Łotwa-Polska. Tymczasowy układ handlowy. Ryga.1927.12.22.

TYMCZASOWY UKŁAD
handlowy między Polską i Łotwą, podpisany w Rydze dn. 22 grudnia 1927 r.

(Ratyfikowany zgodnie z ustawą z dn. 12 stycznia 1929 r. - Dz. U. R. P. Nr. 7, poz. 56).

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia dwudziestego drugiego grudnia tysiąc dziewięćset dwudziestego siódmego roku podpisany został w Rydze pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Łotewskiej tymczasowy układ handlowy o następującem brzmieniu dosłownem:

TYMCZASOWY UKŁAD HANDLOWY

między Polską a Łotwą.

Mając na względzie życzenie obu Rządów rozwinięcia przez układ tymczasowy stosunków ekonomicznych między Polską a Łotwą, podpisani, należycie upełnomocnieni do tego celu, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  1.

Produkty gleby lub przemysłu, pochodzące i przychodzące z obszaru celnego jednej z Umawiających się Stron, które przywożone będą na obszar celny drugiej Strony, przeznaczone bądź do spożycia, bądź do złożenia na składzie, bądź do powrotnego wywozu, bądź do tranzytu, korzystać będą zarówno pod względem wszystkich ceł i opłat przywozowych, jak wszystkich dopłat, współczynników lub mnożników, których te cła mogłyby być przedmiotem, z dobrodziejstwa stawek najbardziej zniżonych, które druga Strona udzieliła lub mogłaby udzielić innym Państwom, z któremi zawarła lub zawrze umowy handlowe, opierające się w odniesieniu do stosunków celnych tylko na klauzuli państwa najbardziej uprzywilejowanego.

Artykuł  2.

Produkty wywożone z obszaru celnego jednej z Umawiających się Stron z przeznaczeniem dla drugiej z Umawiających się Stron, korzystać będą zarówno pod względem wszystkich ceł i opłat wywozowych, jak wszystkich dopłat, współczynników lub mnożników, których te cła mogłyby się stać przedmiotem, z dobrodziejstwa stawek najbardziej zniżonych, których druga Strona udzieliła lub mogłaby udzielić innym Państwom, z któremi zawarła lub zawrze umowy handlowe, opierające się w odniesieniu do stosunków celnych tylko na klauzuli państwa najbardziej uprzywilejowanego.

Artykuł  3.

Ażeby zastrzec towarom, pochodzącym z ich Krajów, korzyści z powyższych przepisów, Strony Umawiające się będą miały możność domagać się, aby produkty i towary, przywożone na ich obszar, były zaopatrzone w świadectwo pochodzenia, stwierdzające:

o ile chodzi o surowce w ścisłem znaczeniu lub o produkty naturalne, że pochodzą z kraju drugiej Strony;

o ile chodzi o produkt obrobiony, że odpowiada czy to przez wcielenie surowca, czy też przez przeróbkę, której podległ, warunkom, od których kraj importujący uzależnia uznanie narodowości, przyczem rozumie się, że w tym względzie każda z Umawiających się Stron w obrębie swego ustawodawstwa wewnętrznego zastosuje traktowanie państwa najwięcej uprzywilejowanego.

Świadectwa pochodzenia będą wydawane bądź przez właściwe władze rządowe, bądź przez izby handlowe, do których należy wysyłający, bądź przez każdy inny organ lub związek uznany przez kraj przeznaczenia; będą one uwierzytelniane przez przedstawiciela dyplomatycznego lub konsularnego kraju przeznaczenia.

Artykuł  4.

Układ niniejszy będzie ratyfikowany i dokumenty ratyfikacyjne zostaną wymienione w Rydze. Układ ten wejdzie w życie w dziesięć dni po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych i pozostanie w mocy, dopóki nie będzie zastąpiony przez wejście w życie umowy handlowej i nawigacyjnej, która ma być podpisana przez Rzeczpospolitą Polską i Republikę Łotewską, lub dopóki nie zostanie wypowiedziany przez jedną ze Stron Umawiających się za uprzedniem zawiadomieniem na jeden miesiąc naprzód.

NA DOWÓD CZEGO, Pełnomocnicy podpisali niniejszy układ.

Sporządzono w dwóch egzemplarzach w Rydze, dnia 22 grudnia 1927 r.

Zaznajomiwszy się z powyższym układem uznaliśmy go i uznajemy za słuszny zarówno w całości jak i każde z zawartych w nim postanowień; oświadczamy, że jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

Dano w Warszawie, dn. 15 lutego 1929 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.30.209

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Łotwa-Polska. Tymczasowy układ handlowy. Ryga.1927.12.22.
Data aktu: 22/12/1927
Data ogłoszenia: 03/04/1931
Data wejścia w życie: 28/03/1931