Odbywanie aplikacji ogólnej, sędziowskiej i prokuratorskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 6 października 2011 r.
w sprawie odbywania aplikacji ogólnej, sędziowskiej i prokuratorskiej

Na podstawie art. 52 pkt 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. Nr 26, poz. 157, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
organizację, szczegółowe warunki i tryb odbywania aplikacji ogólnej, sędziowskiej i prokuratorskiej, zwanej dalej "aplikacją";
2)
szczegółowe warunki odbywania w trakcie aplikacji sędziowskiej stażu na stanowisku referendarza sądowego;
3)
sposób ustalania systemu punktowego oceny zaliczania sprawdzianów i ich poprawek, praktyk i stażu, objętych programem aplikacji;
4)
wzór dyplomu ukończenia aplikacji ogólnej.
§  2.
1.
Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, zwany dalej "Dyrektorem Krajowej Szkoły", przedstawia aplikantom program aplikacji najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia.
2.
Szczegółowy program aplikacji, opracowany na podstawie programu aplikacji, obejmuje w szczególności wskazanie terminów, tematów i planu zajęć w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, zwanej dalej "Krajową Szkołą", oraz metod ich przeprowadzenia, terminów i miejsca praktyk, a także terminów sprawdzianów - w ramach poszczególnych cyklów szkoleniowych wynikających z programu aplikacji.
3.
Cykl szkoleniowy obejmuje zajęcia w Krajowej Szkole i praktyki, poświęcone określonej problematyce, oraz sprawdzian wiedzy z tego zakresu i umiejętności jej praktycznego wykorzystania.
§  3.
1.
Zajęcia w ramach danego cyklu szkoleniowego odbywają się w dni robocze, w wymiarze do 40 jednostek lekcyjnych, po 45 minut każda.
2.
Zajęcia są realizowane w szczególności w formie: wykładów, seminariów, warsztatów i symulacji rozpraw.
§  4.
1.
Praktyki odbywają się w sądach, prokuraturach lub innych jednostkach wskazanych w programie aplikacji w dni robocze, w wymiarze do 8 godzin dziennie.
2.
Dyrektor Krajowej Szkoły kieruje aplikantów do odbycia praktyk po uzgodnieniu z właściwym prezesem sądu apelacyjnego, prokuratorem apelacyjnym lub kierownikiem innej jednostki wskazanej w programie aplikacji.
3.
Przebieg praktyki odnotowuje się w dzienniku praktyk.
4.
Dziennik praktyk podlega bieżącej kontroli patrona koordynatora. Po zakończeniu praktyk objętych programem aplikacji aplikant niezwłocznie przekazuje dziennik praktyk patronowi koordynatorowi.
§  5.
1.
Oceny przebiegu praktyki dokonuje się w systemie punktowym w skali od 0 do 5 punktów, przy czym ocena stanowi wielokrotność 0,5 punktu. Do oceny dołącza się zwięzłe pisemne uzasadnienie.
2.
Przy ocenie praktyki należy uwzględniać w szczególności:
1)
posiadany przez aplikanta zasób wiedzy z poszczególnych dziedzin prawa, którym wykazał się podczas praktyki;
2)
umiejętność interpretacji przepisów prawa;
3)
prawidłowość i terminowość wykonywania powierzonych mu zadań;
4)
umiejętność właściwej organizacji pracy samodzielnej i współpracy;
5)
predyspozycje aplikanta do pracy na stanowisku asystenta sędziego, asystenta prokuratora, referendarza sądowego, sędziego bądź prokuratora.
3.
W przypadku odbywania praktyk w jednostkach innych niż sąd lub prokuratura, kierownik jednostki lub upoważniony przez niego pracownik sporządza i przekazuje patronowi praktyki informację o jej przebiegu. Informacja ta stanowi podstawę oceny przebiegu praktyki.
4.
Za uzyskanie pozytywnej oceny z praktyki uważa się uzyskanie co najmniej 2 punktów. Uzyskanie pozytywnej oceny jest równoznaczne z zaliczeniem praktyki.
5.
Od dokonanej przez patrona praktyki oceny praktyki odwołanie nie przysługuje.
§  6.
1.
Cykl szkoleniowy zamyka sprawdzian wiedzy i umiejętności jej praktycznego wykorzystania z zakresu problematyki objętej danym cyklem szkoleniowym.
2.
Sprawdzian przeprowadza komisja sprawdzianowa w składzie od 3 do 5 osób, powoływana przez Dyrektora Krajowej Szkoły spośród wykładowców prowadzących zajęcia dla aplikantów.
3.
Nie później niż na 14 dni przed terminem sprawdzianu komisja sprawdzianowa przedstawia Dyrektorowi Krajowej Szkoły:
1)
założenia do sprawdzianu, obejmujące szczegółowy zakres tematyczny, metody i formę jego przeprowadzenia;
2)
szczegółowe kryteria oceny.

Założenia do sprawdzianu Dyrektor Krajowej Szkoły przedstawia aplikantom.

4.
Do oceny sprawdzianu stosuje się odpowiednio przepisy § 5 ust. 1, 4 i 5.
5.
Przy ocenie sprawdzianu należy uwzględniać w szczególności:
1)
prawidłowość zastosowanych przepisów prawa i ich wykładni;
2)
prawidłowość dokonanych ustaleń faktycznych;
3)
prawidłowość konstrukcji projektu pisma procesowego lub decyzji i jej uzasadnienia;
4)
poprawność argumentacji i zachowanie reguł językowych.
§  7.
1.
Dyrektor Krajowej Szkoły może udzielić aplikantowi zezwolenia na przystąpienie do sprawdzianu w terminie późniejszym, jeżeli uzna, że choroba, wypadek losowy lub inna wskazana i udokumentowana przez aplikanta przyczyna uniemożliwiają przystąpienie do sprawdzianu w wyznaczonym terminie. Termin sprawdzianu określa Dyrektor Krajowej Szkoły.
2. 1
Aplikant, który nie zaliczył sprawdzianu, może przystąpić do sprawdzianu ponownie tylko raz, w terminie wyznaczonym przez Dyrektora Krajowej Szkoły. W takim przypadku do sumy punktów uzyskanych ze wszystkich sprawdzianów, o której mowa w art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, wlicza się liczbę punktów uzyskanych przez aplikanta z zaliczonego sprawdzianu.
3.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do odbywania praktyk.
§  8.
1.
Aplikant odbywa staż na stanowisku referendarza sądowego ujętym w wykazie, o którym mowa w ust. 2. Aplikantowi przysługuje prawo wyboru miejsca odbywania stażu według kolejności na liście rankingowej.
2.
Dyrektor Krajowej Szkoły zwraca się do Ministra Sprawiedliwości o przedstawienie wykazu stanowisk referendarzy sądowych przeznaczonych dla aplikantów aplikacji sędziowskiej kierowanych do odbycia stażu.
3.
Dyrektor Krajowej Szkoły, w terminie 7 dni od dnia zakończenia egzaminu sędziowskiego, ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej listę rankingową aplikantów, którzy złożyli ten egzamin z wynikiem pozytywnym. Lista zawiera imiona i nazwiska aplikantów z podaniem liczby punktów uzyskanych przez każdego aplikanta oraz liczby porządkowej wskazującej jego miejsce na liście.
4.
O kolejności na liście rankingowej decyduje suma punktów uzyskanych na egzaminie sędziowskim. W przypadku uzyskania przez dwóch lub więcej aplikantów jednakowej liczby punktów z egzaminu, aplikantów tych umieszcza się na tym samym miejscu na liście rankingowej.
5. 2
W razie zajęcia tego samego miejsca na liście rankingowej o pierwszeństwie wyboru decyduje suma punktów uzyskanych przez aplikanta z zaliczonych sprawdzianów przeprowadzonych w trakcie aplikacji sędziowskiej.
6.
Dyrektor Krajowej Szkoły, kierując aplikanta na staż, przedstawia prezesowi właściwego sądu apelacyjnego wniosek o jego mianowanie na stanowisko referendarza sądowego w sądzie wskazanym w tym wniosku.
§  9.
1.
Aplikant w okresie stażu może zwracać się do patrona stażu o pomoc w zakresie metodyki pracy referendarza sądowego oraz wykonywania czynności administracji sądowej.
2.
Co najmniej raz na kwartał przeprowadza się lustracje posiedzeń odbywanych przez aplikanta. Z lustracji sporządza się sprawozdanie, zawierające wnioski i zalecenia, z którym niezwłocznie zapoznaje się aplikanta.
3.
Do stażu stosuje się odpowiednio przepisy § 4 ust. 3 i 4, § 5 ust. 1, 4 i 5 oraz § 7 ust. 1.
4.
Przy ocenie stażu należy uwzględniać w szczególności:
1)
jakość i terminowość wykonywania zadań;
2)
kulturę urzędowania;
3)
efektywność wykorzystania czasu pracy;
4)
realizację doskonalenia zawodowego.
§  10.
Dyrektor Krajowej Szkoły prowadzi dla każdego aplikanta akta obejmujące wszystkie dokumenty dotyczące przebiegu aplikacji.
§  11.
Wzór dyplomu ukończenia aplikacji ogólnej stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 12 października 2011 r. 3

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

DYPLOM UKOŃCZENIA APLIKACJI OGÓLNEJ

1 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2013 r. (Dz.U.2013.1498) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 grudnia 2013 r.
2 § 8 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2013 r. (Dz.U.2013.1498) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 grudnia 2013 r.
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie odbywania aplikacji ogólnej, sędziowskiej oraz prokuratorskiej (Dz. U. Nr 107, poz. 895), które traci moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 203, poz. 1192), tj. z dniem 12 października 2011 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.217.1292

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Odbywanie aplikacji ogólnej, sędziowskiej i prokuratorskiej.
Data aktu: 06/10/2011
Data ogłoszenia: 12/10/2011
Data wejścia w życie: 12/10/2011