Grażyna J. Leśniak

Grażyna J. Leśniak

Dziennikarz prawny i ekonomiczny, od wielu lat specjalizujący się w prawie podatkowym, piszący również o budżecie państwa i finansach publicznych. Nieobca jest jej też problematyka ochrony danych osobowych. Pracowała m.in. w Polskiej Agencji Prasowej, w "Prawie i Gospodarce" i w "Rzeczpospolitej" (w latach 2000-2012). Współpracowała z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Od 2012 r. na stałe współpracuje z dwumiesięcznikiem "Radca Prawny".  Wielokrotnie nagradzana "Ostrym Piórem" Business Centre Club.

Kontakt: Grazyna.Lesniak@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Zbliża się termin rocznego rozliczenia składki zdrowotnej

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

W najbliższy poniedziałek mija termin na złożenie rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Tego dnia każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która w ub.r. podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu i była opodatkowana podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, ma obowiązek rozliczyć składki na podstawie osiągniętych przychodów/dochodów.

16.05.2024

Ustawa wprowadzająca rządowy program „Aktywny rodzic” przez Sejm przeszła jak burza

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy

Sejm przyjął 15 maja ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

15.05.2024

GUS: Na koniec września 2023 r. 51,3 proc. zleceniobiorców stanowiły kobiety

Prawo pracy Rynek pracy

W ostatnim dniu września 2023 roku pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych wykonywało w Polsce 2349,8 tys. osób. Spośród nich 992,6 tys. osób równolegle wykonywało pracę kwalifikującą je do pracujących w gospodarce narodowej – podał w środę GUS. Ten rodzaj umów był wykorzystywany głównie w sektorze prywatnym, w którym skupionych było 89,5 proc. ogółu zleceniobiorców. W sektorze publicznym kobiety stanowiły 55,9 proc., a w prywatnym 50,7 proc.

15.05.2024

Plan urlopów nie musi być roczny

Prawo pracy

Coraz cieplejsze dni sprawiają, że pracownicy częściej zaglądają do planów urlopowych, by sprawdzić, ile dni im pozostało do zaplanowanego urlopu wypoczynkowego. W wielu firmach już w styczniu pracodawcy sporządzili plan urlopów. Ale w innych zrezygnowali z planów rocznych na rzecz planów kwartalnych, a nawet tych obejmujących tylko czas wakacji. Czy stanie się to nowym trendem, jak preferowanie rodzicielstwa przy planowaniu urlopów – czas pokaże. Prawnicy radzą elastyczność w tym zakresie.

15.05.2024

Dostęp cudzoziemców do rynku pracy w oddzielnej ustawie - rząd ma plan

Prawo pracy Prawo unijne Rynek pracy

Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisany został projekt ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy. Projekt, który realizuje jeden kamieni milowych, ma m.in. uszczelnić procedury dotyczące powierzania pracy cudzoziemcom i ograniczyć występujące nadużycia.

14.05.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    738