Agencja zatrudnienia Personnel Service podaje, że według szacunków w Polsce przebywa 2,3 mln Ukraińców. Są to zarówno osoby, które przebywały w naszym kraju przed wybuchem wojny, jak i uchodźcy, którzy przekroczyli granicę Polski po 24 lutego ub.r.

Z ostatnich danych ZUS wynika, że w styczniu br. w rejestrach PESEL znajdowało się ok. 1,5 mln uchodźców z Ukrainy, 46 proc. z nich stanowiły kobiety w wieku aktywności ekonomicznej, a ok. 40 proc. dzieci w wieku szkolnym. Ukraińców, którzy przybyli do Polski przed wojną było w rejestrach ZUS ok. 775 tys. - wskazała agencja.

 

Przyjeżdżają raczej na zarobek, a nie z myślą o pozostaniu na stałe

Według przygotowanego przez agencję „Barometru Polskiego Rynku Pracy”, 10 proc. Ukraińców planuje przenieść się do Polski na stałe w ciągu najbliższych kilku lat. Częściej plan osiedlenia się w Polsce na stałe mają mężczyźni – 11 proc. wobec 8 proc. kobiet. Głównie są to osoby od 36 do 50 roku życia (14 proc.) oraz pracownicy, którzy byli w Polsce co najmniej trzy razy (13 proc.).

Markiewicz Anna: Coraz więcej różnorodności na polskim rynku pracy, czyli jak rozwija się zarządzanie różnorodnością w Polsce? >>

W 2022 r. wydano 786 tys. powiadomień o zamiarze powierzenia pracy obywatelowi Ukrainy. Jak przypomniała agencja, jest to specjalny instrument wprowadzony na mocy specustawy po wybuchu wojny, który miał ułatwiać dostęp do rynku pracy. To się udało - dodała agencja. "Osoby, które chciały, mogły łatwo wejść na rynek pracy. Ukraińcy najczęściej znajdowali zatrudnienie w branży usługowej, hotelarskiej, produkcyjnej, HoReCa czy e-commerce" - podkreślono.

Kumela-Romańska Magdalena: Obsługa prawna obcokrajowców zamierzających wykonywać w pracę w Polsce >>>

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” wynika, że 42 proc. przedsiębiorstw w Polsce w listopadzie 2022 roku miało w swojej załodze kadrę z Ukrainy. To wzrost o 8 pkt proc. w porównaniu do lutego 2022 roku i o 14 pkt proc. w porównaniu do edycji raportu z 2021 roku. Najwięcej pracowników z Ukrainy pracuje w firmach zatrudniających ponad 250 osób – 57 proc. z nich ma w załodze kadrę ukraińską.

Czytaj też: Większości Polaków dobrze pracuje się z obcokrajowcami - badanie Pracuj.pl >

W przypadku średnich firm 45 proc. deklaruje zatrudnianie Ukraińców, a w małych co czwarta. Pracownicy z Ukrainy najczęściej są zatrudniani na stanowiskach niższego szczebla – wskazało tak 57 proc. firm.

Dobrzyńska Maja: Takie same, a jednak różne - regionalne rynki pracy w Polsce >>

Cudzoziemcy dorzucają się do ZUS

W grudniu 2022 roku liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła 1 mln 63 tys. osób. To wzrost od stycznia o 191,7 tys. Ta liczba rośnie systematycznie do dekady. W 2012 roku nieco ponad 93 tys. cudzoziemców było zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Rok później przebiliśmy granicę 100 tys., by w 2018 roku osiągnąć liczbę ponad 569 tys. ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Do miliona zbliżyliśmy się w 2021 roku, bo zamknęliśmy rok z 975 tys. osób bez polskiego obywatelstwa w naszym systemie ZUS, a już w 2022 roku ta granica została przekroczona. Największą liczbę ubezpieczonych w ZUS stanowią Ukraińcy.

Podgórska-Rakiel Ewa, Szypniewski Michał: Zatrudnianie cudzoziemców spoza UE - oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy

Warzybok Magdalena: Kto rozdaje karty na polskim rynku pracy? >>>