Dopuszczalne do wprowadzania do powietrza atmosferycznego rodzaje i ilości substancji zanieczyszczających, wytwarzanych przez silniki spalinowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA I ZASOBÓW NATURALNYCH
z dnia 17 kwietnia 1987 r.
w sprawie dopuszczalnych do wprowadzenia do powietrza atmosferycznego rodzajów i ilości substancji zanieczyszczających, wytwarzanych przez silniki spalinowe.

Na podstawie art. 32 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. Nr 3, poz. 6 i z 1983 r. Nr 44, poz. 201) oraz w związku z pkt 2 części C załącznika nr 3 do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1985 r. w sprawie określenia kompetencji niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej zastrzeżonych w przepisach szczególnych dla organów zniesionych (Dz. U. Nr 63, poz. 334) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wytwarzane przez silniki spalinowe (w tym także przez silniki spalinowe stosowane w pojazdach samochodowych): tlenek węgla, związki ołowiu i związki siarki oraz związki powodujące zadymienie spalin są substancjami zanieczyszczającymi, które nie mogą być wprowadzane do powietrza w ilościach większych niż określone w rozporządzeniu.
2.
Wytwarzane przez silniki spalinowe, stosowane w pojazdach samochodowych, węglowodory i tlenki azotu są substancjami zanieczyszczającymi, które nie mogą być wprowadzane do powietrza w ilościach większych niż określone w normie branżowej BN-79/1553-11 "Pojazdy samochodowe. Dopuszczalna zawartość tlenku węgla, węglowodorów i tlenków azotu w spalinach. Wymagania i badania".
§  2.
Dopuszczalne stężenie tlenku węgla wprowadzonego do powietrza przez pracujący na biegu jałowym silnik spalinowy stosowany w motocyklu i w motorowerze o zapłonie iskrowym może wynosić najwyżej 5,5% objętości spalin, a przez inny silnik spalinowy - 4,5% objętości spalin przy pomiarze niedyspersyjnym analiza torem, działającym na zasadzie pochłaniania promieniowania podczerwonego.
§  3.
Dopuszczalne zadymienie spalin wprowadzonych do powietrza przez pracujący przy swobodnym przyspieszeniu silnik spalinowy może wynosić najwyżej 70% w skali dymomierza, określonego w obowiązującej normie dotyczącej pomiaru zadymienia spalin metodą absorpcji światła.
§  4.
1.
Dopuszczalne jest, z zastrzeżeniem ust. 2, wprowadzanie do powietrza przez silniki spalinowe tylko takich ilości związków ołowiu i związków siarki, jakie zawarte są w paliwach odpowiadających obowiązującym Polskim Normom.
2.
Nie jest dopuszczalne po 2000 roku wprowadzanie do powietrza przez silniki spalinowe związków ołowiu, z tym że do tego roku sukcesywnie należy podejmować działania zmierzające do eliminowania tych związków.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1987 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.14.87

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dopuszczalne do wprowadzania do powietrza atmosferycznego rodzaje i ilości substancji zanieczyszczających, wytwarzanych przez silniki spalinowe.
Data aktu: 17/04/1987
Data ogłoszenia: 12/05/1987
Data wejścia w życie: 01/07/1987