Pobieranie opłat za czynności ładunkowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 18 grudnia 1920 r.
w przedmiocie pobierania opłat za czynności ładunkowe.

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. (Dziennik Praw № 14), konstytucyjnie zatwierdzonego w dniu 7 kwietnia 1919 r. (Monitor Polski № 82) i w porozumieniu z Ministerstwami Skarbu oraz Przemysłu i Handlu niniejszem zarządzam co następuje:
Z dniem 1 stycznia 1921 r. punkty 22, 23 i 24 Postanowień Taryfowych, stanowiących część II Taryfy Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt, otrzymują redakcję następującą:

"22. Czynności ładunkowe powinny być przez nadawcę, względnie od biorcę, wykonane w terminie, podanym w Wykazie opłat dodatkowych (część II Taryfy). W razie przekroczenia tych terminów kolej pobiera opłaty za przetrzymanie wagonu (postojowe), wskazane w tymże Wykazie opłat dodatkowych.

Kolei przysługuje również prawo wyładowania na koszt i odpowiedzialność nadawcy, względnie odbiorcy, przesyłek, niezaładowanych lub niewyładowanych w ustalonym terminie, pobierając za to opłaty, przewidziane w Wykazie opłat dodatkowych (część II Taryfy), nie mniej jednak niż zwrot kosztów rzeczywistych, oraz doliczając składowe lub placowe za cały czas przekroczenia terminu".

"23. Kolej obowiązana jest do załadowania i wyładowania tylko przesyłek pospiesznych i drobnych, oprócz wymienionych w p. 21, i za dokonanie tych czynności pobiera opłaty, przewidziane w Wykazie opłat, dodatkowych (części II Taryfy)".

"24. W przypadkach wyjątkowych może kolej na żądanie nadawcy lub odbiorcy dostarczyć sił roboczych, potrzebnych do załadowania lub wyładowania przesyłek, które według przepisów obowiązani są załadować i wyładować nadawca i odbiorca. Za takie załadowanie, względnie wyładowanie, pobiera się opłaty, przewidziane w Wykazie opłat dodatkowych (część II Taryfy), nie mniej jednak niż zwrot kosztów rzeczywistych. Robotników, zajętych załadowaniem lub wyładowaniem takich przesyłek, nie uważa się za pracowników kolejowych, lecz za pracowników nadawcy, względnie odbiorcy. Kolei przysługuje zarazem prawo rozstrzygania, jaka ilość danego towaru ma być do wagonu załadowana".

Równocześnie zmienia się punkt a ust. 5. Wykazu opłat dodatkowych, mianowicie "Opłaty za załadowanie, wyładowanie lub przeładowanie" w sposób następujący:

"a) Za załadowanie, wyładowanie lub przeładowanie przesyłek pospiesznych i drobnych oraz za dokonanie tychże czynności przez kolej w przypadkach, kiedy one obowiązują nadawcę lub odbiorcę, kolej pobiera za każde rozpoczęte 100 kg.:

za załadowanie 2 mk. 40 fen.
za wyładowanie 1 " 60 "
za przeładowanie w drodze lub przy przejściu na kolej o innej szerokości toru 4 " - "

nie mniej jednak niż zwrot kosztów rzeczywistych".

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.119.792

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pobieranie opłat za czynności ładunkowe.
Data aktu: 18/12/1920
Data ogłoszenia: 31/12/1920
Data wejścia w życie: 01/01/1921