Nagrody za najlepsze rozprawy doktorskie i prace magisterskie poświęcone tematyce samorządu terytorialnego zostały wręczone podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego 27 września br.

- Ten konkurs co roku od lat przynosi nam sporą porcję prac, które wskazują nie tylko na zainteresowanie problematyką samorządu terytorialnego, ale na znakomite efekty tego zainteresowania. I jak co roku staramy się te efekty nagradzać – powiedział prof. Hubert Izdebski, który wraz ze współprzewodniczącymi Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego: wiceministrem Pawłem Szefernakerem ze strony rządowej oraz starostą poznańskim Janem Grabkowskim ze strony samorządowej wręczał nagrody laureatom.

Czasopismo "Samorząd Terytorialny" w Profinfo.pl >>>

Nagrody w XIX już edycji konkursu im. Profesora Michała Kuleszy (przypomnijmy, że był on jednym z „ojców samorządności”, który przygotowywał rozwiązania prawne funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce po przemianach ustrojowych z 1989 roku) na najlepsze rozprawy doktorskie i prace magisterskie poświęcone tematyce samorządu terytorialnego i zagadnień decentralizacji, obronione w 2021 roku, zostały wręczone nieco później niż zazwyczaj - podczas wrześniowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a nie w maju, przy okazji dnia Samorządu Terytorialnego.

Przeczytaj także: Doktoraty i prace magisterskie nagrodzone w konkursie im. Profesora Michała Kuleszy>

 

O niewypłacalności JST, chmurach obliczeniowych i dziedzictwie kulturowym

Oceniane prace pochodziły z sześciu różnych uniwersytetów z całej Polski oraz dwóch niepublicznych szkół wyższych. Jak co roku - zgodnie z interdyscyplinarnym profilem pisma „Samorząd Terytorialny” – nadesłane prace odnosiły się do różnych dyscyplin naukowych.

Wśród nadesłanych ośmiu prac doktorskich znalazły się dysertacje poświęcone m.in. zarządzaniu dziedzictwem kulturowym społeczności lokalnej, prawnofinansowym aspektom niewypłacalności jednostek samorządu terytorialnego, wykorzystaniu chmur obliczeniowych w realizacji zadań organów samorządu gminnego czy koncepcji menedżerskiego zarządzania jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej.

Najlepszą rozprawą doktorską okazała się dysertacja Jarosława Klasia pt. „Zarządzanie dziedzictwem kulturowym społeczności lokalnej – przypadek Nowej Huty”. Spośród prac magisterskich I nagrodę zdobył Aleksander Kwaśniak, za pracę „Mankamenty regulacji z zakresu dostępu do informacji publicznej. Uwagi de lege lata i postulaty de lege ferenda”.

 

Wyjątkowo wysoki poziom prac

Jak podkreśliła komisja konkursowa, w tym rok wyjątkowo wysoki był poziom zgłoszonych do konkursu czterech prac magisterskich. Niektóre z nich przekraczały standardowe wymagania typu opracowań. Zwyczajowo przyznawana jest jedna nagroda w kategorii prac doktorskich oraz jedna w kategorii prac magisterskich. W tym roku jednak redakcja miesięcznika „Samorząd Terytorialny” oraz komisja konkursowa zdecydowały o wyróżnieniu czterech prac. Z uwagi na bardzo wysoki poziom przyznano wyróżnienie jednej rozprawie doktorskiej. Dodatkowo wyróżniono także jedną pracę magisterską. Laureaci XIX edycji konkursu reprezentują: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wyższą Szkołę HUMANITAS w Sosnowcu.

Patronami instytucjonalnymi konkursu są ogólnopolskie organizacje samorządowe, wchodzące w skład strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które ufundowały nagrody finansowe dla laureatów: Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, a także Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Wolters Kluwer Polska.

 

Lista laureatów konkursu

Nagroda za rozprawę doktorską:

Jarosław Klaś, za rozprawę „Zarządzanie dziedzictwem kulturowym społeczności lokalnej – przypadek Nowej Huty”, promotor – dr hab. Łukasz Gaweł (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej)

Wyróżnienie za rozprawę doktorską

Mateusz Melchior Langer, za rozprawę „Prawnofinansowe aspekty niewypłacalności jednostek samorządu terytorialnego”, promotor – prof. dr hab. Andrzej Gomułowicz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Prawa i Administracji)

Nagroda za pracę magisterską

Aleksander Kwaśniak, za pracę „Mankamenty regulacji z zakresu dostępu do informacji publicznej. Uwagi de lege lata i postulaty de lege ferenda”, promotor – dr hab. Magdalena Gurdek (Wyższa Szkoła Humanitas, Prawo)

Wyróżnienie za pracę magisterską

Martyna Anna Krystman, za pracę „Dobra osobiste jednostek samorządu terytorialnego i ich organów”, promotor – prof. dr hab. Adam Olejniczak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Prawa i Administracji).