Przyjęcie przez szereg państw Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej, podpisanej w Genewie dnia 6 marca 1948 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 30 grudnia 1961 r.
w sprawie przyjęcia przez szereg państw Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej, podpisanej w Genewie dnia 6 marca 1948 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z art. 57 Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej, podpisanej w Genewie dnia 6 marca 1948 r. (Dz. U. z 1961 r. Nr 14, poz. 74), następujące państwa złożyły swoje dokumenty przyjęcia wymienionej Konwencji:
Niemiecka Republika Federalna dnia 7 stycznia 1959 r.

Republika Wybrzeża Kości Słoniowej dnia 4 listopada1960 r.

Republika Senegalu dnia 7 listopada1960 r.

Islandia dnia 8 listopada1960 r.

Nowa Zelandia dnia 9 listopada1960 r.

Kambodża dnia 3 stycznia1961 r.

Indonezja dnia 18 stycznia1961 r.

Republika Malgaska dnia 8 marca1961 r.

Republika Kamerun dnia 1 maja1961 r.

Mauretania dnia 8 maja1961 r.

Jednocześnie podaje się do wiadomości, że Rząd Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii zakomunikował dnia 2 października 1961 r. o zastosowaniu postanowień Konwencji do terytoriów Sarawaku i Północnego Borneo.

Ponadto podaje się do wiadomości, że następujące państwa złożyły wymienione niżej deklaracje i zastrzeżenia:

Islandia

"Islandia rozpatrzy ponownie sprawę ratyfikacji w razie, gdyby zadecydowano w przyszłości rozszerzyć zakres kompetencji IMCO na zagadnienia natury czysto finansowej lub handlowej.

Islandia przywiązuje wielką wagę do rzeczywistej ważności artykułu 59 Konwencji, dotyczącego wystąpienia".

Kambodża

"Akceptując Konwencję o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej, Królewski Rząd Kambodży oświadcza, że kroki, które podjął lub też podejmie w celu zapewnienia poparcia i pomocy dla swej żeglugi narodowej i przemysłu okrętowego (na przykład finansowanie pożyczek krajowych przedsiębiorstw żeglugowych przy zastosowaniu rozsądnych, a nawet ulgowych stawek procentowych, albo powierzanie statkom kambodżańskim ładunków należących do Rządu Królewskiego lub kontrolowanych przez niego, albo zastrzeżenie prawa handlu przybrzeżnego dla żeglugi krajowej) oraz wszelkie inne środki, które mogą być przyjęte w celu popierania rozwoju żeglugi narodowej, są zgodne z celami Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej, określonymi w artykule 1 (b) Konwencji.

Stosownie do tego Rząd Królewski rozpatrzy ponownie przed ich zastosowaniem każde z zaleceń w tej sprawie, które zostało przyjęte przez Organizację.

Ponadto Rząd Królewski oświadcza, że przyjęcie wymienionej Konwencji nie ma i nie będzie miało wpływu na zmianę lub modyfikację w jakikolwiek sposób prawa obowiązującego na terytorium Królestwa Kambodży".

Indonezja

"Akceptując Konwencję, Rząd Republiki Indonezji oświadcza, że właśnie w dziedzinie zagadnień technicznych i nawigacyjnych Organizacja może przyczynić się do rozwoju żeglugi i handlu morskiego na całym świecie.

W sprawach natury czysto handlowej i ekonomicznej Rząd zajmuje stanowisko, że udzielanie poparcia i pomocy jego narodowemu przemysłowi żeglugowemu w celu rozwinięcia jego handlu wewnętrznego i zagranicznego dla celów zapewnienia bezpieczeństwa jest zgodne z celami Organizacji określonymi w artykule 1 (b) Konwencji.

W następstwie akceptacja nigdy nie spowoduje żadnej zmiany lub modyfikacji praw obowiązujących w Republice Indonezji, a każde zalecenie odnoszące się do tej sprawy, które zostało przyjęte przez Organizację, będzie ponownie rozpatrzone przez Rząd Republiki Indonezji."

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.9.44

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Przyjęcie przez szereg państw Konwencji o Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej, podpisanej w Genewie dnia 6 marca 1948 r.
Data aktu: 30/12/1961
Data ogłoszenia: 16/02/1962
Data wejścia w życie: 16/02/1962