Nadanie statutu Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 16 kwietnia 2009 r.
w sprawie nadania statutu Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. Nr 26, poz. 157 i Nr 56, poz. 459) zarządza się, co następuje:
§  1.
Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury nadaje się statut, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT KRAJOWEJ SZKOŁY SĄDOWNICTWA I PROKURATURY

Rozdział  1

Ustrój i organizacja Krajowej Szkoły

§  1.
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, zwana dalej "Krajową Szkołą", działa na podstawie ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. Nr 26, poz. 157 i Nr 56, poz. 459), zwanej dalej "ustawą", oraz niniejszego statutu.
§  2.
1.
Krajową Szkołą kieruje Dyrektor przy pomocy nie więcej niż czterech zastępców.
2. 1
W skład Krajowej Szkoły wchodzą:
1)
Ośrodek Szkolenia Wstępnego;
2)
Ośrodek Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej;
3)
Biuro Dyrektora;
4)
Biuro Ekonomiczno-Finansowe.
3.
Ośrodkiem i biurem kieruje Dyrektor Krajowej Szkoły lub wyznaczony przez niego zastępca Dyrektora.
4.
W ramach ośrodków i biur Dyrektor Krajowej Szkoły tworzy i znosi działy oraz sekcje.
5.
Dyrektor Krajowej Szkoły może tworzyć i znosić samodzielne stanowiska pracy, zespoły zadaniowe, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z realizacji zadań Krajowej Szkoły.
§  2a. 2
 
1.
Działalność gospodarczą, związaną z realizacją ustawowych zadań, Krajowa Szkoła może prowadzić w formie wyodrębnionych finansowo samodzielnych jednostek organizacyjnych Krajowej Szkoły.
2.
Szczegółowe zasady organizacji i działalności jednostek organizacyjnych, o których mowa w ust. 1, określa regulamin organizacyjny Krajowej Szkoły.

Rozdział  2

Sposób i tryb prowadzenia działalności szkoleniowej

§  3.
Szkolenia zawodowe sędziów, prokuratorów, asesorów sądowych, asesorów prokuratury, referendarzy sądowych, asystentów sędziów, asystentów prokuratorów, kuratorów sądowych oraz urzędników sądów i prokuratury odbywają się w oparciu o roczne harmonogramy działalności szkoleniowej.
§  4.
Do dnia 30 czerwca każdego roku Dyrektor Krajowej Szkoły przedstawia Radzie Programowej założenia harmonogramu działalności szkoleniowej, zwanego dalej "harmonogramem", oraz planu wydawniczego na następny rok, zwanego dalej "planem", które Rada opiniuje w terminie do dnia 31 lipca.
§  5.
Założenia harmonogramu oraz planu są tworzone w szczególności w oparciu o propozycje zgłaszane Dyrektorowi Krajowej Szkoły do dnia 30 kwietnia każdego roku przez Krajową Radę Sądownictwa, Radę Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, dyrektorów komórek organizacyjnych Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuraturę Krajową i Naczelną Prokuraturę Wojskową oraz prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych oraz prokuratorów apelacyjnych i okręgowych.
§  6.
Dyrektor Krajowej Szkoły do dnia 30 września każdego roku przedstawia Radzie Programowej projekt rocznego harmonogramu oraz projekt planu, opracowane w oparciu o założenia, o których mowa w § 5, zatwierdzone przez Radę Programową.
§  7.
Rada Programowa Krajowej Szkoły do dnia 31 października każdego roku opracowuje roczny harmonogram oraz ustala plan, a następnie je przyjmuje i przedkłada do zatwierdzenia Ministrowi Sprawiedliwości w zakresie zgodności z planem finansowym oraz do wiadomości Krajowej Radzie Sądownictwa i Radzie Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym.
§  8.
Dyrektor Krajowej Szkoły przesyła, w terminie do dnia 30 listopada każdego roku, zatwierdzony przez Ministra Sprawiedliwości roczny harmonogram do Krajowej Rady Sądownictwa i Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym oraz do prezesów sądów apelacyjnych i prokuratorów apelacyjnych, a także do Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury Krajowej i Naczelnej Prokuratury Wojskowej.
§  9.
Roczny harmonogram jest zamieszczany na stronie internetowej Krajowej Szkoły, publikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Krajowej Szkoły oraz dystrybuowany w formie elektronicznej do adresatów szkoleń i innych form doskonalenia zawodowego.
§  10.
Uwzględniając szczególnie uzasadnione potrzeby, Krajowa Szkoła - niezależnie od szkoleń i innych form doskonalenia zawodowego ujętych w rocznym harmonogramie oraz publikacji ujętych w planie - może, po zatwierdzeniu przez Radę Programową, organizować dodatkowe szkolenia i inne formy doskonalenia zawodowego oraz wydawać dodatkowe publikacje, zawiadamiając o tym zainteresowanych. Przepisy § 8 i 9 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  3

Siedziba i symbol Krajowej Szkoły

§  11.
1.
Siedzibą Krajowej Szkoły jest Kraków.
2.
Ośrodek Szkolenia Wstępnego oraz Biuro Dyrektora i Biuro Ekonomiczno-Finansowe mieszczą się w siedzibie Krajowej Szkoły.
3. 3
Ośrodek Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej mieści się w Lublinie.
4.
Siedzibą tymczasową Krajowej Szkoły oraz jej ośrodków i biur jest Warszawa, nie dłużej jednak niż do dnia 30 września 2009 r.
§  12.
Określa się wzór symbolu Krajowej Szkoły, stanowiący załącznik do statutu.

ZAŁĄCZNIK 

1 Załącznik § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 2010 r. (Dz.U.10.244.1634) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 2011 r.
2 Załącznik § 2a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 2010 r. (Dz.U.10.244.1634) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 2011 r.
3 Załącznik § 11 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 2010 r. (Dz.U.10.244.1634) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 stycznia 2011 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.65.550

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nadanie statutu Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.
Data aktu: 16/04/2009
Data ogłoszenia: 30/04/2009
Data wejścia w życie: 08/05/2009