Odznaki "Dawca Przeszczepu" i "Zasłużony Dawca Przeszczepu".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1  
z dnia 29 sierpnia 2008 r.
w sprawie odznak "Dawca Przeszczepu" i "Zasłużony Dawca Przeszczepu"

Na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. z 2015 r. poz. 793, 1893 i 1991) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wzory legitymacji i odznak "Dawca Przeszczepu" i "Zasłużony Dawca Przeszczepu";
2)
sposób i tryb nadawania odznak, o których mowa w pkt 1;
3)
sposób dokumentowania ilości pobrań dla celów nadania odznak, o których mowa w pkt 1.
§  2.
1.
Kierownik podmiotu leczniczego, w którym dokonano pobrania szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek, zawiadamia listem poleconym dawcę szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek o terminie i miejscu wręczenia odznaki "Dawca Przeszczepu" wraz z legitymacją.
2.
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, wysyła się nie później niż na 30 dni przed terminem wręczenia odznaki "Dawca Przeszczepu" wraz z legitymacją.
3.
Kierownik podmiotu leczniczego, o którym mowa w ust. 1, lub osoba przez niego upoważniona dokonuje wręczenia odznaki "Dawca Przeszczepu" wraz z legitymacją.
§  3.
1.
Wniosek Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji "Poltransplant" o nadanie odznaki "Zasłużony Dawca Przeszczepu" powinien zawierać następujące dane dotyczące pobrania od żywego dawcy:
1)
imię i nazwisko;
2)
datę i miejsce urodzenia;
3)
adres miejsca zamieszkania lub adres do korespondencji;
4)
numer PESEL, jeżeli posiada;
5)
datę i miejsce pobrania;
6)
określenie narządu, szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek, które pobrano;
7)
nazwę i adres podmiotu leczniczego, w którym dokonano pobrania;
8)
imię i nazwisko lekarza, który dokonał pobrania.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się dokument wystawiony na podstawie dokumentacji medycznej osoby, której dotyczy wniosek, przez kierownika podmiotu leczniczego, w którym dokonano pobrania szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek albo narządu, określający datę i miejsce pobrania.
3.
Minister właściwy do spraw zdrowia zawiadamia listem poleconym osobę, której dotyczy wniosek, o którym mowa w ust. 1, o terminie i miejscu uroczystego wręczenia odznaki "Zasłużony Dawca Przeszczepu" wraz z legitymacją.
4.
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 3, wysyła się nie później niż na 30 dni przed terminem uroczystego wręczenia odznaki "Zasłużony Dawca Przeszczepu" wraz z legitymacją.
5.
Minister właściwy do spraw zdrowia lub osoba przez niego upoważniona dokonuje uroczystego wręczenia odznaki "Zasłużony Dawca Przeszczepu" wraz z legitymacją.
5a.
Odznaka "Zasłużony Dawca Przeszczepu" wraz z legitymacją może być wydana osobie, której dotyczy wniosek, o którym mowa w ust. 1, lub osobie przez nią pisemnie upoważnionej, także po dniu uroczystego wręczenia odznaki.
5b.
W przypadku nieodebrania odznaki "Zasłużony Dawca Przeszczepu" wraz z legitymacją, pomimo dwukrotnego bezskutecznego zawiadomienia, o którym mowa w ust. 3, odznakę "Zasłużony Dawca Przeszczepu" wraz z legitymacją wysyła się do osoby, której dotyczy wniosek, o którym mowa w ust. 1, przesyłką poleconą za pośrednictwem operatora pocztowego.
6.
Ewidencję osób, którym nadano odznakę "Zasłużony Dawca Przeszczepu", prowadzi urząd obsługujący ministra właściwego do spraw zdrowia.
§  4.
1.
Odznaka "Dawca Przeszczepu" ma kształt koła o średnicy 20 mm i jest wykonana z metalu, w kolorze srebrnym. Na awersie odznaki znajduje się symboliczny wizerunek serca otoczony kolistym napisem "Dawca Przeszczepu". Symboliczny wizerunek serca jest wypukły. Na rewersie odznaki jest umocowane zapięcie umożliwiające wpięcie do ubrania.
2.
Wzór odznaki jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
3.
Wzór legitymacji jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  5.
1.
Odznaka "Zasłużony Dawca Przeszczepu" ma kształt koła o średnicy 20 mm i jest wykonana z metalu, w kolorze złotym. Na awersie odznaki znajduje się symboliczny wizerunek serca otoczony kolistym napisem "Zasłużony Dawca Przeszczepu". Symboliczny wizerunek serca jest wypukły. Na rewersie odznaki jest umocowane zapięcie umożliwiające wpięcie do ubrania.
2.
Wzór odznaki jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
3.
Wzór legitymacji jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§  6.
Odznaki, o których mowa w § 4 i 5, mogą być nadane tej samej osobie tylko raz.
§  7.
1.
W razie zgubienia lub zniszczenia odznaki, o której mowa w § 4 lub 5, organ, który ją nadał, może, na wniosek osoby, której nadano odznakę, lub osoby przez nią upoważnionej, ponownie wydać odznakę za zwrotem kosztów jej wytworzenia.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku zgubienia lub zniszczenia legitymacji stwierdzającej nadanie odznaki, z tym że wydanie wtórnego egzemplarza legitymacji następuje nieodpłatnie.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 

WZÓR ODZNAKI "DAWCA PRZESZCZEPU"

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 

WZÓR LEGITYMACJI "DAWCA PRZESZCZEPU"

Okładka: z zewnątrz niebieska z wytłoczonym tekstem "DAWCA PRZESZCZEPU"

wzór

Wkładka

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 

WZÓR ODZNAKI "ZASŁUŻONY DAWCA PRZESZCZEPU"

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

 

WZÓR LEGITYMACJI "ZASŁUŻONY DAWCA PRZESZCZEPU"

Okładka: z zewnątrz niebieska z wytłoczonym godłem i tekstem "ZASŁUŻONY DAWCA PRZESZCZEPU"

wzór

Wkładka

wzór

1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz.U.2015.1908).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024