Zajmowanie pomieszczeń na cele walki z chorobami zakaźnymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 25 listopada 1937 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych i Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Komunikacji o zajmowaniu pomieszczeń na cele walki z chorobami zakaźnymi.

Na podstawie art. 11 ust. (1) lit. d) ustawy z dnia 21 lutego 1935 r. o zapobieganiu chorobom zakaźnym i o ich zwalczaniu (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 198) zarządzam co następuje:
§  1.
(1)
W związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych, w razie koniecznej potrzeby, mogą być czasowo zajmowane pomieszczenia:
a)
w nieruchomościach państwowych lub ich częściach będących w użytkowaniu organów władz i instytucyj państwowych w działach służby oświaty, rolnictwa i komunikacji oraz
b)
za wynagrodzeniem w nieruchomościach nie objętych lit. a), a należących do samorządu i jego instytucyj, instytucyj społecznych lub osób prawnych i fizycznych.
(2)
Pomieszczenia te mogą być zajmowane na cele następujące:
1)
prowadzenie szpitala dla chorych na cholerę azjatycką, ospę, dur osutkowy, dur brzuszny i rzekomy, czerwonkę, płonicę i błonicę;
2)
prowadzenie łaźni lub kąpieliska oraz zakładu dezynfekcyjnego dla chorych na choroby wymienione w pkt 1);
3)
urządzenie pomieszczeń izolacyjnych dla zdrowych, którzy się stykali z chorymi na choroby wymienione w pkt 1).
§  2.
(1)
Do zajmowania pomieszczeń w przypadkach i na cele wymienione w § 1 uprawnieni są wojewodowie (Komisarz Rządu na m. st. Warszawę).
(2)
W przypadkach konieczności zajęcia pomieszczeń w nieruchomościach państwowych lub będących w użytkowaniu władz i instytucyj państwowych, wymienionych w § 1 ust. (1) lit. a), zajęcie to może być dokonane tylko w porozumieniu z władzą użytkującą daną nieruchomość.
§  3.
Odwołania od zarządzeń o zajęciu nieruchomości wymienionych w § 1 ust. (1) lit. b) rozstrzyga Minister Opieki Społecznej. Odwołanie nie wstrzymuje wykonania zarządzenia.
§  4.
(1)
Do ustalenia wysokości wynagrodzenia należnego samorządom, instytucjom samorządowym i społecznym oraz prywatnym osobom prawnym i fizycznym z tytułu zajęcia pomieszczeń w należących do nich nieruchomościach, wojewoda (Komisarz Rządu na m. st. Warszawę) powołuje przy starostwie komisje szacunkowe.
(2)
W skład komisji szacunkowej wchodzą:
1)
starosta lub wyznaczony przez niego zastępca, jako przewodniczący,
2)
lekarz powiatowy, jeżeli nie wchodzi w skład komisji z mocy przepisu pkt 1),
3)
architekt powiatowy lub inny urzędnik powiatowej władzy budowlanej,
4)
przedstawiciel urzędu skarbowego wyznaczony przez dyrektora izby skarbowej,
5)
przełożony gminy, na której obszarze położona jest zajęta nieruchomość, lub wyznaczony przez niego zastępca.
§  5.
Komisję szacunkową zwołuje, na wniosek właściciela nieruchomości, starosta, na którego terenie działania jest położona zajęta nieruchomość lub jej część, zawiadamiając o tym właściciela danej nieruchomości, najpóźniej w ciągu miesiąca od dnia zgłoszenia wniosku.
§  6.
(1)
Komisja szacunkowa ustala wysokość wynagrodzenia po rozważeniu sprawy i wysłuchaniu wyjaśnień właściciela nieruchomości.
(2)
Komisji szacunkowej służy prawo zasięgnięcia opinii jednego lub większej liczby biegłych przez nią powołanych.
§  7.
(1)
Do ważności uchwał komisji szacunkowej niezbędna jest obecność przynajmniej trzech członków, w tej liczbie przewodniczącego, architekta powiatowego lub innego przedstawiciela administracji budowlanej i przedstawiciela urzędu skarbowego.
(2)
Uchwały komisji szacunkowej zapadają zwykłą większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
(3)
Uchwały komisji szacunkowej wraz z uzasadnieniem i pouczeniem o treści § 9 doręcza się właścicielowi nieruchomości.
§  8.
(1)
Z przebiegu posiedzenia komisji szacunkowej sporządza się protokół, który prowadzi urzędnik wyznaczony przez starostę.
(2)
Do protokołu posiedzenia komisji szacunkowej wciąga się:
a)
imiona i nazwiska obecnych członków komisji,
b)
czas i miejsce posiedzenia,
c)
przedmiot rozważania,
d)
wyjaśnienia właściciela nieruchomości,
e)
opinię biegłych,
f)
uchwałę komisji.
(3)
Protokół podpisuje przewodniczący oraz protokolant.
§  9.
(1)
Strona może dochodzić swych roszczeń w drodze sądowej, jeżeli:
1)
w ciągu trzech miesięcy od dnia wniesienia podania o przyznanie jej wynagrodzenia nie otrzyma odpisu uchwały komisji szacunkowej,
2)
komisja szacunkowa oddali jej żądanie,
3)
komisja szacunkowa przyzna jej wynagrodzenie niższe od żądanego.
(2)
W przypadkach wymienionych w ust. (1) pkt 2) i 3) strona może zwrócić się do sądu najpóźniej w terminie miesięcznym od dnia doręczenia jej odpisu uchwały.
§  10.
(1)
Wydatki, związane z zajęciem pomieszczeń w nieruchomościach należących do samorządu i jego instytucyj, instytucyj społecznych lub osób prywatnych prawnych i fizycznych ponosi w całości Skarb Państwa.
(2)
Wypłatę przyznanej prawomocnie należności uskutecznia na żądanie interesowanej strony powiatowa władza administracji ogólnej w terminie nie przekraczającym 2 miesięcy od dnia złożenia żądania.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1937.84.613

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zajmowanie pomieszczeń na cele walki z chorobami zakaźnymi.
Data aktu: 25/11/1937
Data ogłoszenia: 11/12/1937
Data wejścia w życie: 11/12/1937