Powszechny spis rolny w 2002 r.

USTAWA
z dnia 9 września 2000 r.
o powszechnym spisie rolnym w 2002 r.

Rozdział  1

Termin i zakres spisu

Art.  1.

Powszechny spis rolny, zwany dalej "spisem", będzie przeprowadzony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w dniach od 21 maja 2002 r. do 8 czerwca 2002 r., według stanu w dniu 20 maja 2002 r. o godzinie 2400.

Art.  2.

Spisem zostaną objęte:

1)
indywidualne gospodarstwa rolne,
2)
działki rolne,
3)
osoby fizyczne będące właścicielami zwierząt gospodarskich, nie posiadające użytków rolnych lub posiadające użytki rolne o powierzchni mniejszej niż 0,1 ha,
4)
osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, których podstawowym rodzajem działalności jest prowadzenie upraw rolnych, warzywnictwa, ogrodnictwa, chów i hodowla zwierząt, działalność usługowa związana z uprawami rolnymi, chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem działalności weterynaryjnej, gospodarki łowieckiej, hodowli i pozyskiwania zwierząt łownych łącznie z pokrewną działalnością usługową,
5)
osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które niezależnie od rodzaju działalności podstawowej są użytkownikami użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha lub prowadzą chów zwierząt gospodarskich.
Art.  3.

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1)
gospodarstwie rolnym - oznacza to grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami i obowiązkami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego,
2)
indywidualnym gospodarstwie rolnym - oznacza to gospodarstwo rolne będące własnością lub znajdujące się w użytkowaniu osoby fizycznej lub grupy osób, o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 1 ha,
3)
działce rolnej - oznacza to gospodarstwo rolne będące własnością lub znajdujące się w użytkowaniu osoby fizycznej lub grupy osób, o powierzchni użytków rolnych od 0,1 ha do 1 ha włącznie,
4)
osobie fizycznej będącej właścicielem zwierząt gospodarskich - oznacza to osobę fizyczną nie posiadającą użytków rolnych lub posiadającą użytki rolne o powierzchni mniejszej niż 0,1 ha, posiadającą zwierzęta gospodarskie: bydło, trzodę chlewną, konie, owce, kozy, drób, króliki i pozostałe zwierzęta futerkowe oraz pnie pszczele,
5)
użytkowniku indywidualnego gospodarstwa rolnego lub działki rolnej - oznacza to osobę fizyczną lub grupę osób mających w faktycznym użytkowaniu grunty rolne i leśne, niezależnie od tego, czy są właścicielami, dzierżawcami czy użytkują je z innego tytułu i niezależnie od tego, czy grunty te są zlokalizowane w jednej czy w kilku gminach.
Art.  4.
1.
W ramach spisu w indywidualnych gospodarstwach rolnych będą zebrane następujące informacje o:
1)
powierzchni indywidualnego gospodarstwa rolnego i jego położeniu,
2)
strukturze własnościowej użytków rolnych,
3)
strukturze dochodów,
4)
działalności gospodarczej,
5)
pracujących w indywidualnym gospodarstwie rolnym,
6)
powierzchni zasiewów,
7)
powierzchni:
a)
upraw poplonów,
b)
upraw grzybów jadalnych,
c)
upraw nawadnianych,
8)
pogłowiu zwierząt gospodarskich według gatunków i grup produkcyjno-użytkowych,
9)
rozdysponowaniu produkcji rolniczej,
10)
infrastrukturze indywidualnego gospodarstwa rolnego,
11)
rodzajach budynków i budowli, ich powierzchni i przeznaczeniu,
12)
magazynowaniu w indywidualnym gospodarstwie rolnym, w tym:
a)
potencjalnej pojemności magazynowej do przechowywania zbóż, kiszonek, warzyw i owoców,
b)
powierzchni albo pojemności do przechowywania nawozów organicznych pochodzenia zwierzęcego,
13)
stosowaniu nawozów i pestycydów w indywidualnym gospodarstwie rolnym,
14)
ciągnikach,
15)
maszynach i urządzeniach rolniczych,
16)
wybranych wydatkach w indywidualnym gospodarstwie rolnym,

oraz imię, nazwisko i numer ewidencyjny PESEL użytkownika indywidualnego gospodarstwa rolnego.

2.
W ramach spisu u użytkowników działek rolnych i u osób fizycznych będących właścicielami zwierząt gospodarskich będą zebrane odpowiednio informacje określone w ust. 1, z wyłączeniem informacji, o których mowa w pkt 7 lit. a) i c), pkt 12 lit. a), pkt 15 i pkt 16.
3.
W ramach spisu u osób prawnych i w jednostkach organizacyjnych nie mających osobowości prawnej będą zebrane odpowiednio informacje określone w ust. 1, z wyłączeniem informacji, o których mowa w pkt 10.
Art.  5.

Formularz spisowy zawierający pytania do spisu:

1)
w indywidualnych gospodarstwach rolnych stanowi załącznik nr 1 do ustawy,
2)
u użytkowników działek rolnych i u właścicieli zwierząt gospodarskich stanowi załącznik nr 2 do ustawy,
3)
u osób prawnych i w jednostkach organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, określonych w art. 2 pkt 4 i 5, stanowi załącznik nr 3 do ustawy.

Rozdział  2

Organizacja spisu, obowiązki spisowe i ochrona danych

Art.  6.
1.
Spis zostanie przeprowadzony łącznie z narodowym spisem powszechnym ludności i mieszkań uregulowanym ustawą z dnia 2 grudnia 1999 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2002 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 1, poz. 1 i Nr 93, poz. 1026) przez rachmistrzów spisowych, z zastrzeżeniem art. 8 ust. 1.
2.
Udzielanie odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu spisowym jest obowiązkowe.
Art.  7.
1.
Spis w indywidualnych gospodarstwach rolnych, u użytkowników działek rolnych oraz u osób fizycznych będących właścicielami zwierząt gospodarskich przeprowadzą rachmistrze spisowi, powołani do prowadzenia narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań na podstawie ustawy, o której mowa w art. 6 ust. 1.
2.
Użytkownicy indywidualnych gospodarstw rolnych, użytkownicy działek rolnych oraz osoby fizyczne będące właścicielami zwierząt gospodarskich obowiązani są do udzielenia rachmistrzom spisowym ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu spisowym.
3.
W razie nieobecności osób, o których mowa w ust. 2, odpowiedzi udzielają inne pełnoletnie osoby wspólnie z nimi zamieszkałe.
4.
Do spisu w indywidualnych gospodarstwach rolnych, u użytkowników działek rolnych oraz u osób fizycznych będących właścicielami zwierząt gospodarskich stosuje się odpowiednio przepisy art. 9-17 i art. 19-20 ustawy, o której mowa w art. 6 ust. 1.
Art.  8.
1.
Osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej wypełnią we własnym zakresie formularz spisowy i przekażą go do urzędu statystycznego województwa, na którego terenie położona jest siedziba osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, w terminie do dnia 10 czerwca 2002 r.
2.
Osoby działające w imieniu osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej obowiązane są do udzielania ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu spisowym, podania swego imienia i nazwiska oraz podpisania formularza spisowego.
3.
W zakresie obowiązków przekazywania danych przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz ochrony tych danych stosuje się odpowiednio przepisy art. 5 ust. 1, art. 10, art. 30 pkt 3, art. 38 ust. 1 i 2 oraz art. 56-58 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z 1996 r. Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 769 oraz z 1998 r. Nr 99, poz. 632 i Nr 106, poz. 668).

Rozdział  3

Przepis końcowy

Art.  9.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Powszechny Spis Rolny 2002 R.

(w indywidualnych gospodarstwach rolnych)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Powszechny Spis Rolny 2002 R.

(u użytkowników działek rolnych i u właścicieli zwierząt gospodarskich)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Powszechny Spis Rolny 2002 R.

(u osób prawnych i w jednostkach organizacyjnych nie mających osobowości prawnej)

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.99.1072

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Powszechny spis rolny w 2002 r.
Data aktu: 09/09/2000
Data ogłoszenia: 18/11/2000
Data wejścia w życie: 03/12/2000