Utworzenie Głównej i Wojewódzkich Rad naprawy ustroju rolnego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 4 stycznia 1927 r.
o utworzeniu Głównej i Wojewódzkich Rad naprawy ustroju rolnego.

Na zasadzie ustępu 6 art. 44 Konstytucji oraz ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. № 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Ustanawia się Główną Radę naprawy ustroju rolnego oraz Wojewódzkie Rady naprawy ustroju rolnego jako organy doradcze i opinjodawcze Ministra Reform Rolnych.

Art.  2.

Główna, jak również Wojewódzkie Rady naprawy ustroju rolnego składają się:

a)
z przewodniczącego,
b) 1
z 8 delegatów lub ich zastępców, wyznaczonych po jednym przez każdego z Ministrów: Spraw Wewnętrznych, Spraw Wojskowych, Skarbu, Sprawiedliwości, Rolnictwa, Robót Publicznych, Pracy i Opieki Społecznej oraz Reform Rolnych,
c)
z 6 członków, z pośród wybitnych znawców stosunków rolnych i ustawodawstwa agrarnego oraz z pośród osób, biorących czynny udział w życiu gospodarczem i samorządowem, powołanych przez Ministra Reform Rolnych, po zasiągnięciu w stosunku do członków Rad Wojewódzkich opinji właściwych wojewodów.
Art.  3.

Do zakresu działania Głównej Rady naprawy ustroju rolnego należy:

a)
omawianie planu działalności urzędów ziemskich na najbliższy okres, jak również projektowanie środków, zmierzających do zrealizowania tego planu,
b)
omawianie sprawozdań z działalności urzędów ziemskich oraz uchwalania dezyderatów i zgłaszanie uwag, dotyczących tej działalności,
c)
wydawanie na życzenie Ministra Reform Rolnych opinji o przygotowanych w zakresie jego działania projektach ustawodawczych, projektach innych zarządzeń i przepisów,
d)
omawianie ogólnego planu wykonania reformy rolnej w ramach obowiązujących przepisów z uwzględnieniem miejscowych potrzeb,
c)
rozważanie wniosków i uwag Wojewódzkich Rad (art. 5).
Art.  4.

Na posiedzeniach Głównej Rady naprawy ustroju rolnego przewodniczy Minister Reform Rolnych lub specjalnie wyznaczony przez niego zatępca.

Art.  5.

Wojewódzkie Rady naprawy ustroju rolnego powołuje Minister Reform Rolnych przy Wszystkich urzędach wojewódzkich.

Art.  6.

Do zakresu działania Wojewódzkich Rad naprawy ustroju rolnego należy wydawanie na żądanie Ministra Reform Rolnych, wojewody lub Prezesa Okręgowego Urzędu Ziemskiego opinij, uchwalanie dezyderatów i zgłaszanie uwag w sprawach, wskazanych w pp. od a-c art. 3 z punktu widzenia warunków i potrzeb gospodarczych na terenie właściwości Rady.

Art.  7.

Wojewódzka Rada naprawy ustroju rolnego obraduje pod przewodnictwem właściwego wojewody, o ile jest on osobiście obecny na posiedzeniu, w przeciwnym razie przewodniczy Prezes Okręgowego Urzędu Ziemskiego lub delegat specjalnie wyznaczony przez Ministra Reform Rolnych.

Art.  8.

Zebranie Głównej lub Wojewódzkiej Rady naprawy ustroju rolnego zwołuje jej przewodniczący dwa razy do roku: w okresie przygotowywania rocznego planu prac urzędów ziemskich i po ich zakończeniu.

Art.  9.

Członkowie oznaczeni w p. b art. 2- pełnią swe czynności do odwołania.

Art.  10.

Na miejsce ustępującego lub odwołanego członka Głównej lub Wojewódzkiej Rady naprawy ustroju rolnego winien być w ciągu miesiąca powołany lub delegowany nowy członek z zachowaniem przepisów art. 2.

Art.  11.

Członkowie Głównej i Wojewódzkiej Rad naprawy ustroju rolnego (pp. a, b i c art. 2) pełnią swe obowiązki honorowo. Powołani przez Ministra Reform Rolnych (p. c art. 2) członkowie zamiejscowi otrzymają zwrot kosztów przejazdu oraz diety według norm, ustalonych dla urzędników V stopnia służbowego.

Art.  12.

Tryb zwoływania posiedzeń Głównej i Wojewódzkich Rad oraz sposób prowadzenia posiedzeń ustali regulamin wydany przez Ministra Reform Rolnych.

Art.  13.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości, oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Art.  14.

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 2 lit. b) zmieniona przez art. 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 29 lipca 1927 r. (Dz.U.27.70.615) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 12 sierpnia 1927 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.3.14

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Utworzenie Głównej i Wojewódzkich Rad naprawy ustroju rolnego.
Data aktu: 04/01/1927
Data ogłoszenia: 14/01/1927
Data wejścia w życie: 14/01/1927