Zakres dodatkowych informacji podawanych w sprawozdaniach finansowych banków oraz w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych banków będących emitentami papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu lub emitentami papierów wartościowych ubiegającymi się o ich dopuszczenie do publicznego obrotu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 19 listopada 1999 r.
w sprawie zakresu dodatkowych informacji podawanych w sprawozdaniach finansowych banków oraz w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych banków będących emitentami papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu lub emitentami papierów wartościowych ubiegającymi się o ich dopuszczenie do publicznego obrotu.

Na podstawie art. 81 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591, z 1997 r. Nr 32, poz. 183, Nr 43, poz. 272, Nr 88, poz. 554, Nr 118, poz. 754, Nr 139, poz. 933 i 934, Nr 140, poz. 939 i Nr 141, poz. 945, z 1998 r. Nr 60, poz. 382, Nr 106, poz. 668, Nr 107, poz. 669 i Nr 155, poz. 1014 oraz z 1999 r. Nr 9, poz. 75 i Nr 83, poz. 931) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie do sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych grupy kapitałowej banków będących emitentami papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu oraz do sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych grupy kapitałowej banków będących emitentami papierów wartościowych ubiegającymi się o ich dopuszczenie do publicznego obrotu, zwanych dalej "emitentami".
§  2.
1.
Dodatkowe informacje w sprawozdaniach finansowych i skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych grupy kapitałowej emitentów podaje się, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, w zakresie i formie określonej odpowiednio przepisami:
1)
rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1998 r. w sprawie rodzaju, formy i zakresu informacji bieżących i okresowych oraz terminów ich przekazywania przez emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu (Dz. U. Nr 163, poz. 1160),
2)
rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1998 r. w sprawie obowiązków informacyjnych i publikacyjnych emitentów papierów wartościowych wprowadzanych wyłącznie do wtórnego obrotu na regulowanym rynku pozagiełdowym, a także terminów ich przekazywania (Dz. U. Nr 163, poz. 1161),
3)
rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinien odpowiadać prospekt emisyjny, skrót prospektu emisyjnego oraz memorandum informacyjne i skrót memorandum informacyjnego (Dz. U. Nr 163, poz. 1162).
2.
W informacji dodatkowej, o której mowa w art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591, z 1997 r. Nr 32, poz. 183, Nr 43, poz. 272, Nr 88, poz. 554, Nr 118, poz. 754, Nr 139, poz. 933 i 934, Nr 140, poz. 939 i Nr 141, poz. 945, z 1998 r. Nr 60, poz. 382, Nr 106, poz. 668, Nr 107, poz. 669 i Nr 155, poz. 1014 oraz z 1999 r. Nr 9, poz. 75 i Nr 83, poz. 931), zwanej dalej "ustawą o rachunkowości", obejmującej w sprawozdaniu finansowym emitenta: wstęp, noty objaśniające i dodatkowe noty objaśniające, podaje się również, nie objęte zakresem określonym w ust. 1, informacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 81 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości, w zakresie szczególnych zasad rachunkowości banków i sporządzania informacji dodatkowej.
3.
W informacji dodatkowej, o której mowa w art. 61 ustawy o rachunkowości, obejmującej w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym grupy kapitałowej emitenta: wstęp, noty objaśniające i dodatkowe noty objaśniające, podaje się również:
1)
nie objęte zakresem określonym w ust. 1 - informacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 81 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości, w zakresie szczególnych zasad sporządzania przez banki skonsolidowanych sprawozdań finansowych,
2)
w odniesieniu do jednostek objętych konsolidacją i odrębnie jednostek wyłączonych z obowiązku konsolidacji - informacje na temat uzyskania, zmiany lub utraty statusu jednostki stowarzyszonej lub zależnej,
3)
w przypadku gdy dzień bilansowy jednostki objętej konsolidacją i dzień bilansowy, na który sporządza się skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej emitenta, różnią się, a z odpowiednich przepisów nie wynika obowiązek sporządzenia oddzielnego sprawozdania finansowego jednostki na dzień bilansowy grupy kapitałowej emitenta, podlegającego włączeniu do skonsolidowanego sprawozdania finansowego:
a)
informacje o tym fakcie wraz z określeniem przyczyn jego zaistnienia oraz określenie jego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej emitenta,
b)
informacje o znaczących zdarzeniach, które wystąpiły pomiędzy dniem bilansowym jednostki objętej konsolidacją a dniem bilansowym, na który sporządza się skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej emitenta,
4)
jeżeli jednostka objęta konsolidacją stosuje odmienne metody wyceny aktywów i pasywów i ustalania wyniku finansowego lub sporządza podlegające konsolidacji sprawozdanie finansowe według zasad różniących się od metod i zasad określonych dla skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej emitenta - informacje o dokonanych w dokumentacji konsolidacyjnej korektach lub uzasadnienie zaniechania dokonania korekt,
5)
jeżeli sprawozdanie finansowe emitenta i skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej emitenta zostały sporządzone według odmiennych zasad w zakresie metod wyceny i sporządzania sprawozdań finansowych - informacje o tym fakcie wraz z określeniem przyczyn jego zaistnienia oraz opis różnic i przedstawienie danych umożliwiających porównanie tych sprawozdań.
§  3.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych z dnia 14 czerwca 1995 r. w sprawie zakresu dodatkowych informacji podawanych w sprawozdaniach finansowych banków oraz w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych banków będących emitentami papierów wartościowych dopuszczonych lub ubiegających się o ich dopuszczenie do publicznego obrotu (Monitor Polski Nr 32, poz. 376).
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia i ma zastosowanie do sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych sporządzanych na dzień bilansowy przypadający po tym dniu.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.96.1128

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres dodatkowych informacji podawanych w sprawozdaniach finansowych banków oraz w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych banków będących emitentami papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu lub emitentami papierów wartościowych ubiegającymi się o ich dopuszczenie do publicznego obrotu.
Data aktu: 19/11/1999
Data ogłoszenia: 03/12/1999
Data wejścia w życie: 18/12/1999