Nadanie Morskiemu Instytutowi Rybackiemu w Gdyni statusu państwowego instytutu badawczego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 czerwca 2011 r.
w sprawie nadania Morskiemu Instytutowi Rybackiemu w Gdyni statusu państwowego instytutu badawczego

Na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. Nr 96, poz. 618 oraz z 2011 r. Nr 112, poz. 654) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Morskiemu Instytutowi Rybackiemu w Gdyni, utworzonemu dekretem z dnia 28 października 1947 r. o utworzeniu Morskiego Instytutu Rybackiego (Dz. U. Nr 66, poz. 406) i zarządzeniem nr 13 Ministra - Kierownika Urzędu Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 1986 r. w sprawie aktu erekcyjnego Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni (Dz. Urz. UGM Nr 2, poz. 9 oraz z 1989 r. Nr 11, poz. 85) oraz działającemu na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 maja 2007 r. w sprawie reorganizacji Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni (Dz. U. Nr 102, poz. 701), zwanemu dalej "Instytutem", nadaje się status państwowego instytutu badawczego.
2.
Instytut używa nazwy "Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy".
3.
Nadzór nad Instytutem sprawuje minister właściwy do spraw rybołówstwa.
§  2.
1.
Przedmiotem działania Instytutu jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych obejmujących w szczególności dziedziny stwarzające naukowe podstawy zarządzania rybołówstwem morskim: oceanografię, rybactwo, biologię, ekologię, technologię przetwórstwa, chemię żywności i środowiska, bezpieczeństwo żywności, techniki połowów i ekonomikę.
2.
Do zadań Instytutu należy:
1)
prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych z dziedzin wymienionych w ust. 1 oraz przystosowanie ich wyników do publikacji lub wdrożenia w praktyce;
2)
współpraca naukowa i naukowo-techniczna w zakresie wymaganym przez Wspólną Politykę Rybacką Unii Europejskiej;
3)
prezentowanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych;
4)
udział w międzynarodowych organizacjach koordynujących badania środowiska morskiego i żywych zasobów morza;
5)
prowadzenie usług naukowo-technicznych;
6)
przystosowywanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych do wykorzystania w praktyce i wdrożenia;
7)
prowadzenie kursów dokształcających;
8)
prowadzenie działalności wydawniczej w zakresie wiedzy o morzu i jego żywych zasobach oraz innych zagadnień wynikających z działalności statutowej Instytutu;
9)
popularyzacja wiedzy o morzu, jego zasobach oraz racjonalnych sposobach eksploatacji żywych zasobów morza przez:
a)
działalność wystawienniczą Akwarium Gdyńskiego - placówki o statusie ogrodu zoologicznego, której właścicielem jest Instytut,
b)
prowadzenie działalności edukacyjnej dla dzieci i młodzieży w Akwarium Gdyńskim;
10)
kształcenie i doskonalenie kadr specjalistów z dziedzin objętych działalnością Instytutu;
11)
wykonywanie innych zadań zleconych przez organ nadzorujący.
§  3.
Źródłem finansowania działalności Instytutu są środki finansowe:
1)
ustalane w ustawach budżetowych na realizację zadań programu wieloletniego, ustanowionego na podstawie przepisów o finansach publicznych, którego wykonawcą jest Instytut, a dysponentem środków budżetowych ustalanych na realizację zadań programu jest minister właściwy do spraw rybołówstwa;
2)
przyznawane Instytutowi przez ministra właściwego do spraw nauki na podstawie przepisów o zasadach finansowania nauki;
3)
uzyskane ze źródeł określonych w przepisach dotyczących warunków i sposobu gospodarki finansowej instytutów badawczych;
4)
pozyskiwane przez Instytut na realizację projektów unijnych oraz projektów finansowanych przez krajowe i zagraniczne podmioty gospodarcze.
§  4.
W księgach rachunkowych Instytut wyodrębnia ewidencję kosztów ponoszonych na realizację zadań programu wieloletniego, w sposób umożliwiający rozliczanie otrzymanych środków finansowych z ich dysponentem, oraz ewidencję kosztów ponoszonych na pozostałą działalność.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.124.699

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nadanie Morskiemu Instytutowi Rybackiemu w Gdyni statusu państwowego instytutu badawczego.
Data aktu: 07/06/2011
Data ogłoszenia: 15/06/2011
Data wejścia w życie: 30/06/2011