatwi przeprowadzenie większej ilości spraw.
§  14.
Biurowość komisji prowadzą oddziały (referaty) gospodarki mieszkaniowej prezydiów rad narodowych.
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

MINISTER GOSPODARKI KOMUNALNEJ K. Mijal

1 § 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 4 października 1954 r. (M.P.54.101.1274) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 października 1954 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 6 maja 1953 r. (M.P.53.A-44.525) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-100.1260

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wewnętrzna organizacja i tryb postępowania odwoławczych komisji lokalowych.
Data aktu: 12/09/1950
Data ogłoszenia: 22/09/1950
Data wejścia w życie: 22/09/1950