Pobór zryczałtowanego podatku od wynagrodzeń od przychodów za niektóre usługi wykonywane na zlecenie jednostek sprawujących administrację budynków mieszkalnych pozostających w zarządzie prezydiów rad narodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 25 czerwca 1962 r.
w sprawie poboru zryczałtowanego podatku od wynagrodzeń od przychodów za niektóre usługi wykonywane na zlecenie jednostek sprawujących administrację budynków mieszkalnych pozostających w zarządzie prezydiów rad narodowych lub spółdzielni budownictwa mieszkaniowego. 1

Na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 2 lit. a) i art. 5 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1957 r. Nr 7, poz. 25) oraz art. 11 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452, z 1959 r. Nr 11, poz. 61, z 1960 r. Nr 51, poz. 300 i z 1961 r. Nr 34, poz. 166) zarządza się, co następuje:
§  1.
Osoby świadczące usługi określone w tabeli zawartej w § 2 opłacają od wynagrodzenia pobieranego za te usługi podatek zryczałtowany w wysokości określonej w wymienionej tabeli, jeżeli:
1) 2
świadczenie usług odbywa się na podstawie i zgodnie z umowami zawartymi z jednostkami sprawującymi administrację budynków mieszkalnych pozostających w zarządzie prezydiów rad narodowych lub spółdzielni budownictwa mieszkaniowego,
2)
świadczenie usług jest wykonywane osobiście i z materiałów powierzonych bądź przez jednostkę sprawującą administrację budynków mieszkalnych, bądź przez lokatora; jednakże świadczący usługi może używać własnych materiałów pomocniczych, takich jak np. taśma izolacyjna, uszczelki, śruby, gwoździe,
3)
świadczący usługi jest równocześnie zatrudniony przez płatnika będącego jednostką budżetową lub podmiotem gospodarki uspołecznionej albo jest rencistą uprawnionym do zaopatrzenia lub renty z funduszów Państwa,
4)
świadczący usługi nie jest podatnikiem podatku obrotowego z tytułu wykonywania innych świadczeń; zastrzeżenie to dotyczy również członków jego rodziny, których dochody z mocy przepisów o podatku dochodowym podlegają łącznemu opodatkowaniu.
§  2.
1. 3
Zryczałtowany podatek pobiera się bez względu na wysokość otrzymanego wynagrodzenia według następujących stawek:
Lp. Rodzaj usług Wysokość podatku miesięcznie w złotych
1 usługi ślusarskie 40
2 usługi hydrauliczne 40
3 usługi elektrotechniczne 40
4 usługi stolarskie 50
5 usługi malarskie 100
6 usługi ciesielskie 50
7 " posadzkarskie 50
8 " szklarskie 50
9 " tapicerskie 125
10 " zduńskie 75
2.
Jeżeli umowa przewiduje obsługę przez podatników więcej niż stu lokali, stawki podwyższa się o 50%. Jeżeli podatnik wykonuje dwa lub więcej rodzajów usług, podatek należy pobierać według stawki wyższej.
§  3.
Jednostka sprawująca administrację budynków mieszkalnych pobiera wpłaty tytułem podatku od osób świadczących usługi za każdy miesiąc kalendarzowy i wpłaca je w terminie do dnia 7 następnego miesiąca we właściwym organie finansowym, składając równocześnie wykaz osób, od których pobrano podatek, ze wskazaniem ich nazwisk i imion, rodzaju wykonywanych usług oraz kwot pobranego podatku.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1962 r. (Dz.U.62.65.317) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 grudnia 1962 r.
2 § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1962 r. (Dz.U.62.65.317) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 grudnia 1962 r.
3 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 3 lipca 1965 r. (Dz.U.65.30.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lipca 1965 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.40.175

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pobór zryczałtowanego podatku od wynagrodzeń od przychodów za niektóre usługi wykonywane na zlecenie jednostek sprawujących administrację budynków mieszkalnych pozostających w zarządzie prezydiów rad narodowych.
Data aktu: 25/06/1962
Data ogłoszenia: 11/07/1962
Data wejścia w życie: 11/07/1962