Umundurowanie państwowych urzędników służby drogowej, wykonujących kontrolę ruchu na drogach publicznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 czerwca 1930 r.
o umundurowaniu państwowych urzędników służby drogowej, wykonujących kontrolę ruchu na drogach publicznych.

Na podstawie art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. Nr. 21, poz. 164) zarządza się co następuje:
§  1.
Umundurowanie państwowych urzędników służby drogowej wykonujących kontrolę ruchu na drogach publicznych, winno odpowiadać niżej podanym przepisom i wzorom.
§  2.
Zasadniczy kolor munduru jest jasno bronzowy, zaś kolor dystynkcyj amarantowy. Guziki są z żółtego metalu (złote) z orłem państwowym, duże o 23 mm, małe o 17 mm średnicy.
§  3.
Mundur składa się z kurtki, spodni, płaszcza, czapki, pasa rzemiennego, oznak i broni.
a)
Kurtka (tabl. 1) jest kroju wojskowego, rozcięta z tyłu od pasa w dół, zapinana na 7 guzików z. naszytemi 4 kieszeniami, zapinanemi każda na jeden guzik. Długość kurtki powinna być taka, aby jej dół z tyłu dotykał płaszczyzny siedzenia przy pozycji siedzącej; kołnierz stojąco wykładany z patkami z amarantowego aksamitu w kształcie prostokąta o podstawie 3 cm i wysokości 5 cm, zakończonego trójkątem równoramiennym o wysokości 2 cm. Na patkach poniżej trójkąta umieszcza się oznakę drogową z żółtego metalu (tabl. 2). Rękawy są zakończone mankietem szerokości 10 cm.
b)
Spodnie nosi się krótkie do butów, owijaczów lub sztylp, albo długie do trzewików, kroju cywilnego, równej szerokości w dole i w kolanie (bez mankietów).
c)
Płaszcz (tabl. 3) jest dwurzędowy, ma po 6 guzików z każdej strony, z kołnierzem leżąco wykładanym, wysokości 14 cm i patkami z oznaką, jak na kołnierzu kurtki, dwie kieszenie kryte po bokach, rękawy zakończone mankietem szerokości 16 cm; w tyle płaszcza, wciętego w stanie, pęto (dragonik) prostokątne o wysokości 5 - 6 cm, a o długości 20 - 22 cm, zapinane na dwa duże guziki, a u dołu z tyłu rozcięcie z czterema małemi guzikami.

Zamiast płaszcza może być przy objazdach drogowych używana skórzana kurtka bronzowego koloru z patkami i oznaką jak na płaszczu.

d)
Czapka (tabl. 4) jest okrągła, kroju czapek oficerów marynarki, z sukna koloru munduru, wysokości 5 cm w otoku, z daszkiem o szerokości 5 cm i podpinką ze skóry czarnej lakierowanej o szerokości 1,5 cm, przytwierdzoną do czapki na dwóch małych guzikach; wokoło dolnej i górnej krawędzi otoku posiada czapka sukienne wypustki koloru amarantowego.

Na czapce znajduje się orzeł państwowy bez tarczy z białego metalu (srebrny) o wysokości 4 cm, zaś pod nim nad podpinką - oznaka drogowa wysokości 2 cm.

Zamiast czapki (tabl. 4) może być podczas objazdów drogowych używana czapka skórzana, bronzowego koloru z orłem państwowym i oznaką, jak na czapce sukiennej.

e)
Pas rzemienny koloru ciemno-bronzowego z paskiem pomocniczym przez ramię.
§  4.
Oznaki stopni służbowych są następujące:

Urzędnik XII st. sł. - patki bez gwiazdek.

Urzędnik XI st. sł. - na patkach po jednej gwiazdce (tabl. 5a).

Urzędnik X st. sł. - na patkach po dwie gwiazdki (tabl. 5b).

Urzędnik IX st. sł. - na patkach po trzy gwiazdki (tabl. 5c).

Urzędnik VIII st. sł. - na patkach wzdłuż dolnego brzegu taśma haftowana szerokości 5 mm. i po jednej gwiazdce (tabl. 5d).

Urzędnik VII st. sł. - taśma jak urzędnik VIII st. sł. i dwie gwiazdki (tabl. 5e).

Gwiazdki są złote haftowane.

§  5.
Urzędnicy wymienieni w § 1 noszą w czasie pełnienia służby krótką broń palną, typu ustalonego przez Ministra Robót Publicznych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych i Ministrem Spraw Wewnętrznych.
§  6.
Watowanie płaszczów, podszywanie ich futrem oraz nakładanie kołnierzy z dowolnego futra jest dozwolone. Zimową porą dozwolone jest noszenie kożuchów. Na kołnierzach futrzanych oznak stopni służbowych nie naszywa się.
§  7.
Noszenie munduru bez broni dozwolone jest także poza służbą.
§  8.
Urzędnikom przeniesionym w stan spoczynku nie przysługuje prawo noszenia munduru.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK I 

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.56.466

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Umundurowanie państwowych urzędników służby drogowej, wykonujących kontrolę ruchu na drogach publicznych.
Data aktu: 27/06/1930
Data ogłoszenia: 13/08/1930
Data wejścia w życie: 13/08/1930