Noszenie uzbrojenia przez żołnierzy zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 27 stycznia 2004 r.
w sprawie noszenia uzbrojenia przez żołnierzy zawodowych

Na podstawie art. 50 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki, okoliczności i sposób noszenia uzbrojenia przez żołnierzy zawodowych.
§  2.
1.
Żołnierze zawodowi noszą broń służbową przy realizacji zadań służbowych, w przypadkach określonych przez dowódcę jednostki wojskowej, a w szczególności w czasie szkoleń i ćwiczeń, służby garnizonowej i wewnętrznej, zajęć służbowych oraz, w uzasadnionych przypadkach, w czasie podróży służbowych, w następujących okolicznościach:
1)
broń krótką w kaburze:
a)
na pasie żołnierskim lub oficerskim, na prawym boku, do ubioru polowego lub służbowego,
b)
na pasku skórzanym oficera, na prawym boku, w zestawie z koszulobluzą oficerską z krótkim rękawem lub w zestawie z bluzą "olimpijką",
c)
na rapciach, na prawym boku, w ubiorze wyjściowym z kurtką mundurową, kurtką wyjściową lub kurtką zimową nieprzemakalną,
d)
na pasie udowym, na prawym udzie, w przypadku noszenia kamizelki kuloodpornej,
e)
na szelkach w kaburze operacyjnej do ubioru cywilnego lub munduru;
2)
broń długą na pasie broni w położeniu:
a)
"przez plecy",
b)
"na pas",
c)
"przez pierś",
d)
"przez kark";
3)
pistolet maszynowy z kolbą złożoną w kaburze na pasku przez ramię;
4)
w pododdziałach reprezentacyjnych na pasie oficerskim, na prawym boku w czasie wystąpień o charakterze reprezentacyjnym;
5)
broń białą:
a)
kordzik - do ubioru galowego w Siłach Powietrznych oraz w Marynarce Wojennej, na rapciach zawieszonych na pasku pod kurtką z lewej strony, skierowany rękojeścią do przodu, ostrzem opadającym lekko w dół; długość przedniego rapcia powinna być taka, aby górna krawędź rękojeści kordzika przylegała do dolnej krawędzi kurtki; tylny rapeć powinien być około 5 cm dłuższy od przedniego,
b)
szablę - w pododdziałach reprezentacyjnych do ubioru służbowego, na rapciach lub żabce, na pasie oficerskim z koalicyjką, na lewym boku wzdłuż bocznego szwu spodni, z tym że w Marynarce Wojennej bez koalicyjki.
2.
Sposoby noszenia broni służbowej określają załączniki nr 1-4 do rozporządzenia.
§  3.
Żołnierze jednostek specjalnych mogą nosić broń służbową w położeniu zapewniającym swobodę operacyjną, zamocowaną do oporządzenia, umundurowania lub ubrania, noszoną w kieszeniach, zasobnikach, plecakach, w połączeniu z innym sprzętem w sposób zapewniający natychmiastowe i dogodne jej użycie.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2004 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Sposób noszenia broni krótkiej lub pistoletu maszynowego z kolbą złożoną

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Sposoby noszenia broni służbowej długiej

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Sposób noszenia broni krótkiej i szabli w pododdziałach reprezentacyjnych Marynarki Wojennej

wzór

Sposób noszenia broni krótkiej i szabli w pododdziałach reprezentacyjnych Sił Powietrznych

wzór

Sposób noszenia broni krótkiej i szabli w pododdziałach reprezentacyjnych Wojsk Lądowych

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Sposób noszenia kordzika w Siłach Powietrznych

wzór

Sposób noszenia kordzika w Marynarce Wojennej

wzór

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.21.197

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Noszenie uzbrojenia przez żołnierzy zawodowych.
Data aktu: 27/01/2004
Data ogłoszenia: 13/02/2004
Data wejścia w życie: 01/07/2004