Stanowiska służbowe oraz stopnie funkcjonariuszy Służby Więziennej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 12 stycznia 2023 r.
w sprawie stanowisk służbowych oraz stopni funkcjonariuszy Służby Więziennej

Na podstawie art. 55 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2470) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
rodzaje stanowisk oficerskich, chorążych i podoficerskich funkcjonariuszy Służby Więziennej, zwanych dalej "funkcjonariuszami", w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej, zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi";/
2)
staż służby wymagany do zajmowania poszczególnych stanowisk;
3)
rodzaj wykształcenia wymagany do zajmowania poszczególnych stanowisk;
4)
rodzaj szkolenia specjalistycznego oraz zawodowego wymagany do zajmowania niektórych stanowisk;
5)
maksymalne stopnie przypisane do poszczególnych stanowisk;
6)
tryb nadawania, obniżania i anulowania funkcjonariuszom stopni Służby Więziennej, zwanych dalej "stopniami".
§  2. 
Stanowiska służbowe funkcjonariuszy w jednostkach organizacyjnych oraz staż służby wymagany do zajmowania poszczególnych stanowisk, rodzaj wykształcenia wymagany do zajmowania poszczególnych stanowisk, rodzaj szkolenia specjalistycznego oraz zawodowego wymagany do zajmowania niektórych stanowisk, a także maksymalne stopnie przypisane do stanowisk w Służbie Więziennej są określone w załączniku do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Wniosek o nadanie funkcjonariuszowi stopnia, o którym mowa w art. 49 pkt 2-4, zwany dalej "wnioskiem", z uwzględnieniem art. 50 ust. 4 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, zwanej dalej "ustawą", składa, z zachowaniem drogi służbowej, do właściwego organu:
1)
kierownik jednostki organizacyjnej, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy, z własnej inicjatywy lub na pisemny wniosek kierownika komórki organizacyjnej, w której funkcjonariusz stale pełni służbę - w odniesieniu do:
a)
funkcjonariusza tej jednostki lub oddelegowanego z podległej mu jednostki do pełnienia służby poza Służbą Więzienną w kraju lub poza granicami państwa,
b)
funkcjonariusza oddelegowanego do wykonywania zadań służbowych w Ministerstwie Sprawiedliwości w przypadku wniosku o nadanie stopnia w korpusie podoficerów Służby Więziennej albo w korpusie chorążych Służby Więziennej;
2)
kierownik jednostki organizacyjnej, o którym mowa w art. 63 ust. 2 pkt 2-6 ustawy, w odniesieniu do funkcjonariuszy zajmujących wyższe stanowiska kierownicze w Służbie Więziennej.
2. 
Wniosek o nadanie stopni, o których mowa w art. 50 ust. 2 pkt 4 i ust. 3b, składa do Rektora-Komendanta Uczelni Służby Więziennej, zwanego dalej "Rektorem-Komendantem", kierownik komórki organizacyjnej Uczelni Służby Więziennej, zwanej dalej "Uczelnią", w której funkcjonariusz stale pełni służbę, w odniesieniu do:
1)
funkcjonariusza tej komórki organizacyjnej lub oddelegowanego do pełnienia służby poza Służbą Więzienną w kraju lub poza granicami państwa;
2)
funkcjonariusza oddelegowanego do wykonywania zadań służbowych w Ministerstwie Sprawiedliwości w przypadku wniosku o nadanie stopnia w korpusie podoficerów Służby Więziennej albo w korpusie chorążych Służby Więziennej.
3. 
Wniosek o nadanie stopni, o których mowa w art. 50 ust. 2 pkt 3 i ust. 3a, składa kierownik komórki organizacyjnej Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej, zwanego dalej "IWSW", w której funkcjonariusz stale pełni służbę, do Szefa IWSW w odniesieniu do:
1)
funkcjonariusza tej komórki organizacyjnej lub oddelegowanego do pełnienia służby poza Służbą Więzienną w kraju lub poza granicami państwa;
2)
funkcjonariusza oddelegowanego do wykonywania zadań służbowych w Ministerstwie Sprawiedliwości w przypadku wniosku o nadanie stopnia w korpusie podoficerów Służby Więziennej albo w korpusie chorążych Służby Więziennej.
4. 
Wniosek może być sporządzony jako zbiorczy w przypadku nadawania funkcjonariuszowi stopnia, o którym mowa w art. 49 pkt 1-3 i pkt 4 lit. a-d ustawy. Wniosek zbiorczy może być sporządzony i przekazany w postaci elektronicznej.
5. 
Przepisu ust. 4 nie stosuje się do wniosków sporządzanych na podstawie art. 48 ust. 2 zdanie pierwsze i art. 53 ust. 2 ustawy.
§  4. 
1. 
W przypadku ujawnienia faktu podważającego zasadność nadania stopnia funkcjonariuszowi kierownik jednostki organizacyjnej albo kierownik komórki organizacyjnej Uczelni, albo kierownik komórki organizacyjnej IWSW, który wystąpił z wnioskiem o nadanie stopnia, niezwłocznie powiadamia o tym fakcie na piśmie organ uprawniony do nadania stopnia objętego wnioskiem.
2. 
Dokonanie powiadomienia jest równoznaczne z wycofaniem wniosku.
3. 
Wycofanie wniosku następuje nie później niż do dnia wydania postanowienia lub rozkazu personalnego o nadaniu stopnia.
§  5. 
Nadanie stopnia w przypadku, o którym mowa w art. 53 ust. 2 pkt 2 ustawy, dokonuje się z dniem wygaśnięcia stosunku służbowego lub - w szczególnie uzasadnionych przypadkach - w innym terminie.
§  6. 
1. 
Funkcjonariusz otrzymuje akt nadania stopnia na podstawie:
1)
postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadaniu pierwszego stopnia w korpusie oficerów Służby Więziennej, stopnia generała Służby Więziennej oraz generała inspektora Służby Więziennej;
2)
rozkazu personalnego Ministra Sprawiedliwości o nadaniu pozostałych stopni w korpusie oficerów Służby Więziennej;
3)
rozkazu personalnego Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, Rektora-Komendanta albo Szefa IWSW o nadaniu stopnia w korpusie chorążych Służby Więziennej;
4)
rozkazu personalnego Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, dyrektora okręgowego Służby Więziennej, Rektora-Komendanta albo Szefa IWSW o nadaniu stopnia w korpusie podoficerów Służby Więziennej;
5)
rozkazu personalnego kierownika jednostki organizacyjnej o nadaniu stopni w korpusie szeregowych Służby Więziennej.
2. 
Akt nadania stopnia:
1)
w korpusie oficerów Służby Więziennej na podstawie postanowienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, w zakresie postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadaniu pierwszego stopnia w korpusie oficerów Służby Więziennej, albo rozkazu personalnego, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, sporządza i podpisuje Dyrektor Generalny Służby Więziennej, Rektor-Komendant albo Szef IWSW;
2)
w korpusie chorążych Służby Więziennej na podstawie rozkazu personalnego, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, sporządza i podpisuje Dyrektor Generalny Służby Więziennej, Rektor-Komendant albo Szef IWSW;
3)
w korpusie podoficerów Służby Więziennej na podstawie rozkazu personalnego, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, sporządza i podpisuje Dyrektor Generalny Służby Więziennej, dyrektor okręgowy albo Rektor-Komendant albo Szef IWSW;
4)
w korpusie szeregowych Służby Więziennej sporządza i podpisuje organ uprawniony do nadania stopnia, o którym mowa w art. 50 ust. 1 ustawy.
3. 
Potwierdzony za zgodność z oryginałem odpis rozkazu personalnego lub jego kopię włącza się do akt osobowych funkcjonariusza.
§  7. 
1. 
Wręczenie aktu nadania stopnia następuje w sposób uroczysty.
2. 
Funkcjonariusza, który nie mógł przybyć na uroczystość wręczenia aktu nadania stopnia, powiadamia się o innym wyznaczonym terminie wręczenia tego aktu.
3. 
W przypadku gdy funkcjonariusz zmarł przed otrzymaniem aktu nadania stopnia albo gdy nadanie stopnia następuje pośmiertnie, akt nadania stopnia wręcza się małżonkowi zmarłego funkcjonariusza albo najbliższemu krewnemu.
§  8. 
Obniżenie nadanego stopnia polega na wydaniu postanowienia lub rozkazu personalnego o obniżeniu nadanego stopnia przez organ uprawniony do nadania stopnia. Przepisy § 3 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.
§  9. 
Anulowanie nadanego stopnia polega na wydaniu postanowienia lub rozkazu personalnego o anulowaniu nadanego stopnia przez organ uprawniony do nadania stopnia. Przepisy § 3 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.
§  10. 
1. 
Funkcjonariuszy, którzy przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia ukończyli szkolenia zawodowe, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 listopada 2018 r. w sprawie stanowisk służbowych oraz stopni funkcjonariuszy Służby Więziennej (Dz. U. poz. 2235 oraz z 2021 r. poz. 2223), uznaje się za spełniających wymóg pozytywnego wyniku egzaminu na pierwszy stopień w korpusie odpowiednio: oficerów, chorążych i podoficerów.
2. 
Funkcjonariuszy, którzy przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zajmują stanowisko specjalisty w aresztach śledczych i zakładach karnych, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 listopada 2018 r. w sprawie stanowisk służbowych oraz stopni funkcjonariuszy Służby Więziennej, uznaje się za spełniających wymóg ukończenia szkolenia specjalistycznego.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIK

STANOWISKA SŁUŻBOWE FUNKCJONARIUSZY W JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH ORAZ STAŻ SŁUŻBY WYMAGANY DO ZAJMOWANIA POSZCZEGÓLNYCH STANOWISK, RODZAJ WYKSZTAŁCENIA WYMAGANY DO ZAJMOWANIA POSZCZEGÓLNYCH STANOWISK, RODZAJ SZKOLENIA SPECJALISTYCZNEGO ORAZ ZAWODOWEGO WYMAGANY DO ZAJMOWANIA NIEKTÓRYCH STANOWISK, A TAKŻE MAKSYMALNE STOPNIE PRZYPISANE DO STANOWISK W SŁUŻBIE WIĘZIENNEJ

Tabela 1. Centralny Zarząd Służby Więziennej
Lp. Korpus Maksymalny stopień Służby Więziennej przypisany do stanowiska Stanowisko służbowe Kwalifikacje zawodowe w zakresie:
stażu służby w Służbie Więziennej lub stażu pracy rodzaju szkolenia specjalistycznego oraz zawodowego lub egzaminów wymaganych do zajmowania stanowiska rodzaju wykształcenia wymaganego do zajmowania stanowiska
1 oficerski generał inspektor Dyrektor

Generalny Służby Więziennej

25 lat służby, w tym 10 lat na stanowisku kierowniczym - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem jednostkami organizacyjnymi tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
2 oficerski generał Dyrektor

Generalny Służby Więziennej

20 lat służby, w tym 10 lat służby na stanowisku kierowniczym - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem jednostkami organizacyjnymi tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
3 oficerski generał Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej 20 lat służby, w tym 10 lat służby na stanowisku kierowniczym - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem jednostkami organizacyjnymi tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
4 oficerski pułkownik dyrektor biura 12 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
5 oficerski pułkownik główny księgowy Służby Więziennej 10 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi według odrębnych przepisów
6 oficerski pułkownik główny księgowy Centralnego Zarządu Służby Więziennej 8 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi według odrębnych przepisów
7 oficerski pułkownik naczelny lekarz więziennictwa 12 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi wyższe na kierunku lekarskim lub lekarsko - dentystycznym, specjalizacja
8 oficerski podpułkownik zastępca dyrektora biura 12 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których

programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi

tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
9 oficerski podpułkownik naczelnik wydziału 12 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
10 oficerski podpułkownik kierownik zespołu 12 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
11 oficerski podpułkownik doradca Dyrektora Generalnego 12 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
12 oficerski podpułkownik radca prawny 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
13 oficerski podpułkownik legislator 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów aplikacja legislacyjna lub studia podyplomowe z zakresu legislacji
14 oficerski podpułkownik główny kontroler 12 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
15 oficerski podpułkownik starszy kontroler 10 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
16 oficerski major kontroler 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
17 oficerski kapitan młodszy kontroler 4 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
18 oficerski podpułkownik starszy specjalista 12 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
19 oficerski podpułkownik specjalista 10 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
20 oficerski major starszy inspektor 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
21 oficerski kapitan inspektor 4 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
22 oficerski podporucznik młodszy inspektor 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
23 chorążych starszy chorąży sztabowy radca prawny - - według odrębnych przepisów
24 chorążych starszy chorąży sztabowy legislator - - aplikacja legislacyjna lub studia podyplomowe z zakresu legislacji
25 chorążych starszy chorąży sztabowy młodszy inspektor - - tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
26 chorążych starszy chorąży sztabowy starszy instruktor 4 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
27 chorążych chorąży sztabowy instruktor 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
28 chorążych młodszy chorąży młodszy instruktor - - tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
29 podoficerski starszy sierżant sztabowy starszy kierowca 4 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów - wykształcenie średnie lub średnie branżowe, - prawo jazdy kategorii B, C, D
30 podoficerski starszy sierżant sztabowy kierowca - - - wykształcenie średnie lub średnie branżowe, - prawo jazdy kategorii B
31 podoficerski starszy sierżant sztabowy starszy referent 4 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów wykształcenie średnie lub średnie branżowe
32 podoficerski sierżant referent rok służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów wykształcenie średnie lub średnie branżowe
33 podoficerski kapral młodszy referent - - wykształcenie średnie lub średnie branżowe

Tabela 2. Okręgowe inspektoraty Służby Więziennej

Lp. Korpus Maksymalny stopień Służby Więziennej przypisany do stanowiska Stanowisko służbowe Kwalifikacje zawodowe w zakresie:
stażu służby w Służbie

Więziennej lub stażu pracy

rodzaju szkolenia specjalistycznego oraz zawodowego lub egzaminów wymaganych do zajmowania stanowiska rodzaju wykształcenia wymaganego do zajmowania stanowiska
1 oficerski generał dyrektor okręgowy Służby Więziennej 20 lat służby, w tym 10 lat służby na stanowisku kierowniczym - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem jednostkami organizacyjnymi tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
2 oficerski pułkownik zastępca dyrektora okręgowego Służby Więziennej 12 lat służby, w tym 5 lat służby na stanowisku kierowniczym - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem jednostkami organizacyjnymi tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
3 oficerski major główny księgowy 8 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi według odrębnych przepisów
4 oficerski major naczelny lekarz 8 lat służby, w tym 5 lat w podmiocie leczniczym dla osób pozbawionych wolności - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi wyższe na kierunku lekarskim lub lekarsko - dentystycznym, specjalizacja
5 oficerski major kierownik zakładu opieki zdrowotnej medycyny pracy 3 lata pracy w zawodzie, w tym 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi wyższe na kierunku lekarskim, specjalizacja albo wyższe4)
6 oficerski major zastępca kierownika zakładu opieki zdrowotnej medycyny pracy 3 lata pracy w zawodzie, w tym 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi wyższe na kierunku lekarskim, specjalizacja albo wyższe4)
7 oficerski major starszy asystent (lekarz) zakładu opieki zdrowotnej medycyny pracy 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów wyższe na kierunku lekarskim, specjalizacja
8 oficerski kapitan asystent

(lekarz) zakładu opieki zdrowotnej medycyny pracy

3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów wyższe na kierunku lekarskim, specjalizacja
9 oficerski porucznik młodszy asystent (lekarz) zakładu opieki zdrowotnej medycyny pracy 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów wyższe na kierunku lekarskim, specjalizacja
10 oficerski major starszy psycholog zakładu opieki zdrowotnej medycyny pracy 6 lat służby - szkolenie specjalistyczne z zakresu prowadzenia oddziaływań psychologicznych lub terapeutycznych lub studia podyplomowe z zakresu mającego zastosowanie w medycynie pracy, - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów wykształcenie wyższe w ramach jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia lub ukończenie studiów I i II stopnia na kierunku psychologia
11 oficerski kapitan psycholog zakładu opieki zdrowotnej medycyny pracy 3 lata służby - szkolenie specjalistyczne z zakresu prowadzenia oddziaływań psychologicznych lub terapeutycznych lub studia podyplomowe z zakresu mającego zastosowanie w medycynie pracy, - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów wykształcenie wyższe w ramach jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia lub ukończenie studiów I i II stopnia na kierunku psychologia
12 oficerski porucznik młodszy psycholog zakładu opieki zdrowotnej medycyny pracy 2 lata służby - szkolenie specjalistyczne z zakresu prowadzenia oddziaływań psychologicznych lub terapeutycznych lub studia podyplomowe z zakresu mającego zastosowanie w medycynie pracy, - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów wykształcenie wyższe w ramach jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia lub ukończenie studiów I i II stopnia na kierunku psychologia
13 oficerski kapitan starsza pielęgniarka zakładu opieki zdrowotnej medycyny pracy 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
14 oficerski porucznik pielęgniarka zakładu opieki zdrowotnej medycyny pracy 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
15 oficerski podporucznik młodsza pielęgniarka zakładu opieki zdrowotnej medycyny pracy 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
16 oficerski major radca prawny 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
17 oficerski major starszy kontroler 8 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
18 oficerski major kontroler 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
19 oficerski porucznik młodszy kontroler 4 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
20 oficerski major kierownik zespołu 8 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
21 oficerski major specjalista 8 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
22 oficerski kapitan starszy inspektor 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
23 oficerski porucznik inspektor 4 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
24 oficerski podporucznik młodszy inspektor 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
25 chorążych starszy chorąży sztabowy starsza pielęgniarka zakładu opieki zdrowotnej medycyny pracy 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych według odrębnych przepisów
26 chorążych chorąży sztabowy pielęgniarka zakładu opieki zdrowotnej medycyny pracy 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych według odrębnych przepisów
27 chorążych młodszy chorąży młodsza pielęgniarka zakładu opieki zdrowotnej medycyny pracy - - według odrębnych przepisów
28 chorążych starszy chorąży sztabowy młodszy asystent (lekarz) zakładu opieki zdrowotnej medycyny pracy - - wyższe na kierunku lekarskim, specjalizacja
29 chorążych starszy chorąży sztabowy młodszy psycholog zakładu opieki zdrowotnej medycyny pracy - - wykształcenie wyższe w ramach jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia lub ukończenie studiów I i II stopnia na kierunku psychologia
30 chorążych starszy chorąży sztabowy radca prawny - - według odrębnych przepisów
31 chorążych starszy chorąży sztabowy młodszy inspektor - - tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
32 chorążych starszy chorąży sztabowy starszy instruktor 4 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
33 chorążych chorąży sztabowy instruktor 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
34 chorążych młodszy chorąży młodszy instruktor - - tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
35 podoficerski starszy sierżant sztabowy starszy kierowca 4 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów - wykształcenie średnie lub średnie branżowe, - prawo jazdy kategorii B, C, D
36 podoficerski starszy sierżant sztabowy kierowca - - - wykształcenie średnie lub średnie branżowe, - prawo jazdy kategorii B
37 podoficerski starszy sierżant sztabowy starsza pielęgniarka zakładu opieki zdrowotnej medycyny pracy 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów według odrębnych przepisów
38 podoficerski starszy sierżant pielęgniarka zakładu opieki zdrowotnej medycyny pracy 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów według odrębnych przepisów
39 podoficerski sierżant młodsza pielęgniarka zakładu opieki zdrowotnej medycyny pracy - - według odrębnych przepisów
40 podoficerski starszy sierżant sztabowy starszy referent 4 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów wykształcenie średnie lub średnie branżowe
41 podoficerski sierżant referent rok służby szkolenie wstępne wykształcenie średnie lub średnie branżowe
42 podoficerski kapral młodszy referent - - wykształcenie średnie lub średnie branżowe

Tabela 3. Uczelnia Służby Więziennej

Lp. Korpus Maksymalny stopień Służby Więziennej przypisany do stanowiska Stanowisko służbowe Kwalifikacje zawodowe w zakresie:
stażu służby w Służbie Więziennej lub stażu pracy rodzaju szkolenia specjalistycznego oraz zawodowego lub egzaminów wymaganych do zajmowania stanowiska rodzaju wykształcenia wymaganego do zajmowania stanowiska
1 oficerski generał Rektor -

Komendant

12 lat służby, w tym 5 lat służby na stanowisku kierowniczym - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem jednostkami organizacyjnymi stopień naukowy doktora
2 oficerski pułkownik prorektor 10 lat służby, w tym 5 lat służby na stanowisku kierowniczym - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem jednostkami organizacyjnymi stopień naukowy doktora
3 oficerski pułkownik kanclerz 10 lat służby, w tym 3 lata służby na stanowisku kierowniczym - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
4 oficerski podpułkownik zastępca kanclerza 8 lat służby, w tym 2 lata służby na stanowisku kierowniczym - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
5 oficerski pułkownik profesor 10 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
6 oficerski podpułkownik profesor

Uczelni1)

10 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
7 oficerski podpułkownik główny księgowy 8 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi według odrębnych przepisów
8 oficerski podpułkownik kierownik działu 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
9 oficerski major zastępca kierownika działu 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
10 oficerski major adiunkt 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
11 oficerski major starszy kustosz dyplomowany 8 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
12 oficerski kapitan kustosz dyplomowany 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
13 oficerski major radca prawny 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
14 oficerski major starszy wykładowca 8 lat służby, w tym 4 lata na stanowisku dydaktycznym - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów - tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
15 oficerski major wykładowca 6 lat służby, w tym 3 lata na stanowisku dydaktycznym - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów - tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
16 oficerski kapitan młodszy wykładowca 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów - tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
17 oficerski major asystent - - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
18 oficerski kapitan adiunkt biblioteczny 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
19 oficerski kapitan lektor 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
20 oficerski major dowódca kompanii 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
21 oficerski podpułkownik starszy specjalista 10 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
22 oficerski major specjalista 8 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
23 oficerski kapitan starszy inspektor 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
24 oficerski porucznik inspektor 4 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
25 oficerski podpułkownik starszy asystent (lekarz, farmaceuta, fizjoterapeuta) 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
26 oficerski major asystent (lekarz, farmaceuta, fizjoterapeuta) 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
27 oficerski porucznik młodszy asystent (lekarz, farmaceuta, fizjoterapeuta) 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
28 oficerski podporucznik młodszy inspektor 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
29 oficerski podporucznik asystent biblioteczny 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
30 oficerski kapitan starsza pielęgniarka 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
31 oficerski porucznik pielęgniarka 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
32 oficerski podporucznik młodsza pielęgniarka 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
33 oficerski kapitan starszy ratownik medyczny 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
34 oficerski porucznik ratownik medyczny 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
35 oficerski podporucznik młodszy ratownik medyczny 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
36 chorążych starszy chorąży sztabowy radca prawny - - według odrębnych przepisów
37 chorążych starszy chorąży sztabowy młodszy asystent (lekarz, farmaceuta, fizjoterapeuta) - - według odrębnych przepisów
38 chorążych starszy chorąży sztabowy młodszy inspektor - - tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
39 chorążych starszy chorąży sztabowy starszy instruktor 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
40 chorążych chorąży sztabowy instruktor 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
41 chorążych młodszy chorąży młodszy instruktor - - tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
42 chorążych starszy chorąży sztabowy starsza pielęgniarka 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych według odrębnych przepisów
43 chorążych chorąży sztabowy pielęgniarka 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych według odrębnych przepisów
44 chorążych młodszy chorąży młodsza pielęgniarka - - według odrębnych przepisów
45 chorążych starszy chorąży sztabowy starszy ratownik medyczny 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych według odrębnych przepisów
46 chorążych chorąży sztabowy ratownik medyczny 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych według odrębnych przepisów
47 chorążych młodszy chorąży młodszy ratownik medyczny - - według odrębnych przepisów
48 chorążych starszy chorąży sztabowy szef kuchni - - tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny mający zastosowanie w żywieniu zbiorowym
49 podoficerski starszy sierżant sztabowy technik 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów wykształcenie średnie lub średnie branżowe
50 podoficerski starszy sierżant sztabowy starszy kierowca 4 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów - wykształcenie średnie lub średnie branżowe, - prawo jazdy kategorii B, C, D
51 podoficerski starszy sierżant sztabowy kierowca - - - wykształcenie średnie lub średnie branżowe, - prawo jazdy kategorii B
52 podoficerski starszy sierżant sztabowy starszy magazynier 6 lat służby - szkolenie specjalistyczne, - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów wykształcenie średnie lub średnie branżowe
53 podoficerski starszy sierżant sztabowy szef kuchni - - wykształcenie średnie lub średnie branżowe oraz:

- kwalifikacje zawodowe w zawodach, w których programy nauczania obejmowały przygotowanie i wydawanie dań, lub - ukończone szkolenie dla kucharzy

54 podoficerski starszy sierżant konserwator 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów wykształcenie średnie lub średnie branżowe
55 podoficerski starszy sierżant magazynier 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów wykształcenie średnie lub średnie branżowe
56 podoficerski starszy sierżant sztabowy starsza pielęgniarka 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów według odrębnych przepisów
57 podoficerski starszy sierżant pielęgniarka 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów według odrębnych przepisów
58 podoficerski sierżant młodsza pielęgniarka - - według odrębnych przepisów
59 podoficerski starszy sierżant sztabowy starszy ratownik medyczny 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów według odrębnych przepisów
60 podoficerski starszy sierżant ratownik medyczny 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów według odrębnych przepisów
61 podoficerski sierżant młodszy ratownik medyczny - - według odrębnych przepisów
62 podoficerski starszy sierżant sztabowy starszy referent 4 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów wykształcenie średnie lub średnie branżowe
63 podoficerski sierżant referent rok służby szkolenie wstępne wykształcenie średnie lub średnie branżowe
64 podoficerski kapral młodszy referent - - wykształcenie średnie lub średnie branżowe

Tabela 4. Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej, ośrodki szkolenia Służby Więziennej, ośrodki doskonalenia kadr Służby Więziennej

Lp. Korpus Maksymalny stopień Służby Więziennej przypisany do stanowiska Stanowisko służbowe Kwalifikacje zawodowe w zakresie:
stażu służby w Służbie Więziennej lub stażu pracy rodzaju szkolenia specjalistycznego oraz zawodowego lub egzaminów wymaganych do zajmowania stanowiska2) rodzaju wykształcenia wymaganego do zajmowania stanowiska
1 oficerski pułkownik komendant Centralnego Ośrodka

Szkolenia Służby Więziennej

12 lat służby, w tym 5 lat służby na stanowisku kierowniczym - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem jednostkami organizacyjnymi tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
2 oficerski podpułkownik zastępca komendanta Centralnego Ośrodka

Szkolenia Służby Więziennej

12 lat służby, w tym 5 lat służby na stanowisku kierowniczym - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem jednostkami organizacyjnymi tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
3 oficerski pułkownik komendant ośrodka szkolenia 10 lat służby, w tym 5 lat służby na stanowisku kierowniczym - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem jednostkami organizacyjnymi tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
4 oficerski podpułkownik zastępca komendanta ośrodka szkolenia 10 lat służby, w tym 3 lata służby na stanowisku kierowniczym - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem jednostkami organizacyjnymi tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
5 oficerski podpułkownik komendant ośrodka doskonalenia kadr 10 lat służby, w tym 5 lat służby na stanowisku kierowniczym - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem jednostkami organizacyjnymi tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
6 oficerski major zastępca komendanta ośrodka doskonalenia kadr 10 lat służby, w tym 3 lata służby na stanowisku kierowniczym - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem jednostkami organizacyjnymi tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
7 oficerski major główny księgowy Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej; główny księgowy ośrodka szkolenia; główny księgowy ośrodka doskonalenia kadr 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi według odrębnych przepisów
8 oficerski podpułkownik kierownik zakładu 8 lat służby, w tym 4 lata praktyki w dydaktyce - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi - tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny

- przygotowanie pedagogiczne

9 oficerski major kierownik oddziału zamiejscowego 8 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
10 oficerski major kierownik ambulatorium 6 lat pracy w zawodzie, w tym 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi wyższe na kierunku lekarskim lub lekarsko-

-dentystycznym albo wyższe2)

11 oficerski major kierownik działu Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej; kierownik działu ośrodka szkolenia; kierownik działu ośrodka doskonalenia kadr 6 lat służby - szkolenie specjalistyczne, - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
12 oficerski major zastępca kierownika działu Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej 6 lat służby - szkolenie specjalistyczne, - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
13 oficerski major kierownik zespołu 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
14 oficerski major radca prawny 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
15 oficerski major starszy wykładowca 8 lat służby, w tym

4 lata na stanowisku dydaktycznym

- pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów - tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny, - przygotowanie pedagogiczne
16 oficerski kapitan wykładowca 6 lat służby, w tym 3 lata na stanowisku dydaktycznym - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów - tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny, - przygotowanie pedagogiczne
17 oficerski porucznik młodszy wykładowca 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów - tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny, - przygotowanie pedagogiczne
18 oficerski major starszy asystent (lekarz, farmaceuta, fizjoterapeuta) 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
19 oficerski kapitan asystent (lekarz, farmaceuta, fizjoterapeuta) 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
20 oficerski porucznik młodszy asystent (lekarz, farmaceuta, fizjoterapeuta) 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
21 oficerski kapitan dowódca kompanii Centralnego Ośrodka

Szkolenia Służby Więziennej, dowódca kompanii ośrodka szkolenia

6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
22 oficerski kapitan dowódca zmiany Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, dowódca zmiany ośrodka szkolenia 6 lat służby, w tym 4 lata w pionie ochrony - szkolenie specjalistyczne dla dowódców zmian, - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
23 oficerski kapitan zastępca dowódcy zmiany Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, zastępca dowódcy zmiany ośrodka szkolenia 4 lata służby, w tym 2 lata w pionie ochrony - szkolenie specjalistyczne dla dowódców zmian, - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
24 oficerski major specjalista 8 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
25 oficerski kapitan starszy inspektor 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
26 oficerski porucznik inspektor 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
27 oficerski podporucznik młodszy inspektor 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
28 oficerski kapitan starsza pielęgniarka 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
29 oficerski porucznik pielęgniarka 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
30 oficerski podporucznik młodsza pielęgniarka 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
31 oficerski kapitan starszy ratownik medyczny 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
32 oficerski porucznik ratownik medyczny 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
33 oficerski podporucznik młodszy ratownik medyczny 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
34 chorążych starszy chorąży sztabowy radca prawny - - według odrębnych przepisów
35 chorążych starszy chorąży sztabowy młodszy asystent (lekarz, farmaceuta, fizjoterapeuta) - - według odrębnych przepisów
36 chorążych starszy chorąży sztabowy młodszy inspektor - - tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
37 chorążych starszy chorąży sztabowy starszy instruktor 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
38 chorążych chorąży sztabowy instruktor 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
39 chorążych młodszy chorąży młodszy instruktor - - tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
40 chorążych starszy chorąży sztabowy dowódca zmiany Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, dowódca zmiany ośrodka szkolenia 6 lat służby, w tym 4 lata w pionie ochrony - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych, - szkolenie specjalistyczne dla dowódców zmian tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
41 chorążych starszy chorąży sztabowy zastępca dowódcy zmiany Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, zastępca dowódcy zmiany ośrodka szkolenia 4 lata służby, w tym 2 lata w pionie ochrony - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych, - szkolenie specjalistyczne dla dowódców zmian tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
42 chorążych starszy chorąży sztabowy starszy oddziałowy 4 lata służby, w tym 2 lata w pionie ochrony - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych, - szkolenie specjalistyczne dla oddziałowych tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
43 chorążych chorąży sztabowy oddziałowy 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych, - szkolenie specjalistyczne dla oddziałowych tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
44 chorążych starszy chorąży sztabowy starsza pielęgniarka 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych według odrębnych przepisów
45 chorążych chorąży sztabowy pielęgniarka 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych według odrębnych przepisów
46 chorążych młodszy chorąży młodsza pielęgniarka - - według odrębnych przepisów
47 chorążych starszy chorąży sztabowy starszy ratownik medyczny 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych według odrębnych przepisów
48 chorążych chorąży sztabowy ratownik medyczny 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych według odrębnych przepisów
49 chorążych młodszy chorąży młodszy ratownik medyczny - - według odrębnych przepisów
50 chorążych starszy chorąży sztabowy szef kuchni - - tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny mający zastosowanie w żywieniu zbiorowym
51 podoficerski starszy sierżant sztabowy starszy oddziałowy 4 lata służby, w tym 2 lata w pionie ochrony - szkolenie zawodowe, - szkolenie specjalistyczne dla oddziałowych wykształcenie średnie lub średnie branżowe
52 podoficerski starszy sierżant oddziałowy 2 lata służby - szkolenie zawodowe, - szkolenie specjalistyczne dla oddziałowych wykształcenie średnie lub średnie branżowe
53 podoficerski starszy sierżant sztabowy technik 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów wykształcenie średnie lub średnie branżowe
54 podoficerski starszy sierżant sztabowy starszy kierowca 4 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów - wykształcenie średnie lub średnie branżowe, - prawo jazdy kategorii B, C, D
55 podoficerski starszy sierżant sztabowy kierowca - - - wykształcenie średnie lub średnie branżowe, - prawo jazdy kategorii B
56 podoficerski starszy sierżant sztabowy starsza pielęgniarka 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów według odrębnych przepisów
57 podoficerski starszy sierżant pielęgniarka 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów według odrębnych przepisów
58 podoficerski sierżant młodsza pielęgniarka - - według odrębnych przepisów
59 podoficerski starszy sierżant sztabowy starszy ratownik medyczny 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów według odrębnych przepisów
60 podoficerski starszy sierżant ratownik medyczny 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów według odrębnych przepisów
61 podoficerski sierżant młodszy ratownik medyczny - - według odrębnych przepisów
62 podoficerski starszy sierżant sztabowy starszy magazynier 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów wykształcenie średnie lub średnie branżowe
63 podoficerski starszy sierżant sztabowy szef kuchni - - wykształcenie średnie lub średnie branżowe oraz:

- kwalifikacje zawodowe w zawodach, w których programy nauczania obejmowały przygotowanie i wydawanie dań, lub - ukończone szkolenie dla kucharzy

64 podoficerski starszy sierżant konserwator 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów wykształcenie średnie lub średnie branżowe
65 podoficerski starszy sierżant magazynier 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów wykształcenie średnie lub średnie branżowe
66 podoficerski sierżant starszy strażnik 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów wykształcenie średnie lub średnie branżowe
67 podoficerski kapral strażnik - - wykształcenie średnie lub średnie branżowe
68 podoficerski starszy sierżant sztabowy starszy referent 4 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów wykształcenie średnie lub średnie branżowe
69 podoficerski sierżant referent rok służby szkolenie wstępne wykształcenie średnie lub średnie branżowe
70 podoficerski kapral młodszy referent - - wykształcenie średnie lub średnie branżowe

Tabela 5. Areszty śledcze, zakłady karne, podmioty lecznicze działające w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej

Lp. Korpus Maksymalny stopień Służby Więziennej przypisany do stanowiska Stanowisko służbowe Kwalifikacje zawodowe w zakresie:
stażu służby w Służbie Więziennej lub stażu pracy rodzaju szkolenia specjalistycznego oraz zawodowego lub egzaminów wymaganych do zajmowania stanowiska2) rodzaju wykształcenia wymaganego do zajmowania stanowiska
1 oficerski pułkownik dyrektor aresztu śledczego lub zakładu karnego powyżej 600 miejsc 10 lat służby, w tym 3 lata służby na stanowisku kierowniczym - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem jednostkami organizacyjnymi

tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
2 oficerski podpułkownik dyrektor aresztu śledczego lub zakładu karnego poniżej 600 miejsc 10 lat służby, w tym 3 lata służby na stanowisku kierowniczym - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem jednostkami organizacyjnymi

tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
3 oficerski podpułkownik zastępca dyrektora aresztu śledczego lub zakładu karnego powyżej 600 miejsc 10 lat służby, w tym 3 lata służby na stanowisku kierowniczym - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem jednostkami organizacyjnymi

tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
4 oficerski major zastępca dyrektora aresztu śledczego lub zakładu karnego poniżej 600 miejsc 10 lat służby, w tym 3 lata służby na stanowisku kierowniczym - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem jednostkami organizacyjnymi

tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
5 oficerski major główny księgowy 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi

według odrębnych przepisów
6 oficerski major dyrektor szpitala 6 lat pracy w zawodzie, w tym

2 lata służby

- pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi

wyższe na kierunku lekarskim, specjalizacja
7 oficerski major kierownik ambulatorium 3 lata pracy w zawodzie, w tym

2 lata służby

- pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi

wyższe na kierunku lekarskim lub lekarsko-

-dentystycznym albo wyższe2)

8 oficerski major ordynator 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi

wyższe na kierunku lekarskim, specjalizacja
9 oficerski major kierownik oddziału powyżej 200 miejsc 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi

tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
10 oficerski major kierownik oddziału poniżej 200 miejsc 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi

tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
11 oficerski major kierownik działu 6 lat służby, w tym 3 lata w danym pionie służby - szkolenie specjalistyczne, - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi

tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
12 oficerski major kierownik domu matki i dziecka 6 lat służby - szkolenie specjalistyczne, - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi

tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
13 oficerski major kierownik poradni, pracowni 6 lat służby - szkolenie specjalistyczne, - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi

tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
14 oficerski major kierownik ośrodka diagnostycznego 6 lat służby - szkolenie specjalistyczne, - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi

tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
15 oficerski major kierownik apteki zakładowej 3 lata pracy w zawodzie, w tym

2 lata służby

- pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi

wyższe na kierunku farmacja
16 oficerski major radca prawny 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
17 oficerski major zastępca kierownika działu 6 lat służby - szkolenie specjalistyczne, - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi

tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
18 oficerski major kierownik zespołu 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
19 oficerski major starszy asystent (lekarz, farmaceuta, fizjoterapeuta) 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
20 oficerski kapitan asystent (lekarz, farmaceuta, fizjoterapeuta) 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
21 oficerski porucznik młodszy asystent (lekarz, farmaceuta, fizjoterapeuta) 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
22 oficerski major dowódca zmiany 6 lat służby, w tym 4 lata w pionie ochrony - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - szkolenie specjalistyczne dla dowódców zmian tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
dowódca zmiany w oddziale zewnętrznym realizujący czynności administracyjne lub w oddziale zewnętrznym powyżej 200 miejsc
23 oficerski kapitan zastępca dowódcy zmiany 4 lata służby, w tym 2 lata w pionie ochrony - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - szkolenie specjalistyczne dla dowódców zmian tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
24 oficerski major dowódca grupy interwencyjnej 4 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - szkolenie specjalistyczne dla dowódców grup interwencyj nych tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
25 oficerski major starszy wychowawca 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- szkolenie specjalistyczne z zakresu prowadzenia oddziaływań penitencjarnych lub resocjalizacyjnych lub studia podyplomowe z zakresu prowadzenia oddziaływań penitencjarnych lub resocjalizacyjnych

tytuł zawodowy magistra mający zastosowanie w resocjalizacji
26 oficerski kapitan wychowawca 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- szkolenie specjalistyczne z zakresu prowadzenia oddziaływań penitencjarnych lub resocjalizacyjnych lub studia podyplomowe z zakresu prowadzenia oddziaływań penitencjarnych lub resocjalizacyjnych

tytuł zawodowy magistra mający zastosowanie w resocjalizacji
27 oficerski porucznik młodszy wychowawca 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- szkolenie specjalistyczne z zakresu prowadzenia oddziaływań penitencjarnych lub resocjalizacyjnych lub studia podyplomowe z zakresu prowadzenia oddziaływań penitencjarnych lub resocjalizacyjnych

tytuł zawodowy magistra mający zastosowanie w resocjalizacji
28 oficerski major starszy psycholog 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- szkolenie specjalistyczne z zakresu prowadzenia oddziaływań psychologicznych lub terapeutycznych lub studia podyplomowe z zakresu prowadzenia oddziaływań penitencjarnych lub resocjalizacyjnych

wykształcenie wyższe w ramach jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia lub ukończenie studiów I i II stopnia na kierunku psychologia
29 oficerski kapitan psycholog 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- szkolenie specjalistyczne z zakresu prowadzenia oddziaływań psychologicznych lub terapeutycznych lub studia podyplomowe z zakresu prowadzenia oddziaływań penitencjarnych lub resocjalizacyjnych

wykształcenie wyższe w ramach jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia lub ukończenie studiów I i II stopnia na kierunku psychologia
30 oficerski porucznik młodszy psycholog 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - szkolenie specjalistyczne z zakresu prowadzenia

oddziaływań psychologicznych lub terapeutycznych lub studia podyplomowe z zakresu prowadzenia oddziaływań penitencjarnych lub resocjalizacyjnych

wykształcenie wyższe w ramach jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia lub ukończenie studiów I i II stopnia na kierunku psychologia
31 oficerski major specjalista 8 lat służby - szkolenie specjalistyczne, - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
32 oficerski kapitan starszy inspektor 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
33 oficerski porucznik inspektor 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
34 oficerski kapitan przełożona pielęgniarek3) 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
35 oficerski kapitan pielęgniarka oddziałowa3) 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
36 oficerski kapitan starsza pielęgniarka 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
37 oficerski porucznik pielęgniarka 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
38 oficerski podporucznik młodsza pielęgniarka 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
39 oficerski podporucznik młodszy inspektor 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
40 oficerski kapitan starszy ratownik medyczny 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
41 oficerski porucznik ratownik medyczny 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
42 oficerski podporucznik młodszy ratownik medyczny 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
43 chorążych starszy chorąży sztabowy radca prawny - - według odrębnych przepisów
44 chorążych starszy chorąży sztabowy młodszy asystent (lekarz, farmaceuta, fizjoterapeuta) - - wyższe medyczne lub inne wyższe kierunkowe
45 chorążych starszy chorąży sztabowy młodszy wychowawca - - tytuł zawodowy magistra mający zastosowanie w resocjalizacji
46 chorążych starszy chorąży sztabowy młodszy psycholog - - wykształcenie wyższe w ramach jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia lub ukończenie studiów I i II stopnia na kierunku psychologia
47 chorążych starszy chorąży sztabowy młodszy inspektor - - tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
48 chorążych starszy chorąży sztabowy dowódca zmiany 6 lat służby, w tym 4 lata w pionie ochrony - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych, - szkolenie specjalistyczne dla dowódców zmian tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
dowódca zmiany w oddziale zewnętrznym realizujący czynności administracyjne lub w oddziale zewnętrznym powyżej 200 miejsc
49 chorążych starszy chorąży sztabowy dowódca grupy interwencyjnej 4 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych, - szkolenie specjalistyczne dla dowódców grup interwencyj nych tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
50 chorążych starszy chorąży sztabowy zastępca dowódcy zmiany 4 lata służby, w tym 2 lata w pionie ochrony - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych, - szkolenie specjalistyczne dla dowódców zmian tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
51 chorążych starszy chorąży sztabowy starszy instruktor 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
52 chorążych chorąży sztabowy instruktor 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
53 chorążych młodszy chorąży młodszy instruktor - - tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
54 chorążych starszy chorąży sztabowy starszy oddziałowy 4 lata służby, w tym 2 lata w pionie ochrony - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych, - szkolenie specjalistyczne dla oddziałowych tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
55 chorążych chorąży sztabowy oddziałowy 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych, - szkolenie specjalistyczne dla oddziałowych tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
56 chorążych starszy chorąży sztabowy pielęgniarka oddziałowa3) 3 lata służby lub pracy w zawodzie - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych według odrębnych przepisów
57 chorążych starszy chorąży sztabowy starsza pielęgniarka 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych według odrębnych przepisów
58 chorążych chorąży sztabowy pielęgniarka 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych według odrębnych przepisów
59 chorążych młodszy chorąży młodsza pielęgniarka - - według odrębnych przepisów
60 chorążych starszy chorąży sztabowy starszy ratownik medyczny 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych według odrębnych przepisów
61 chorążych chorąży sztabowy ratownik medyczny 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych według odrębnych przepisów
62 chorążych młodszy chorąży młodszy ratownik medyczny - - według odrębnych przepisów
63 chorążych starszy chorąży sztabowy szef kuchni - - tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny mający zastosowanie w żywieniu zbiorowym
64 chorążych starszy chorąży sztabowy dowódca grupy konwojowej 4 lata służby, w tym 2 lata w pionie ochrony - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
65 podoficerski starszy sierżant sztabowy starszy oddziałowy 4 lata służby, w tym 2 lata w pionie ochrony - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie

podoficerów,

- szkolenie specjalistyczne dla oddziałowych

wykształcenie średnie lub średnie branżowe
66 podoficerski starszy sierżant oddziałowy 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów, - szkolenie specjalistyczne dla oddziałowych wykształcenie średnie lub średnie branżowe
67 podoficerski starszy sierżant sztabowy technik 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów wykształcenie średnie lub średnie branżowe
68 podoficerski starszy sierżant sztabowy technik medyczny - - wykształcenie średnie lub średnie branżowe
69 podoficerski starszy sierżant sztabowy starszy kierowca 4 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów - wykształcenie średnie lub średnie branżowe, - prawo jazdy kategorii B, C, D
70 podoficerski starszy sierżant sztabowy kierowca - - - wykształcenie średnie lub średnie branżowe, - prawo jazdy kategorii B
71 podoficerski starszy sierżant sztabowy pielęgniarka oddziałowa3) 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów według odrębnych przepisów
72 podoficerski starszy sierżant sztabowy starsza pielęgniarka 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów według odrębnych przepisów
73 podoficerski starszy sierżant pielęgniarka 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów według odrębnych przepisów
74 podoficerski sierżant młodsza pielęgniarka - - według odrębnych przepisów
75 podoficerski starszy sierżant sztabowy starszy ratownik medyczny 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów według odrębnych przepisów
76 podoficerski starszy sierżant ratownik medyczny 3 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów według odrębnych przepisów
77 podoficerski sierżant młodszy ratownik medyczny - - według odrębnych przepisów
78 podoficerski starszy sierżant sztabowy starszy magazynier 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów wykształcenie średnie lub średnie branżowe
79 podoficerski starszy sierżant sztabowy szef kuchni - - wykształcenie średnie lub średnie branżowe oraz:

- kwalifikacje zawodowe w zawodach, w których programy nauczania obejmowały przygotowanie i wydawanie dań, lub - ukończone szkolenie dla kucharzy

80 podoficerski starszy sierżant magazynier 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów wykształcenie średnie lub średnie branżowe
81 podoficerski starszy sierżant konserwator 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów wykształcenie średnie lub średnie branżowe
82 podoficerski starszy sierżant sztabowy dowódca grupy konwojowej 4 lata służby, w tym 2 lata w pionie ochrony - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów wykształcenie średnie lub średnie branżowe
83 podoficerski sierżant starszy strażnik 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów wykształcenie średnie lub średnie branżowe
84 podoficerski kapral strażnik - - wykształcenie średnie lub średnie branżowe
85 podoficerski starszy sierżant sztabowy starszy referent 4 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów wykształcenie średnie lub średnie branżowe
86 podoficerski sierżant referent rok służby szkolenie wstępne wykształcenie średnie lub średnie branżowe
87 podoficerski kapral młodszy referent - - wykształcenie średnie lub średnie branżowe

Tabela 6. Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej

Lp. Korpus Maksymalny stopień Służby Więziennej przypisany do stanowiska Stanowisko służbowe Kwalifikacje zawodowe w zakresie:
stażu służby w Służbie

Więziennej lub stażu pracy

rodzaju szkolenia specjalistycznego oraz zawodowego wymaganego do zajmowania stanowiska lub egzaminów wymaganych do zajmowania stanowiska rodzaju wykształcenia wymaganego do zajmowania stanowiska
1 oficerski generał Szef IWSW 15 lat służby, w tym 5 lat służby na stanowisku kierowniczym - szkolenie specjalistyczne,

- pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem jednostkami organizacyjnymi

tytuł zawodowy magistra, magistra

inżyniera lub równorzędny

2 oficerski pułkownik Zastępca szefa IWSW 15 lat służby, w tym 5 lat służby na stanowisku kierowniczym - szkolenie specjalistyczne, - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem jednostkami organizacyjnymi

tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
3 oficerski pułkownik Dyrektor Biura IWSW 12 lat służby - szkolenie specjalistyczne, - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi

tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
4 oficerski podpułkownik naczelnik wydziału 12 lat służby - szkolenie specjalistyczne, - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów,

- studia podyplomowe na Uczelni1), w których programie uwzględniono cele i efekty uczenia się oraz treści związane z zarządzaniem komórkami organizacyjnymi

tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
5 oficerski podpułkownik radca prawny 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów według odrębnych przepisów
6 oficerski podpułkownik starszy specjalista 12 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - szkolenie specjalistyczne tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
7 oficerski major specjalista 10 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - szkolenie specjalistyczne tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
8 oficerski kapitan starszy inspektor 6 lat służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - szkolenie specjalistyczne tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
9 oficerski porucznik inspektor 4 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - szkolenie specjalistyczne tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
10 oficerski podporucznik młodszy inspektor 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie oficerów, - szkolenie specjalistyczne tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny
11 chorążych starszy chorąży sztabowy radca prawny - - według odrębnych przepisów
12 chorążych starszy chorąży sztabowy młodszy inspektor - - tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
13 chorążych starszy chorąży sztabowy starszy instruktor 4 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych, - szkolenie specjalistyczne tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
14 chorążych chorąży sztabowy instruktor 2 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie chorążych, - szkolenie specjalistyczne tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
15 chorążych młodszy chorąży młodszy instruktor - - tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny
16 podoficerski starszy sierżant sztabowy starszy kierowca 4 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów, - szkolenie specjalistyczne - wykształcenie średnie lub średnie branżowe, - prawo jazdy kategorii B, C, D
17 podoficerski starszy sierżant sztabowy kierowca - - - wykształcenie średnie lub średnie branżowe, - prawo jazdy kategorii B
18 podoficerski starszy sierżant sztabowy starszy referent 4 lata służby - pozytywny wynik egzaminu na pierwszy stopień w korpusie podoficerów, - szkolenie specjalistyczne wykształcenie średnie lub średnie branżowe
19 podoficerski sierżant referent rok służby szkolenie wstępne wykształcenie średnie lub średnie branżowe
20 podoficerski kapral młodszy referent - - wykształcenie średnie lub średnie branżowe

Objaśnienia:

1) Uczelnia Służby Więziennej.

2) Mianowanie na stanowisko kierownika ambulatorium funkcjonariusza posiadającego wykształcenie wyższe - studia II stopnia na kierunku pielęgniarstwo, położnictwo - za zgodą Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

3) W areszcie śledczym lub w zakładzie karnym, w którym funkcjonuje szpital.

4) Mianowanie na stanowisko kierownika zakładu opieki zdrowotnej medycyny pracy i jego zastępcy funkcjonariusza posiadającego wykształcenie wyższe - za zgodą Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 listopada 2018 r. w sprawie stanowisk służbowych oraz stopni funkcjonariuszy Służby Więziennej (Dz. U. poz. 2235 oraz z 2021 r. poz. 2223), które zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 22 lipca 2022 r. o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1933) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.138

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Stanowiska służbowe oraz stopnie funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Data aktu: 12/01/2023
Data ogłoszenia: 18/01/2023
Data wejścia w życie: 19/01/2023