Zm.: rozporządzenie z dnia 16 czerwca 1931 r. w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicę.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 24 maja 1937 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych o zmianie rozporządzenia z dnia 16 czerwca 1931 r. w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicę.

Na podstawie art. 3 i 12 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o uregulowaniu wywozu kurzych jaj zagranicę (Dz. U. R. P. Nr 27; poz. 249) zarządza się co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 16 czerwca 1931 r. wydanym w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicę (Dz. U. R. P. Nr 62, poz. 503), w brzmieniu rozporządzenia z dnia 20 maja 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 336), wprowadza się zmiany następujące:
1)
§ 10 otrzymuje brzmienie:

"Jaja świeże i konserwowane, przeznaczone na wywóz należy sortować według następujących gatunków (standartów) oznaczonych wagą 1.000 sztuk:

1. od 61 kg do 62 kg włącznie
2. " 59 " " 60 " "
3. " 58 " " 59 " "
4. " 57 " " 58 " "
5. " 55 " " 56 " "
6. " 53 " " 54 " "
7. " 52 " " 53 " "
8. " 51 " " 52 " "
9. " 49 " " 50 " "
10. " 47 " " 48 " "
11. poniżej 45, oznaczone jako "M".

Jaja gatunków powyżej 62 kg winny być sortowane według wagi 1.000 sztuk, w granicach każdego następnego kilograma (np. 62/63 kg itd;).

W grupach od 1 do 5 włącznie oraz w grupach ponad 62 kg nie mogą znajdować się jaja o wadze o 7 gramów mniejszej od dolnej granicy oznaczonego standartu (np. w grupie 61/62 jaja poniżej 54 g), w grupach 6 i 7 jaja ważące poniżej 47 g i w grupach 8 i 9 jaja ważące poniżej 45 g.

2)
§ 11 otrzymuje brzmienie:

"Jajem świeżym jest jajo, które nie podlegało żadnym zabiegom konserwacyjnym ani leż myciu, posiada skorupkę czystą, komorę powietrzną głębokości nie większej niż 6 mm, białko przejrzyste i zwarte bez zmętnienia i plam, żółtko niewidoczne bądź zaledwie odróżniająca się od białka, a przy poruszaniu jajem pozostające w położeniu normalnym, bez plam i jakichkolwiek oznak rozwoju zarodka, i wolne jest od obcych zapachów.

Jaja świeże, posiadające komorę powietrzną o głębokości nie większej niż 5 mm, a poza tym odpowiadające warunkom poprzedniego ustępu, mogą być oznaczone jako "extra".

Jaja, które nie podlegały żadnym zabiegom konserwacyjnym ani też myciu, posiadają skorupkę czystą, treść zdrową, a komorę powietrzną głębokości od 7 mm do 12 mm i wolne są od obcych zapachów, muszą być sortowane, jako "secunda".

Do jaj "secunda" oraz jaj brudnych, tj. wykazujących na części skorupy brud nałożony lub na większej części skorupy brud gładki, przepisy § 10 nie stosują się. Jaja te muszą być pakowane osobno.

Jaja świeże, przeznaczone na eksport przed wstawieniem do chłodni muszą odpowiadać przepisom ust. 1 paragrafu niniejszego."

3)
§ 12 otrzymuje brzmienie:

"Jajem konserwowanym jest jajo czyste o treści zdrowej, które było przechowane w dobrym stanie przy użyciu środków konserwujących (np. wody wapiennej, szkła wodnego itp.)".

4)
w § 15 dwa ostatnie ustępy skreśla się.
5)
po § 15 dodaje się § 15a o brzmieniu następującym:

"15a. Jeżeli tego wymagają warunki istniejące w państwach importujących, Ministerstwo Przemysłu i Handlu, po porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa i Reform Rolnych, może zezwalać na odchylenia od wymagań ustalonych w §§ 10, 13, 14 i 15, jak również wymagania te uzupełniać",

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w trzy tygodnie po ogłoszeniu;

Nie ma ono zastosowania do jaj zamagazynowanych w chłodniach portowych na polskim obszarze celnym, względnie do jaj nadanych do wywozu za granicę, bądź do chłodni portowych za dokumentem przewozowym, wystawionym najpóźniej w przeddzień wejścia w życie rozporządzenia niniejszego.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1937.41.329

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 16 czerwca 1931 r. w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicę.
Data aktu: 24/05/1937
Data ogłoszenia: 05/06/1937
Data wejścia w życie: 27/06/1937