Produkcja, wytwarzanie, przetwarzanie, zużycie, nabywanie, gromadzenie, przechowywanie, zbywanie, przekazywanie i używanie toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 9 listopada 2010 r.
w sprawie produkcji, wytwarzania, przetwarzania, zużycia, nabywania, gromadzenia, przechowywania, zbywania, przekazywania i używania toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów (Dz. U. Nr 76, poz. 812 oraz z 2010 r. Nr 182, poz. 1228) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zakres i szczegółowe warunki produkcji, wytwarzania, przetwarzania, zużycia, nabywania, gromadzenia, przechowywania, zbywania, przekazywania i używania toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów, o których mowa w Wykazie 1 Załącznika do Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów, sporządzonej w Paryżu dnia 13 stycznia 1993 r. (Dz. U. z 1999 r. Nr 63, poz. 703), w jednostkach i komórkach organizacyjnych podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej oraz przez niego nadzorowanych, a także w przedsiębiorstwach państwowych, dla których jest on organem założycielskim.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
Konwencji - należy przez to rozumieć Konwencję o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów, sporządzoną w Paryżu dnia 13 stycznia 1993 r.;
2)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów;
3)
Wykazie 1 - należy przez to rozumieć Wykaz 1 Załącznika do Konwencji;
4)
pozwoleniu - należy przez to rozumieć pozwolenie na produkcję, wytwarzanie, przetwarzanie, zużycie, nabywanie, gromadzenie, przechowywanie, zbywanie, przekazywanie lub używanie toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1.
§  3.
1.
Wniosek o wydanie pozwolenia, zwany dalej "wnioskiem", sporządza się na piśmie, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.
2.
Wniosek powinien zawierać:
1)
dane wnioskodawcy;
2)
informacje na temat rodzaju planowanej działalności, w tym jej cel i opis;
3)
proponowany termin obowiązywania pozwolenia;
4)
dane o związku z Wykazu 1;
5)
wykaz załączników;
6)
podpis osoby upoważnionej i pieczęć firmową wnioskodawcy.
3.
Do wniosku dołącza się następujące dokumenty:
1)
odpis lub wyciąg z rejestru przedsiębiorców - dotyczy przedsiębiorstw państwowych, dla których Minister Obrony Narodowej jest organem założycielskim;
2)
kopię dokumentu o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej (NIP);
3)
kopię dokumentu o nadaniu numeru identyfikacyjnego (REGON);
4)
opinię dotyczącą spełnienia warunków technicznych zapewniających prawidłowe wykonywanie działalności z toksycznymi związkami chemicznymi lub ich prekursorami, wydaną przez Ministra Obrony Narodowej;
5)
oświadczenie podmiotu lub przedsiębiorcy o spełnianiu warunków organizacyjnych i kadrowych, zapewniających prawidłowe wykonywanie działalności z toksycznymi związkami chemicznymi lub ich prekursorami.
4.
Wniosek sporządza się oddzielnie dla każdego toksycznego związku chemicznego lub jego prekursora.
§  4.
1.
Produkcja, przetwarzanie, wytwarzanie, zużycie toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1, do celów ochronnych odbywa się w jednym obiekcie, innym niż pojedynczy obiekt o małej zdolności produkcyjnej, o którym mowa w części VI Załącznika dotyczącego weryfikacji do Konwencji, w ilości określonej do tych celów w Konwencji.
2.
Produkcja, przetwarzanie, wytwarzanie, zużycie toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1, do celów ochronnych może odbywać się wyłącznie na zapotrzebowanie jednostek i komórek organizacyjnych oraz przedsiębiorstw państwowych, dla których Minister Obrony Narodowej jest organem założycielskim lub które są przez niego nadzorowane.
§  5.
1.
Produkcja, przetwarzanie, wytwarzanie, zużycie toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1, do celów badawczych, medycznych lub farmaceutycznych odbywa się w jednostkach naukowo-badawczych, jednostkach badawczo-rozwojowych, laboratoriach szkół wyższych oraz centrach szkolenia, w ilości określonej do tych celów przez Konwencję.
2.
Produkcja, przetwarzanie, wytwarzanie, zużycie toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1, do celów badawczych, medycznych lub farmaceutycznych może odbywać się wyłącznie na zapotrzebowanie jednostek i komórek organizacyjnych oraz przedsiębiorstw państwowych, dla których Minister Obrony Narodowej jest organem założycielskim lub które są przez niego nadzorowane.
§  6.
Nabywanie, zbywanie i przekazywanie toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1, może odbywać się wyłącznie na zapotrzebowanie jednostek i komórek organizacyjnych oraz przedsiębiorstw państwowych, dla których Minister Obrony Narodowej jest organem założycielskim lub które są przez niego nadzorowane.
§  7.
Gromadzenie i przechowywanie toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1, odbywa się w obiektach jednostek wojskowych, jednostkach badawczo-rozwojowych lub placówkach naukowo-badawczych.
§  8.
Używanie toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1, może odbywać się wyłącznie do celów ochronnych w ramach szkolenia wojsk.
§  9.
1.
Szkolenie wojsk z użyciem toksycznych związków chemicznych, wymienionych w Wykazie 1, odbywa się wyłącznie w wyznaczonych do tego celu rejonach poligonów lub w laboratoriach szkół wojskowych.
2.
Szkolenie wojsk i wszystkie prace związane z użyciem toksycznych związków chemicznych, wymienionych w Wykazie 1, prowadzi się pod kierunkiem oficera wojsk chemicznych w obecności personelu laboratorium chemicznego lub pod kierunkiem kadry naukowo-dydaktycznej szkół wojskowych.
3.
Czynności, o których mowa w ust. 2, prowadzi się w obecności personelu służby zdrowia.
4.
Do szkolenia z użyciem toksycznych związków chemicznych, wymienionych w Wykazie 1, dopuszcza się jedynie te osoby, które przeszły szkolenie teoretyczne z zasad działania wykorzystywanych związków chemicznych oraz zasad postępowania w przypadku skażenia takimi związkami.
5.
Związki chemiczne planowane do wykorzystania w procesie szkolenia powinny być dostarczone przed przybyciem uczestników szkolenia, w ilości zaplanowanej przez prowadzącego szkolenie.
§  10.
Minister Obrony Narodowej za pośrednictwem Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych sprawuje nadzór nad prowadzeniem działalności z wykorzystaniem toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1, w jednostkach i komórkach organizacyjnych podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej oraz przez niego nadzorowanych, a także w przedsiębiorstwach państwowych, dla których jest on organem założycielskim.
§  11.
1.
Jednostki i komórki organizacyjne oraz przedsiębiorstwa państwowe, o których mowa w § 1, 4 i 5, są obowiązane do przekazywania Ministrowi Obrony Narodowej informacji o produkcji, wytwarzaniu, przetwarzaniu, zużyciu, nabywaniu, gromadzeniu, przechowywaniu, zbywaniu, przekazywaniu lub używaniu toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1, w terminach:
1)
do dnia 1 września - w przypadku informacji, które dotyczą działalności planowanej w następnym roku kalendarzowym;
2)
do dnia 1 lutego - w przypadku informacji, które dotyczą działalności prowadzonej w poprzednim roku kalendarzowym.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, jednostki i komórki organizacyjne oraz przedsiębiorstwa państwowe wymienione w § 1, 4 i 5 obowiązane są składać zgodnie z przepisami w sprawie szczegółowych danych, jakie powinny zawierać informacje o działalności z wykorzystaniem związków chemicznych lub ich prekursorów.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 października 2002 r. w sprawie produkcji, wytwarzania, przetwarzania, zużycia, nabywania, gromadzenia, przechowywania, zbywania, przekazywania i używania toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów (Dz. U. Nr 188, poz. 1579).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.1743 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Produkcja, wytwarzanie, przetwarzanie, zużycie, nabywanie, gromadzenie, przechowywanie, zbywanie, przekazywanie i używanie toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów.
Data aktu: 09/11/2010
Data ogłoszenia: 09/12/2014
Data wejścia w życie: 04/12/2010